Korea RDV esitas tuumakatsetuste peatamise tingimuse

Korea RDV on valmis peatama tuumakatsetused, kui USA lõpetab iga-aastased sõjalised õppused Korea Vabariigiga, ütles kommunistliku riigi välisminister Ri Su Yong antud intervjuus.

Pilt: Scanpix

Korea RDV esitas tuumakatsetuste peatamise tingimuse

Korea RDV on valmis peatama tuumakatsetused, kui USA lõpetab iga-aastased sõjalised õppused Korea Vabariigiga, ütles kommunistliku riigi välisminister Ri Su Yong antud intervjuus.

Ri kaitses oma riigi õigust säilitada tuumaheidutust ning hoiatas, et rahvusvahelised sanktsioonid ei hirmuta Pyongyangi. Ta ütles oma esimeses intervjuus lääne meediaorganisatsioonile, et USA oli see riik, mille tegevus sundis Põhja-Koread töötama välja oma tuumarelvaheidutust.

Välisminister märkis, et USA ja Korea Vabariigi sõjaliste õppuste lõpetamine võib avada ukse pingete leevendamisele.

"Kui me jätkame sellel vastasseisu teel, siis viib see väga katastroofiliste tagajärgedeni, mitte ainult kahele riigile, vaid kogu maailmale," ütles Ri, rääkides korea keeles. "USA valitsuse jaoks on tähtis loobuda oma vaenulikust poliitikast Korea Rahvademokraatliku Vabariigi vastu ning selle väljenduseks peatama sõjalised õppused Korea poolsaarel. Siis me reageerime samuti," sõnas Ri.

Korea RDV välisminister rääkis väga rahulikult, valitud sõnadega, erinedes sellega suuresti kommunistliku riigi ametliku meedia tavapärasest sõnavalingust. Ta märkis, et ettepanek on väga loogiline.

"Lõpetage tuumasõjaõppused Korea poolsaarel, siis tuleb meil ka lõpetada tuumakatsetused," sõnas ta Korea RDV diplomaatilises esinduses ÜRO-s antud intervjuus.

Kui õppused peatada mõneks ajaks, mõneks aastaks, lisas ta, võivad esile kerkida uued võimalused kahe riigi ja kogu maailma jaoks.

On väga erakordne, et Korea RDV nii kõrge ametnik annab intervjuu välismeediale, eriti lääne uudisteagentuurile.

Ri ettepanek aga ilmselt kõlapinda ei leia. Pyongyang, mis näeb USA ja Seouli ühisõppustes harjutust sissetungiks, on ka varem selliste ettepanekutega esinenud. USA on nõudnud, et Korea RDV loobuks enne igasuguseid läbirääkimisi oma tuumarelvaprogrammist.

Tulemuseks on ummikseis kahe riigi suhetes. Ri sõnul on see viinud poolsaare termotuumasõja künnisele.

Rääkides sanktsioonidest, rõhutas Ri, et need ei suuda tema riiki kõigutada.

"Kui nad arvavad, et nad võivad meid sanktsioonidega frustreerida, siis nad eksivad täielikult," sõnas minister. "Mida rohkem millelegi survet avaldada, seda emotsionaalsemalt selle vastu reageeritakse. On tähtis, et USA poliitikud oleksid sellest teadlikud."

Sel aastal võtab USA ja Korea ühisõppustest osa umbes 300 000 sõjaväelast ehk rohkem kui kunagi varem. Washington ja Seoul laiendasid õppuseid pärast seda, kui Korea RDV korraldas jaanuaris oma viienda tuumakatsetuse. Õppused kestavad selle kuu lõpuni.

RDV reageeris omakorda mitmete raketikatsetustega ning meedia teadetega, et riik on välja töötanud ballistilise kaugmaaraketi, mida saab varustada tuumalõhkepeaga ning mille tegevusraadiusesse jäävad isegi sihtmärgid USA-s.

Laadimine...Laadimine...