Lastekaitsepäev toob Vabaduse väljakule suure mudilaste laulupeo

Pidulikus rongkäigus marsib Vabaduse väljakul kokku üle tuhande rahvariietes kuue- ja seitsmeaastase laululapse.

Pilt: Scanpix

Lastekaitsepäev toob Vabaduse väljakule suure mudilaste laulupeo

Kai Maran

Pidulikus rongkäigus marsib Vabaduse väljakul kokku üle tuhande rahvariietes kuue- ja seitsmeaastase laululapse.

Lastekaitsepäev toob 1. juunil kell 12 Vabaduse väljakul toimuvale tasuta minilaulupeole "SadaSäraSilma" linna lasteaedade lapsed. "Laulupidu polegi väga palju proove nõudnud, sest linna lasteaedade muusikaõpetajad on teinud lastega väga head tööd," ütles dirigent Raul Talmar. "Osaleb sada lasteaeda, igast kümme last, koos õpetajatega on laulupeol osalisi 1300 ligi. Tegime proove igas linnaosas ja selgus, et lapsed on laulud väga hästi selgeks saanud."


Rahvariided linna kingitusena


Idee korraldada mudilaste laulupidu sündis Talmari sõnul Mustamäe lasteaialaste samalaadsest ettevõtmisest. "Mustamäe lasteaiad on laulupeokest edukalt korraldanud juba kuus korda ja nüüd levib see tore algatus üle linna," mainis Talmar. "Lastekaitsepäeval esitame spetsiaalselt seatud lõbusaid lastelaule, kontsert Vabaduse väljakul vältab umbes tunni."
Sarnaselt suurele laulupeole tulevad lauljad ümberkaudsetelt tänavatelt esinemispaika laulu saatel ja linnaosade kaupa, igal lasteaial kaasas oma asutuse nimega silt. Linna kingitusena kannavad lapsed ühesuguseid stiliseeritud rahvariideid.
"Lapsed tähendavad kestvust. Anname neile edasi midagi olulist ja suurt, et meie lood ja laulud põlvest põlve kanduks," ütles haridusameti alushariduse juhtivspetsialist Marika Kallas. "Pärimus ja traditsioonid on need, mille kaudu mõtleme ja tunnetame, kes ma olen ja miks teen asju just nii, nagu teen."


Näitemängud Kodulinna majas


Pidulikus rongkäigus marsib Vabaduse väljakul kokku üle tuhande kuue- ja seitsmeaastase rahvariietes laululapse. Laval saadab laste liikumisrohket esinemist Urmas Lattikase ansambel.


Kodulinna maja (Gümnaasiumi 3) avab lastekaitsepäeval uksed erivajadustega laste loomingule. Päev algab kell 12, mil etendub Laagna lasteaed-põhikooli lavastus "Arvuti", autoriks 9. klassi õpilane Johannes Põderson. Tondi põhikooli lapsed avavad samas oma näituse "Eestimaa värvid – sinine, must ja valge". Kell 15 saab Zoja Mellovi lavastatuna vaadata tugikeskuse Juks näitetrupi etendust "Kloun ütles – ei!". Tund hiljem annavad suured ja väikesed lauljad kontserdi "Laulurõõm".


Loomaaias maksab lastekaitsepäeva puhul pilet 1. juunil vaid ühe euro. Eelkooliealised lapsed pääsevad loomaaeda tasuta koos pileti ostnud täiskasvanuga. Lastekaitsepäeval sõidab kohale raamatukogubuss, saab osaleda õnneloosis, lasta teha näomaalinguid ja võtta ette palju muud põnevat. Kohal on päästeamet ja elektrilevi, mille esindajad kõnelevad tule-, vee- ja elektriohutusest.


Kadrioru lastemuuseumis Miiamilla saab lastekaitsepäeval kella 14-15 osaleda meisterlikus meisterdustöötoas ja kella 15-15.30 lasta endale näomaalingu teha. Kell 16 minnakse Kadrioru kunstimuuseumi, kus antakse üle autasud joonistuskonkursi "Minu Kadriorg" võitjaile. Kadrioru  300. sünnipäevale pühendatud konkursi kuulutas Miiamilla välja sõbrapäeval 14. veebruaril ja seal osalesid 5-9-aastased lapsed. Joonistada võis kõike, mis seondub Kadrioruga: rohelised mõtted, suursugused hooned, kaunid taimed, vahvad loomad, põnevad tegevused, kaasahaaravad mängud jne.


Lastekaitsepäeva puhul on Kadrioru lastemuuseumi pilet soodushinnaga 1 euro. Oodatud on igas vanuses külastajad. Alla 3-aastastele on sissepääs tasuta! Terve päeva jooksul võib osa võtta otsimismängust "Jalutuskäik pargis".


Esmakordselt kuulutati lastekaitsepäev välja 1925. aastal toimunud ülemaailmsel laste heaolu konverentsil. Järjepidevalt hakati lastekaitsepäeva kindlal päeval tähistama alates 1954. aastast.

 

 

 

Ka aastased lapsed Kadriorgu kunstinäitusele


• Kumu kunstimuuseum korraldab 1. juunil kell 11 väikelastehommiku "Tasapisi", kus kõige pisemad, ühe- kuni kolmeaastased lapsed on oodatud vanema saatel kunstiga tutvuma lugude jutustamise, mängu, muusika, liikumise ja teiste toredate loovtegevuste kaudu.


• Kadrioru lastemuuseum Miiamilla (L. Koidula 21c) kutsub 1. juunil kell 12 huvilisi vaatama näitust "Sada aastat – sada jalga".

 

 

Liit soovib lastekaitsepäeva muuta riigipühaks

"Kui me mõtleme tulevikule, siis see on ju lapsed. Ka lastekaitsepäeval võiksid riigilipud lehvida," selgitas lastekaitse liidu värske president Ene Tomberg.

Lastekaitse liit plaanib sügisel teha riigikogule ettepaneku muuta lastekaitsepäev riiklikuks tähtpäevaks. "Tahaksime, et lastekaitsepäev saaks riigipühaks," lausus Tomberg. "Praegu on kõigil elanike vanuserühmadel oma tähtpäev, on emadepäev, isadepäev ja vanavanemate päev. Kui me aga mõtleme tulevikule, siis tulevik on ju lapsed. Ka sel päeval võiksid riigilipud lehvida. Soovime selle päeva tähtsust rohkem rõhutada ja meelde tuletada, et lastel on ka omad kohustused. See on hästi õppida, olla viisakas, olla sõbralik. Lastekaitsepäeval korraldame küll üritusi, kuid lastekaitsepäev kujundab ka väärtushinnanguid. Tähtis on, et rahvas märkaks, et meie seas on lapsi siiski üle kahekümne protsendi. Vabaks päevaks me seda päeva ei soovi. Lastekaitsepäev toob mitmele poole põnevaid üritusi, me ei tahaks neid ära võtta."

Laadimine...Laadimine...