Kunstinädal toob meistrid rahva silme alla taieseid looma

Uudsel kunstinädalal avatakse Ülemiste Citys Maarit Murka kavandi järgi loodud 1640 m2 suurune seinamaaling, jalgrattatuur viib galeriidesse, kus kunstnikud ise oma töid tutvustavad, ning käivitub Hullunud Luulemasin.

Pilt: Scanpix/ pilt on illustreeriv

Kunstinädal toob meistrid rahva silme alla taieseid looma

Kai Maran

Uudsel kunstinädalal avatakse Ülemiste Citys Maarit Murka kavandi järgi loodud 1640 m2 suurune seinamaaling, jalgrattatuur viib galeriidesse, kus kunstnikud ise oma töid tutvustavad, ning käivitub Hullunud Luulemasin.

Kunstinädal Tallinn Art Week toimub pealinnas 11.-18. juunini. "Tallinnal on küll oma muusikanädal, kuid suurem laiemat publikut kaasav kunstifestival seni puudus," ütles nädala peakorraldaja, veebikeskkonna NOAR.eu esindaja Kadri Uus. "Mõte oli tuua kogu Eesti mitmekesine kunst stuudioseinte vahelt ja galeriidest otse publikuni, pealinna populaarsetesse paikadesse. Nii mastaapset kunstinäitust, kui avapäeval Vabaduse väljakul eri galeriidega koostöös pakume, pole Eestis ilmselt varem olnud."

Kunstinädala avapäeval 11. juunil toimub Vabaduse väljakul mänguline kunstimess, kus väljas nii tunnustatud kunstnike kui ka tulevikutalentide uuem looming.  Otse publiku silme ees valmib kella viieks suuremahuline uudses tehnikas pihustimaal.

"Terve päeva vältel saab linnaväljakul kaasa elada Tartu tänavakunstniku Edward von Lõnguse teose sünnile," ütles Uus. "Suuremahuline uudses tehnikas seinamaal valmib printeri, mobiiltelefoni ja pihustipudeli abil."

Stressi väljaelamiseks poksikott

Uusi sõnul pole kunstimess mõeldud sugugi ainult elitaarsele publikule. "Luuletaja Sveta Grigorjeva näiteks kutsub haarama poksikindad ja oma installatsiooniga "Koti kotti, mitte inimest!" oma stress poksikotil välja elama, et suveks sõbralikku vormi saada," rääkis Uus. "Ettevõtmise juurde kuulub ka sein, mis publiku sissekannetega muutub külalisteraamatuks."

Laval algab igal täistunnil vestlusring kunsti ja selle seoste üle arhitektuuri, disaini ja muude eluvaldkondadega, kus osalevad arhitektid Veronika Valk, Vilen Künnapu, sisekujundajad Maarja Marga, Anita Karma ja grafitikunstnik Sänk. Teisipäev viib kunstisõbrad ühisele rattatuurile kunstigaleriidesse, kus enamasti ka kunstnikud ise oma töid tutvustavad. Ülemiste Citys avatakse Maarit Murka kavandi järgi loodud 1640 m2 suurune seinamaaling.

Tulevikus festival kõigile baltlastele

Oodata on Hullunud Luulemasina käivitamist ja ühiskonna musta aluspesu pesemist Sandra Jõgeva stand-up tragöödias, mis tuleb esitamisele ajaloolise Kuku klubi praeguseks publikule suletud interjööris. Etendus "Klatš: osa 2" keskendub kunsti kohta kogutud klatšile, mille hulgas on nii igivanu kui ka uhiuusi kuulujutte . Üks tippsündmusi on intrigeeriva Non Grata kunstirühmituse Performance-Plahvatus Telliskivi loomelinnakus, kus astub üles hulk tunnustatud esinejaid kogu maailmast. Kunstinädalasse mahub  ka kunstiakadeemia TASE´16 lõputööde näituste eriprogramm. Festivali lõpetab muusika- ja visuaalkunstiprogramm Kumu ÖÖ. "Kunstifestivaliga samal ajal tähistame ka NOAR.eu kunstikeskkonna esimest sünnipäeva," sõnas Uus. "Veebikeskkonnas tutvustame kunstnikke ja erialaprojekte ning kui vahendame ostu-müüki.  Praegu on seal esindatud 140 kunstnikku rohkem kui 1200 teosega."

Uusi sõnul ei jää pealinna esimene kunstinädal kindlasti viimaseks. "Siht on, et Eesti juubeliaastaks 2018 saaks sündmusest juba kõiki Balti riike haarav rahvusvaheline festival," lisas ta.

Kunstinädalat toetavad ka Tallinna kultuuriamet ja Kesklinna valitsus.
 

Laadimine...Laadimine...