Kumu kunstimuuseumis avatakse Michel Sittowi isikunäitus

Reedel avatakse Kumu kunstimuuseumis rahvusvaheline näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades".

Pilt: Kuvatõmmis/Pilt on illustratiivne

Kumu kunstimuuseumis avatakse Michel Sittowi isikunäitus

Reedel avatakse Kumu kunstimuuseumis rahvusvaheline näitus "Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades".

Rahvusvaheline näituseprojekt on esimene Tallinnast pärit renessansiajastu kunstniku Michel Sittowi isikunäitus, kus on väljas Sittowi haruldased säilinud maalid maailma nimekate muuseumide kogudest, edastas Kumu. Näitus on korraldatud koostöös Washingtonis asuva Rahvusgaleriiga.

"Kunstiajaloolased peavad Michel Sittowit üheks varase Madalmaade maalikooli silmapaistvamaks meistriks ja tema maalitud portreed kuuluvad renessansiajastu portreekunsti tippsaavutuste hulka. Ja ometi on ta kunstnik, kelle nime ja loomingu laiem tutvustamine saab teoks alles nüüd," ütles näituse kuraator Greta Koppel. "Parimaks asitõendiks Michel Sittowi suurusest on tema imepeenelt ja inimliku tunnetusega maalitud, ent mõõdult pigem väikesed tööd. On väga eriline sündmus, et need maailma suuremates kunstimuuseumides ja erakogudes laiali asuvad haruldused ühel näitusel kokku saavad."

Tallinnast pärit maalikunstnik Michel Sittow oli 15. ja 16. sajandi vahetusel Euroopas nõutud ja kõrgelt hinnatud meister. Ta töötas paljudes õukondades Hispaaniast Madalmaadeni. Rändava eluviisi tõttu on jäljed Sittowi tegevusest olnud laiali pillutatud, mille tulemusena vajus kunstniku isik pärast tema surma sajanditeks unustusse. Sittowi maale omistati pikalt oma aja kuulsamatele meistritele nagu Jan van Eyck, Albrecht Dürer või Hans Holbein. Tema ajalooline isik ja Tallinna päritolu taasavastati alles 1940. aastal.

Näituse raames ilmub kolm eritrükist. Rahvusvahelise ingliskeelse näitusekataloogi on koostanud kuraatorid John Oliver Hand ja Greta Koppel. Kataloog valmis juba näituse avamiseks Washingtonis ning on välja antud koostöös Yale University Pressiga.

Kumu näituseks valmib ülevaatlik eestikeelne raamat Michel Sittowist, mis räägib ülevaate kunstniku elust, loomingust ja seostest Tallinnaga. Raamatu autor on kuraator Greta Koppel. Lastele on Anti Saar kirjutanud ja Urmas Viik illustreerinud juturaamatu „Mina, Milda ja meister Michel“. Kataloogi ja Michel Sittowi raamatu esitlus toimub Kumu aatriumis laupäeval, 9. juunil kell 14, lasteraamatu esitlus pühapäeval, 10. juunil kell 13.

Näitusega kaasneb mitmekülgne lisaprogramm. Lisaprogramm annab võimaluse osaleda näituse eriekskursioonidel, külastada kontserte või Theatrumi suvelavastust Niguliste muuseumis, avastada vanalinnas Sittowiga seotud kohti ja palju muud. Näituse lõpetab sügisel toimuv rahvusvaheline sümpoosion.

Näitus on avatud Kumu kunstimuuseumi suures saalis kuni 16. septembrini 2018. Näitus toimub osana Eesti riigi 100. sünnipäeva pidustuste rahvusvahelisest programmist.

Laadimine...Laadimine...