Koread alustavad tipptasemel kõnelusi

Lõuna- ja Põhja-Korea jõudsid kokkuleppele alustada ähvardava sõjalise konflikti ärahoidmiseks tipptasemel kõnelusi, teatas Lõuna-Korea presidentuur.

Pilt: Scanpix

Koread alustavad tipptasemel kõnelusi

Lõuna- ja Põhja-Korea jõudsid kokkuleppele alustada ähvardava sõjalise konflikti ärahoidmiseks tipptasemel kõnelusi, teatas Lõuna-Korea presidentuur.

Lõuna-Korea Sinise Maja teatel kohtuvad poolte ametiisikud kell 06.00 (12.00 Eesti aja järgi) Panmunjoni piirikülas.


Põhja-Korea ähvardas reedel ÜRO-le edastatud hoiatuses tugeva sõjalise vastulöögiga, kui Lõuna-Korea keeldub lõpetamast oma propagandaülekandeid piiril.

Pyongyangi suursaadiku asetäitja ÜRO juures An Myong Hun ütles ajakirjanikele, et kui Lõuna-Korea ei vasta ultimaatumile, siis on "sõjaline vasturünnak vältimatu ja saab oleva väga tugev".

Põhja-Korea hoiatas juba päev varem Lõuna-Koread, et kavatseb rünnata Souli propagandat edastavad valjuhääldeid, kui viimane neid piirilt Põhja-Koreaga ei eemalda. Põhja-Korea sõjaväe peastaabist tulnud sõnumis anti Soulile 48 tundi aega valjuhääldite demonteerimiseks. Vastasel juhul seisab Soul silmitsi Pyongyangi sõjategevusega.

Ultimaatum aegub laupäeval kell 8.00 GMT (Eesti aeg kell 11.00)

Sõnum edastati Koreade-vahelise telefoniliini kaudu.

USA peatas iga-aastase ühise sõjaväeõppuse Lõuna-Koreaga seoses pingete kasvuga Põhja- Korea suunal ja Pyongyangi sõjaähvardustega, teatasid Ühendriikide kaitseametnikud reedel.

USA jälgib olukorda, kuid ei ole astunud mingeid teisi sõjalisi samme, ütlesid ametnikud.

Esialgu ei ole teada, millal esmaspäeval alanud ja reedeni kestma pidanud õppus Ulchi Freedom jätkub. Põhja- Korea peab seda õppust sissetungiharjutuseks.

Põhja- Korea liider Kim Jong-un andis reedel eesliinil paiknevatele vägedele käsu minna üle sõjaaegsele režiimile.

Pyongyangi otsus järgnes kahe Korea tulevahetusele neljapäeval, mil Soul vastas põhjanaabri raketitulele omapoolse mürsutulega.

Souli ametnike sõnul tulistas Pyongyang välja 29 raketti. Pyongyangi sõnul tulistas Lõuna- Korea 36 mürsku.


Laadimine...Laadimine...