Kurm: Estonia võis hukutada kokkupõrge Rootsi allveelaevaga

Reisilaeva Estonia huku uurimiskomisjoni endine juht Margus Kurm arvab, et Estoniale võis saada saatuslikuks kokkupõrke Rootsi allveelaevaga. 

Pilt: Scanpix
Eesti

Kurm: Estonia võis hukutada kokkupõrge Rootsi allveelaevaga

Toimetaja: Toomas Raag

Reisilaeva Estonia huku uurimiskomisjoni endine juht Margus Kurm arvab, et Estoniale võis saada saatuslikuks kokkupõrke Rootsi allveelaevaga. 

Kurmi sõnul on Estonia paremas pardas rebend, mis on neli meetrit pikk ja 1,2 meetrit lai. Rebend asub allpool veepiiri, kuid ulatub välja ka ülespoole veepiiri ehk autotekini. 

"See ütleb mulle, et Estonia põrkas millegagi kokku, mis oli piisavalt suur selleks, et laevakere läbistada," ütles Kurm saates "Otse Postimehest".  "Augu tekitamiseks oleks olnud piisav nõud, kui näiteks väiksem kalalaev sõidab vastu laeva keret kiirusega neli sõlme."

Sellega on Kurmi sõnul välistatud ja võimalus, et laevakeret tabas aluse ninast eraldunud visiir. "Sellisel juhul oleks pidanud see visiir olema 20 korda suurem," ütles Kurm. "See pidi olema kokkupõrge millegagi, mis on võrdne laevaga."

Kurmi sõnul ei ole parda koht, kust rebend avastati, mitte kunagi mere põhja puudutanud. Seetõttu pole Kurmi sõnul mõistlik ka jutt, et laeva kere rebenes kokkupõrkel mere põhjaga. 

Kurmi sõnul oli laevakere koht, kust rebend avastati, nähtav ka 1994. aastal, kui toimusid esimesed sukeldumised. "On kaks võimalust: esiteks, et 1994. aastal ei peetud laevakere uurimist vajalikuks. Teine võimalus on see, et vigastus fikseeriti, kuid üldsusele seda ei teatatud," ütles Kurm. 

Ta lisas, et Rootsi ametivõimud kuhjasid pärast laeva hukku vrakile kruusa, mis aitas vigastatud parrast varjata. "On väga tõenäoline, et see, millega Estonia kokkupõrkas, oligi allveelaev," märkis Kurm. 

Tema sõnul on tõenäoline, et laevad sõitsid ühes suunas ja hoopis Estonia riivas allveelaeva, mis tekitas ka vigastuse.  "Küsimus on selles, mida tegi see allveelaev Estonia trassil. Samal perioodil toimusid samas piirkonnas Rootsi sõjaväeõppused. Teine versioon on see, et allveelaev turvas Estoniat, kuna Estonia peal oli mingi sensitiivne saadetis. Kaldus arvama, et teine versioon on tõene."

Telekanalile Discovery Estonia katastroofist dokumentaalfilmi tootnud meeskond leidis sukeldumisel vraki juurde laeva kerest nelja meetri suuruse augu, mida varem varjas osaliselt merepõhi. Eesti, Rootsi ja Soome teatasid seepeale, et tuleb läbi viia uus uurimine, mida asub juhtima Eesti. 

Laadimine...Laadimine...