Kruuda: Tere raskuste taga on finantseerijate jäikus

Piimatööstuse Tere omaniku Oliver Kruuda sõnul on ettevõtte raskuste taga finantseerijate soovimatus laene pikendada.

Pilt: Scanpix

Kruuda: Tere raskuste taga on finantseerijate jäikus

Piimatööstuse Tere omaniku Oliver Kruuda sõnul on ettevõtte raskuste taga finantseerijate soovimatus laene pikendada.

"Meie ettevõtte suur investeerimislaen on aastast 2008. Siis sai ostetud Põlva piimatehas ja liidetud see Tere AS-iga. Tookordne laenukoormus kokku oli 54 miljonit eurot, millest nüüdseks oleme pankadele tagasi maksnud umbes 25 miljonit eurot. Suurte investeerimislaenude või ettevõtete ostmiseks võetavate laenude puhul on tavapärane, et laenugraafik on pikk. Tavaliselt alati ka pikendatakse laenutähtaega," vahendas BNS Kruuda sõnu Maalehele.

"Meie jaoks on seekord aga üllatuseks, et üks meie laenuandjatest ei ole nõus laenu pikendama ja paneb teise sündikaadipartneri väga ebamugavasse seisu, rääkimata meile toorpiima tarnivatest ettevõtetest," lisas ta.

"Taotlesime uut laenutähtaega juba 2014. aastal, kuid vastuse saime alles 2015. aasta hiliskevadel, ja see oli negatiivne. Huvitav on aga samas, et meie konkurentettevõte on sellessamas krediidiasutuses oma laenud pikendanud aastani 2022," rääkis Kruuda. "Oleme kapitali kaasamise võimaluste otsimisega tegelnud juba mõnda aega, et tasuda pangalaen osaliselt, ja pidanud palju läbirääkimisi kas siis kogu ettevõtte müügiks või osaliseks müügiks."

"Keeruline seis on tulnud vaid finantsasutuste jäikusest, kuna üks panganduspartner ei olnud nõus pikaajalisi pangalaene pikendama, mis muidu on finantseerimismaastikul tavaline," ütles Kruuda. "Millegipärast on see finantsasutus otsustanud, et eelnevalt lubatud pikendamisi ta enam ei tee. Need inimesed, kes andsid tookord lubadusi, et suuri laene pikendatakse, on vahetunud ja nüüdseks on olukord muutunud."

Kruuda on viimastel kuudel loonud kolm uut osaühingut - Estonian Dairy, Viljandi Dairy ja Põlva Dairy. Tema sõnul on Estonian Dairy loodud teistele tootmiseks ja Põlva ning Viljandi Dairy ammuse plaani elluviimiseks, kus eri tootmismajade varad ja tegevused on lahutatud.

Kolmapäeval arutas Harju maakohus Tere AS-i saneerimisavaldust.

Tere AS-is töötab enam kui 400 inimest. Toodetakse üle 150 toote. Tuntumad kaubamärgid on Tere, LaCrema, Hellus, Haps, Merevaik, LaFresca, Emma, Kohuke ja LaBudino. Tootmisüksused Viljandis ja Põlvas, tütarettevõtteks on Meieri Transport.

Äriregistri andmetel kuuluvad ettevõtte aktsiad Nordea Bank AB Eesti filiaalile. Ülemöödunud aastal teenis Tere AS 86,5 miljoni euro suuruse käibe juures 3,2 miljonit eurot kasumit.

Laadimine...Laadimine...