Kultuuriöö kutsub Liisi Koiksonit kuulama ja muinastulesid süütama

Kultuuriööl saab vanalinnas Liisi Koiksoni ja Vaiko Epliku tasuta kontserte kuulata, lisaks näidatakse Raekoja platsil tsirkust ning Rahvarinde muuseumis teatrietendust.

Pilt: Scanpix

Kultuuriöö kutsub Liisi Koiksonit kuulama ja muinastulesid süütama

Kai Maran

Kultuuriööl saab vanalinnas Liisi Koiksoni ja Vaiko Epliku tasuta kontserte kuulata, lisaks näidatakse Raekoja platsil tsirkust ning Rahvarinde muuseumis teatrietendust.

29. augustil on kultuurihuvilised oodatud tuurile läbi vanalinna mere äärde, sest esmakordselt korraldab linn Kultuuriöö. Alates kella 16.30 saab kuulata tasuta kontserte, nautida etendusi, külastada näitusi, õpitubasid ja ekskursioone.

Linna kultuuriväärtuste ameti juhataja Aini Härmi sõnul on mõte kultuuriööst küpsenud pikalt. "Samalaadsed sündmused toimuvad kõikjal maailmas, kuid soovisime Tallinnas korraldada midagi ainuomast ja uudset," selgitas Härm. "Esimese Kultuuriöö ideeks on kutsuda inimesi õhtusele tuurile läbi linna avastama enda jaoks uusi kohti, ruume, lugusid, esinejaid ja kunstivorme."

Kell 17, 18, 19 ja 20 sünnib Rahvarinde muuseumis /Vabaduse väljak 9) vaatemäng improkomöödia trupi Ruutu 10 esituses. "Kõik meie trupi kümme liiget on õppinud Chicago improkomöödia stuudios, päevaste töötubade ja igaõhtuste etenduste kaudu," rääkis koomilise improvisatsioonitrupi Ruutu 10 loomise algataja Martin Junna. "Improkomöödia võib sündida publiku ühest sõnast – ja etendus läheb käima."
Junna sõnul põhineb trupp eelkõige meeskonnatööl. "Tuleb osata üksteist väga hästi kuulata ja jälgida," mainis ta. "Vähem staaritseda ja rohkem üksteist toetada, sest lavastust ehitame koos üles kohapeal. Usume naeru vabastavasse jõudu ja sedagi, et oma väljendusi ei maksa karta ega häbeneda."

Muusikaga läbi iidse maja

Eripalgelisi lavastusi näeb Kultuuriööl veel. Nii toob tsirkusefestival Circus Tree publikuni kaks eri lavastust. Tuntud Rootsi tänavakunstnik Magic Thor annab Raekoja platsil kell 17.30 ja 19.45 kogupere etenduse, kus improvisatsioon seob maagia ja komöödia. Teine lavastus "Contigo" räägib loo armastusest ja seda näeb Gustav Adolfi gümnaasiumi võimlas (Suur-Kloostri 7) kell 21. Peaesineja on Prantsuse kaasaegse tsirkuse täht O Ultimo Momento.

Meeldejääv elamus ootab ka Kultuuriöö kontsertide külastajaid. "Oleme kava koostamisel lähtunud põhimõttest näidata publikule võimalikult laia spektrit kultuurist," lausus Härm. "Nüüdisaegsed väljendusvormid on põimitud ajalooliste paikadega vanalinnas ja mere ääres."

Ajaloolise Tallinna parim tundja Jüri Kuuskemaa tutvustab huvilistele Mustpeade maja varjatumaidki soppe. Ekskursioon algab ülakorruselt ja läbib ka neid saale, kuhu tavakülastajad sageli ei satu. Tallinna Filharmoonia direktori Margit Tohver-Aintsi sõnul saab linnarahvas võimaluse nautida koos ajaloolise Mustpeade majaga ka imeilusat muusikat, sest tasuta ekskursiooni ilmestavad Tallinna kammerorkestri muusikud. Nii astub Vennaste saalis üles keelpillitrio Fresh ning Olavi saalis keelpillikvartett Kvindid. Valges saalis esineb keelpillisekstett, musikaalne ajaloorännak lõpeb keldrisaali Taff Clubis. Kell 17 algavale ligi paaritunnisele ekskursioonile on vajalik registreeruda aadressil admin@mustpeademaja.ee

Pane nimi varakult kirja!

Kultuuriööl saab ka tutvuda bastionikäikudega, osaleda moeillustratsioonide, maiustuste valmistamise, keskaja tantsu ja djembe õpitoas. Koos Jaak Juskega kõnnitakse mööda kummitustega seotud paiku. Mitmekesist tegevust ning meeldejäävaid elamusi jagub südaööni.
Härmi sõnul ei tasu jätta registreerumist viimasele hetkele. Näiteks kell 17 ja 20 algavale huviretkele Harju- ja Lindamäe Rootsi-aegsetele bastionidele saab registreeruda kok@linnamuuseum.ee või tel 644 6686.

Kell 18.30-20.30 ootab Harju tänava haljasalal huvilisi Silver Ulvik Viljandi Drumlabist, kes juhendab djembe ehk Lääne-Aafrika trummi mängimist. Huvilised saavad registreeruda sulvik@gmail.com. Kella 18.30-19 õpetatakse Neitsitornis keskaegseid tantse, registreerimine nadezda.saar@linnamuuseum.ee Kultuuriöö lõpetab laternate valgel toimuv videvikuekskursioon kella 21-21.45. Registreerimine neitsitorn@linnamuuseum.ee.

Kultuuriöö kava www.tallinn.ee/kultuurioo. Kõik kontserdid ja etendused on tasuta.

Laadimine...Laadimine...