Konverents levitab tasuta transporti üle kogu Eesti

"Tegelikult sõltub üleriigiline tasuta ühistransport vaid valitsuse otsusest, valitsuse otsus aga valimistulemustest," ütles abilinnapea Taavi Aas. 

Pilt: Albert Truuväärt

Konverents levitab tasuta transporti üle kogu Eesti

Oliver Õunmaa

"Tegelikult sõltub üleriigiline tasuta ühistransport vaid valitsuse otsusest, valitsuse otsus aga valimistulemustest," ütles abilinnapea Taavi Aas. 

Tallinna arengu- ja koolituskeskus korraldab seekordse omavalitsusfoorumi teisipäeval Rakveres.

"Kuna Tallinnas juba on ühistransport tasuta, siis uurib foorum, kuidas tuua tasuta ühistransport ka mujale Eestisse," seletas Aas. "Niisiis on ka mõistetav, et foorum ise toimub seekord väljaspool Tallinna. Tegelikult sõltub üleriigiline tasuta ühistransport vaid valitsuse otsusest, valitsuse otsus aga valimistulemustest. Sellise teemaga foorum toimub praegu seepärast, et enne valimisi kõik üksikasjad läbi arutada."

Kuna foorumi põhiteema on tasuta maakonnaliinide sisseseadmine, esinevad seal maakonnalinnade esindajad, transpordikorraldajad, riigi maanteeameti esindaja ja tööandjad.

"Soovisime, et kõik huvirühmad oleks esindatud," märkis Aas. "Kuna tegemist on üldise ja väga vajaliku teemaga, siis on kohal ka erinevate erakondade esindajad. Tegu ei ole vaid ühe-kahe partei üritusega."

Võimalik ka Rakveres

Konverentsil võtab sõna näiteks ka IRL-i kuuluv Rakvere abilinnapea Rainer Miltop.

"Tasuta ühistransport Rakveres pole praegu meil veel küll laual olnud, kuid välistatud see ei ole," ütles Miltrop. "Muidugi võiks ühistransport olla tasuta kogu Lääne-Viru maakonnas. See eeldab kõikide siinsete omavalitsuste koostööd ja kindlasti riigi osalust."

Miltrop avaldas rahulolu, et Tallinna sihtasutus korraldab seekordse foorumi just Rakveres. "Teemaks on ju innovatiivsus, keskkonnasõbralik tulevikutransport," lisas ta.

Julgustamaks Eestit kõikjal tasuta ühistransporti sisse seadma, esinevad foorumil ka tasuta ühistranspordiga välismaa linnade linnapead.

"Nemad räägivad, kuidas on kodus tasuta ühistransporti edukalt rakendanud," ütles Tallinna esindaja Euroopa Liidus Allan Alaküla. "Näiteks esineb Rootsi linna Avesta linnapea. Avestas peaks alanud aastal toimuma rahvusvaheline tasuta ühistranspordi konverents."

Väliskülalised tulid hea meelega

Samuti esineb Varssavi satelliitlinna Ząbki linnapea.

"Just Poolas on viimasel ajal paljud linnad ja piirkonnad valinud tasuta ühistranspordi, lausus Alaküla. "Tasuta ühistransport oli hiljutistel Poola kohalikel valimistel valimislubaduseks isegi Varssavis."

Mõlemad linnad loodavad muu hulgas kasvatada tasuta ühistranspordi abil ka oma elanike arvu.

Alaküla sõnul tulid välisesindajad Tallinna kutsel foorumile hea meelega: "Neile on Tallinn maailma tasuta ühistranspordi pealinn ja nad on Tallinna eeskujust huvitatud."

Laadimine...Laadimine...