Kütusemüüjad langetasid bensiinihinda 2 senti liitrilt

Kütusemüüja Neste langetas kolmapäeval kell 10.00 bensiini hinda 2 senti liitrilt; hinnalangus on tingitud sisseostuhindade muutusest, veidi hiljem teatas hinnalangetusest ka Olerex, millele järgnes Statoil.

Pilt: Scanpix

Kütusemüüjad langetasid bensiinihinda 2 senti liitrilt

Kütusemüüja Neste langetas kolmapäeval kell 10.00 bensiini hinda 2 senti liitrilt; hinnalangus on tingitud sisseostuhindade muutusest, veidi hiljem teatas hinnalangetusest ka Olerex, millele järgnes Statoil.

Neste ja Olerexi jaamades maksab bensiin 95 nüüd 1,189 eurot liitrist ja bensiin 98 maksab 1,229 eurot liitrist. Diislikütuse hind ei muutunud, teatasid ettevõtted, vahendas BNS.

"Alates möödunud nädala teisipäevast, mil Iraani tuumaprogrammi osas saavutati ajalooline kokkulepe, on kütuste maailmaturuhinnad langenud. Lõpptoodetest on suurima kukkumise teinud läbi bensiini hind. Vaatamata nädalalõpu väiksele tõusule on bensiini hinnalanguseks siiski 56 dollarit tonnist. Eurodes väljendatuna on hinnalangus olnud 40 eurot tonnist. Samal ajal on diislikütuse hinnalangus olnud aga 22 dollarit tonnist ning europõhiselt 12 eurot tonnist," ültes Olerexi juhatuse liige Alan Vaht.

Vaht selgitas, et tegelikkuses on eelmise nädala kütusehindu liigutavad uudised olnud vastandlikud. Nimelt üheltpoolt avaldas kütusehindade kasvule survet USA Energiaagentuuri andmed toornafta laovarude vähenemisest 4,3 miljoni barreli võrra. Samal ajal on aga destillaatide ja bensiini laovarud kasvanud viimase viie aasta keskmisest tasemest suuremaks.

"Kui analüütikud ootasid USA toornafta laovarude jätkuvat langemist 1,6 miljoni barreli võrra, siis teisipäeva hilisõhtused USA kütuseinstituudi API (American Petroleum Institute) esialgsed andmed näitasid hoopiski toornafta laovarude üllatuslikku kasvu 2,3 miljoni barreli võrra, mis avaldas kohest mõju ka kütuse maailmaturuhindade langusele," ütles Vaht. .

"Tootmise poole pealt on hindade langusele täiendavat mõju avaldanud nii Saudi Araabia rekordiline naftatoodang juunis kui ka Saudi Araabia pidevalt suurenevad lõpptoodete ekspordikogused. Nimelt soovib Saudi Araabia saada 2017. aastaks suuruselt teiseks rafineeritud lõpptoodete eksportijaks maailmas ehitades selleks uusi täiendavaid rafineerimistehaseid. Saudi Araabia plaanid on väga tõsised, millele annab kinnitust aprillis avatud uus rafineerimistehas, mis varustab Euroopat diislikütusega," ütles ta.

"Kütusehindade langusele avaldab aga selget survet Iraani tuumaprogrammi osas saavutatud kokkulepe Iraani ja kuue suurriigi vahel. Iraan, kes on oma naftatootmismahult OPEC-i neljas suurim tootja, on pannud ekspordiks valmis 30 miljonit barrelit toornaftat, mis on hoiustatud naftatankerites. Analüütikute hinnangul võib Iraani nafta pääs rahvusvahelistele turgudele alandada oluliselt kütuste hindu," rääkis Vaht.

Oluliseks indikaatoriks on tema sõnul ka kulla hinna liikumine. Nimelt hakkas kulla hind võrreldes eelmisel aastal alanud kütuste maailmaturuhindadega langema aasta võrra varem, kuid täna liigub kulla hind üha enam allapoole, mistõttu võib see olla edasiseks indikaatoriks ka kütuste tulevikuhindadele.

Jaamades, kus hinnad olid enne muutust soodsamad, jäid hinnad samale tasemele.

Laadimine...Laadimine...