Kultuuritolmul inimest löönud politseinikku ootab kohtutee

Põhja ringkonnaprokuratuur saatis kohtu ette politseiniku, kes lõi mullu juulis Tallinnas Patarei vangla territooriumil Kultuuritolmu festivalil inimest, kes oli rikkunud avalikku korda.

Pilt: Scanpix

Kultuuritolmul inimest löönud politseinikku ootab kohtutee

Põhja ringkonnaprokuratuur saatis kohtu ette politseiniku, kes lõi mullu juulis Tallinnas Patarei vangla territooriumil Kultuuritolmu festivalil inimest, kes oli rikkunud avalikku korda.

Prokuratuur esitas 27-aastasele Stanislavile juuli lõpus süüdistuse võimuliialduses, ütles Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas. Karistusseadustik näeb võimuliialduse eest kohtus süüdimõistmisel ette rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistuse, kirjutas Postimees.

Praegu Stanislav enam politseis ei tööta. Millal tema kohtuprotsess algab, pole veel täpselt teada, kuid eeldatavasti sügisel, kirjutab Postimees.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) sisekontrollibüroo septembris lõppenud uurimine näitas, et Stanislav lõi mullu 12. juulil Patarei vangla territooriumil toimunud Kultuuritolmu festivalil kinnipidamise käigus kinnipeetut põhjendamatult.

Sisekontrollibüroo uurijad tegid tõendite põhjal kindlaks, et olukorra lahendamisel lõi üks politseinik korduvalt 28-aastast kinnipeetut, ületades jõu kasutamisel lubatud intensiivsuse piiri. Teiste politseinike käitumises, kes sama olukorraga tegelesid, kuritegu ei tuvastatud.

Põhja prefekt Kristian Jaani ütles mullu septembris, et sisekontrollibüroo uurijad kuulasid üle rohkem kui 30 tunnistajat, sealhulgas turvataktika asjatundjaid.

"Tagantjärele hinnates ja iga asjaolu läbi kaaludes on selle sündmuse lahendamisel hulk punkte, millest õppida," märkis Jaani sisekontrollibüroo uurimistulemusi kommenteerides. "Kinnipeetava löömine, kui tegu pole ründe tõrjumisega, on aga lubamatu. Politseinik peab ka ärevas olukorras ning vastupanu osutava inimese puhul iga taktikalist käiku kaaluma ega tohi talle antud õigustest kõrvale kalduda."

Peale võimuliialdust puudutava kriminaalmenetluse uuris sisekontroll veel seda, kas politseinike tegevus vastab PPA-sisestele õigusaktidele ja seadustele. Leiti, et sündmuse lahendamisel esines küll taktikalisi puudusi, mida saab tulevikus vältida, ent distsiplinaarsüütegusid toime ei pandud. 

Mullu 12. juulil kella 3.30 ajal sai politsei teate massikaklusest Patarei vangla territooriumil. Väljakutsele reageeris kolm politseipatrulli ning kinni peeti 25- ja 28-aastane mees, kes osutasid politseile vastupanu. Juhtumi lahendamisel kasutas politsei teenistuskoera.

Politsei esitas 25-aastasele mehele politseiniku löömise tõttu kahtlustuse vägivallas võimuesindaja suhtes. Selles episoodis menetlus veel kestab.

Laadimine...Laadimine...