Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel

Läti valimised on võitnud venelaste seas populaarne erakond Üksmeel populistide ees, kes võivad aidata neil koalitsiooni moodustada, ilmnes täna avaldatud tulemustest.

Pilt: Scanpix

Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel (5)

Toimetaja: Kairi Ervald

Läti valimised on võitnud venelaste seas populaarne erakond Üksmeel populistide ees, kes võivad aidata neil koalitsiooni moodustada, ilmnes täna avaldatud tulemustest.

Üksmeel kogus laupäevastel valimistel kahe populistiliku partei ees 19,91 protsenti häältest. Järgnesid KPV LV 14,06 ja Uus Konservatiivne Partei 13,6 protsendiga, vahendas BNS.

"Ükski stabiilne valitsuse koosseis ei ole võimalik ilma Üksmeeleta. Teistlaadi koalitsioon koosneks võõravihkajatest ja homoõiguste toetajatest. Selline saaks püsida vaid kaks või kolm nädalat," rõõmustas Üksmeele esimees Nils Ušakovs.

Üksmeel, mis on populaarne Läti 1,9 miljonist elanikust üle veerandi moodustavate etniliste venelaste seas, on võitnud suurima hulga hääli kolmedel viimastel valimistel.

Ent see pole kunagi pääsenud valitsusse, sest ei ole suutnud leida koalitsioonipartnereid. Populistid vihjasid enne valimisi, et seekord võivad nad Üksmeele võimule aidata.

"KPV LV võib töötada kõigiga, meil ei ole punaseid jooni ühegi teise poliitilise jõuga," ütles KPV LV peaministrikandidaat Aldis Gobzems viimases teledebatis.

KPV LV endisest näitlejast liider Artuss Kaiminš peeti juunis lühiajaliselt väidetava korruptsioon eest kinni, kuid valijaid ei paistnud see häirivat.

Üksmeel ja kaks populistlikku parteid saaksid kokku panna koalisiooni, millel on 100-kohalises parlamendis 55 mandaati.

Neljandaks tuli valimistel Euroopa- ja NATO-meelne liberaalne erakond Arengu Eest/Poolt! 12,04 protsendiga, edestades praeguse paremtsentristliku koalitsiooni erakondi, sealhulgas Rahvuslikku Liitu, mida toetas 11,03 protsenti hääletanuist.

Peaminister Maris Kučinskise paremtsentristliku Roheliste ja Talurahva Liidu poolt hääletas 9,6 protsenti valijaist ning viimasena ületas viieprotsendise valimiskünnise 6,7 protsendiga uus Ühtsus.

Kokku on loetud kõik Lätis antud hääled.

Praegune parlament töötab novembrini, kuni erakonnad peavad koalitsioonikõnelusi, millega tehakse algust järgmisel nädalal.

Valimisosaluseks kujunes keskvalimiskomisjoni internetikülje andmetel 54,59 protsenti.

Praegune kolmeparteiline koalitsioon on suutnud 2008. aasta finantskriisis ränga hoobi saanud majanduse korda saada, kuid sel ei ole õnnestunud veenda muutusi ootavaid valijaid.

Üksmeel oli suutnud värvata esinumbriteks mitu tuntud lätlast ja sellele ennustati valimiseelsetes küsitlustes vähemalt 28 kohta parlamendis.

"Inimesed on väsinud raskest tööst, mida oli vaja Läti majanduskriisi lahendamiseks. Nüüd tahavad hääletajad uusi nägusid, sest praegused ministrid ei saa pakkuda midagi rõõmsat. Ja siin kannabki populism oma kõrred kuhja," ütles ühiskonnateadlane Filips Rajevskis.

"Üksmeel on Euroopa Liidule Trooja hobune, kui rääkida ühtsest Venemaa poliitikast," märkis mõttekoda Centre for East European Policy Studies esindav Andis Kudors uudisteagentuurile Reuters.

Valimisi varjutas ka häkkerirünnak populaarsele sotsiaalvõrgustikule Draugiem.lv, kuhu ilmus venekeelne sõnum.

"Seltsimehed lätlased, see puudutab teid. Venemaa piiridel ei ole lõppu, millele lisati pilte eraldusmärkideta Vene sõduritest Krimmi vallutamas, Vene tankidest Moskvas paraadil ja muigavast Vene presidendist Vladimir Putinist.

5 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...