KUNSTIAARDED: Raekoda näitab Rubensi ja Düreri parimaid teoseid

Ajalooline Tallinna raekoda avab sel nädalal enneolematu ja eksklusiivse näituse Euroopa 15. -17. sajandi šedöövritest. 

Pilt: Erakogu

KUNSTIAARDED: Raekoda näitab Rubensi ja Düreri parimaid teoseid

Ivo Karlep

Ajalooline Tallinna raekoda avab sel nädalal enneolematu ja eksklusiivse näituse Euroopa 15. -17. sajandi šedöövritest. 

"Sellisel tasemel ja sellisel hulgal originaalloomingut, ligi 80 väga hinnalist taiest, ei ole Eestis varem esitletud," ütles näituse kuraator Piia Ausman. "Kunstiteosed pärinevad erakollektsioonidest üle maailma."

Vaadata saab teoseid, mille sarnased asuvad tavaliselt ainult maailma suurimates muuseumites ja jõukaimate kunstikogujate varakambrites. Raekoja seintel ja põrandal saab nüüd aga näha Pieter ja Jan Bruegheli, Lucas Cranachi, Albrecht Düreri, Peter Paul Rubensi, David Teniersi, Jakob von Hulsdoncki, Jacob Savery, Jan Massys jpt taiesed. 

Raekoja väärikus meelitas

"Sellisel tasemel ja sellisel hulgal originaalloomingut – ligi 80 maali – ei ole Eestis varem esitletud," ütles näituse kuraator Piia Ausman. "Kunstiteosed pärinevad erakollektsioonidest üle maailma. Näitus hõlmab tervet raekoda ning selle tõttu on natuke muutunud sealne sisekujundus. Maalide näitamiseks panime kodanikesaali ja raesaali püsti ajutisi kergseinu. Tõsi, seetõttu jääb raekojas liikumis- ja vaatlemisruumi ehk veidi vähemaks ning kodanikesaalist kaovad pea kõik istekohad."

"See on algusest lõpuni üks kunstimetseenluse projekt, millele kaasaaitajad ei taha mingit tasu," lausus raekoja direktor Elvira Liiver-Holmström. "Huvi oma piltide näitamise vastu oli erakollektsionääride seas suur, kõik tahtsid väga hea meelega oma maale siia saata. Küllap mõjus sellele hästi näituse asukoht – vana väärikas raekoda oma 700-aastase ajalooga. Siin on aegade jooksul vastu võetud väga tähtsaid külalisi. Nüüd näidatava kunsti kaasaegsed – Tallinna keskaja kaupmehed – reisisid ise palju ning olid hansakontorite kaudu otsesidemes ka teiste Euroopa maade, sealhulgas Itaalia kaupmeestega. 15. sajandil suheldi kaupmeeste ringkondades väga tihedalt ja nii jõudis ka kunst otsaga Tallinna. Nüüd on vanad meistrid meil jälle külas. Ring on täis saanud."

Peletab sünget meeleolu

Mõte korraldada esinduslik keskaja näitus sündis raekoja töötajatel sügisel. "Õhkkond oli küllaltki pinev kogu Euroopas, pime talv tulemas. Arutasime siis omavahel, et midagi helget peab kõige selle kõrval ka olema, midagi niisugust, mis rõõmustaks inimese hinge ja peletaks nukraks kippuvat meeleolu," meenutas Liiver-Holmström.

"Leidsime, et kõige parem oleks anda võim üle kunstile. Mõte on selles, et kui inimene vaatab ilu, siis ta muutub ka ise ilusamaks. Seepärast sai ka kogu näitus nimeks "Kunst valitseb". Niisugused kunstisündmused peaksid kandma Tallinna tugevalt jälle kogu Euroopa kultuurikaardile, kust me pärast 2011. aasta kultuuripealinnaks olemist hakkasime tasakesi maha pudenema." 

Juba tahaksid seda enneolematut näitust teisedki. Soovijaid on nii Itaaliast, Hispaaniast kui ka mujalt. "Isegi järjekord hakkab juba kujunema, sest see, mis siin teoksil, on ju Euroopa mõõtu kunstisündmus," nentis Liiver-Holmström. Maailma suurimad oksjonimajad on samuti hakanud sellenäituse vastu huvi tundma ja ilmselt saadavad oma esindajadki kohale.

--------------------------------------

Turvalisuse eest vastutavad parimad asjatundjad

Kuulsate meistrite maalid ja skulptuurid jäävad rahvale näha terveks suveks.

"Turvameetmed on meil muidugi tugevad. Selle peale on mõelnud oma ala parimad asjatundjad ja kollektsionäärid võivad olla oma piltide suhtes rahulikud," kinnitas Liiver-Holmström. 

Raekoja juhataja ei soovinud samade turvareeglite pärast neist lähemalt rääkida ja piirdus vaid tõdemusega, et selle näituse korraldamisega on nad väga palju õppinud.  

Näituse avamisele oodatakse 3. juunil VIP-külalisi ja päev hiljem kõiki sponsoreid ja kaasaaitajaid. Publikule avatakse väljapanek 5. juunist ning see jääb avatuks 5. oktoobrini. 

Näituse pilet maksab 14, sooduspilet (üli)õpilastele 6 eurot. Seitsme ja enama liikmega gruppidele maksab pilet 12.60.

Laadimine...Laadimine...