Komisjon täpsustas pensionäride tulumaksuvaba miinimumi rakendamist

Riigikogu rahanduskomisjon täpsustas pensionäride tulumaksuvaba miinimumi rakendamist nii, et lisaks pensionile ka palgatulu saavad inimesed saaksid kasutada 500 euro suurust maksuvabastust koheselt.

Pilt: Scanpix
Eesti

Komisjon täpsustas pensionäride tulumaksuvaba miinimumi rakendamist

Riigikogu rahanduskomisjon täpsustas pensionäride tulumaksuvaba miinimumi rakendamist nii, et lisaks pensionile ka palgatulu saavad inimesed saaksid kasutada 500 euro suurust maksuvabastust koheselt.

Rahanduskomisjon otsustas teisele lugemisele mineva sotsiaalmaksuseaduse ja tulumaksuseaduse seaduse muutmise eelnõu heaks kiita, kuid tegi väikese sissetulekuga pensionäre puudutava muudatusettepaneku.

Muudatus puudutab neid, kes lisaks pensionile saavad ka palgatulu ja kellel on mõlemast kohast saadav tulu väiksem kui 500 eurot. "Muudatuse eesmärk on võimaldada kasutada 500 euro suurust maksuvabastust kohe, igakuiselt väljamakselt võimalikult suures ulatuses, mitte aasta hiljem tulumaksudeklaratsiooni alusel tulumaksu tagasi taotledes," ütles rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin pressiteate vahendusel.

Stalnuhhini sõnul ei pea pensionärid, kes eelmisel aastal ei ole töötanud, midagi ette võtma ning nendele väljamakstud pensionidele rakendab maksuvaba tulu sotsiaalkindlustusamet ilma avalduseta automaatselt.

Stalnuhhin märkis, et kui isiku pension ja töötasu mõlemad on väiksemad kui 500 eurot, kuid kokku rohkem kui 500 eurot, tuleks avalduste esitamisel silmas pidada, et tööandjale ja sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu arvestamise avaldustes kokku saab arvestada ainult 500 euroga.

Näiteks kui pensionär saab pensioni 300 eurot ja ka töötasu 300 eurot kuus, siis võiks ta esitada avalduse sotsiaalkindlustusametile 300 eurose maksuvaba tulu arvestamiseks ja tööandjale 200 eurose maksuvaba tulu arvestamiseks. Sellisel juhul peaks tööandja temale väljamakstud 100 eurolt kinni 20 protsenti ja ta saaks palgana kätte 280 eurot.

Muudatus puudutab ligikaudu 55 000 inimest, kes rahandusministeeriumi andmetel saavad samaaegselt nii sotsiaalkindlustusameti poolt väljamakstavat pensioni kui ka palgatulu alla 500 euro. Muudatuse järgi tekib neil võimalus esitada avaldus kahte kohta – sotsiaalkindlustusametile ja ühele tööandjale.

Stalnuhhin saatis kolmapäeval rahanduskomisjoni nimel ka ametliku pöördumise peaministrile ettepanekuga korraldada kiiresti laiaulatuslik selgitustöö tulumaksuvabastuse rakendamise kohta, kuna muudatuste sisu võib olla raskesti mõistetav.

"Rahanduskomisjoni esimehena palun esimesel võimalusel viia läbi teavituskampaania informeerimaks pensionäre ja kõiki asjasse puutuvaid isikuid valitsuse algatatud sotsiaalmaksuseaduse ja tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu sisse viidavatest maksuvaba tulu arvestamisega seonduvatest muudatustest," märgib Stalnuhhin kirjas peaministrile.

Muudatused võimaldavad isikutel, kes saavad pensioni vähem kui 500 eurot kuus esitada maksuvaba tulu avaldus nii sotsiaalkindlustusametile, kui ühele tööandjale, selleks, et pensionärid saaksid kasutada maksuvaba tulu igakuiselt. Igapäevane suhtlemine pensionäride ning meediaga on näidanud, et teadmised toimuvast on ebaselged," märgib Stalnuhhin oma kirjas peaministrile.

Laadimine...Laadimine...