Laupäeval annavad kontserdi tippviiuldaja Kolja Blacher ja Talllinna Kammerorkester

Laupäeval, 2. märtsil saab Estonia Kontserdisaalis kuulata tippviiuldaja Kolja Blacheri ja Talllinna Kammerorkestri esituses õnnelikuks tegevate muusikapalade esiviisikus kahekordselt esindatud kuulsa "Adagio" klassikalist versiooni.

Pilt: Kolja Blacher

Laupäeval annavad kontserdi tippviiuldaja Kolja Blacher ja Talllinna Kammerorkester

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Laupäeval, 2. märtsil saab Estonia Kontserdisaalis kuulata tippviiuldaja Kolja Blacheri ja Talllinna Kammerorkestri esituses õnnelikuks tegevate muusikapalade esiviisikus kahekordselt esindatud kuulsa "Adagio" klassikalist versiooni.

Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NRD Sümfooniaorkestri ja Leipzigi Gewandhaus-orkestriga. Ta on tuntud ja hinnatud tippsolist maailma suurtel kontserdilavadel ning Blacheri repertuaari kuuluvad nii klassikalised kui ka kaasaegsed teosed.

Kolja Blacher annab Tallinnas vaid ühe kontserdi, kuid seda Eesti parimas – Estonia Kontserdisaalis. Siin on võimalus kuulda Blacheri täiuslikku virtuoosset mängu ja tema unikaalse kõlaga meistripilli. Ta musitseerib pea 290-aastasel stradivaariuse viiulil ning koos Tallinna Kammerorkestriga.

Kontserdil kõlab arvukalt esitatud ja filmimuusikast tuntud Samuel Barberi "Adagio". See paatoslik teos on USA 20. sajandi suurima helilooja Barberi tuntuim ning John F. Kennedy lemmikteos. See oli ainus USA helilooja teos, mida külma sõja ajal oli lubatud esitada Nõukogude Liidus. Tänapäeval on Barberi "Adagiot" töödelnud tänased populaarsed tantsumuusika DJ-d, teiste hulgas Armin Van Buuren ja Tiësto.

Blacheri esituses kuuleb ka tuntud Joseph Haydni sümfooniat nr 49 "La Passione" ning Felix Mendelssohni poolt 13-aastaselt kirjutatud viiulikontserti. Samuti teeb Blacher kummarduse oma juurtele, esitades oma isa, Tallinna taustaga baltisaksa helilooja Boris Blacheri teose "Pentagramm 16 keelpillile".

Kolja Blacher on ka hinnatud õpetaja. Tema käe all õpib Hanns Eisleri nimelises Kõrgemas Muusikakoolis noor Eesti viiuldaja Robert Traksmann, kes samuti sel kontserdil Tallinna Kammerorkestri koosseisus mängib.

Tallinna Kammerorkestri asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Tänaseks on sellest kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud külalisesineja kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas. Alates 2013. aastast on orkestri peadirigent Risto Joost.

Samuel Barberi "Adagio" leiab filmide soundtrackidelt ning seda on töödelnud tuntud tantsumuusika DJ-d, teiste hulgas Tiësto. Nii klassikalise kui ka tänapäevase tantsumuusika versiooni leiab maailma kõige õnnelikumaks tegevate muusikapalade esiviisikust. Montreali Neuroloogilise Instituudi teadlased uurisid muusika kuulamise ajal inimeste ajus toimuvaid muutusi ning leidsid, et teatud muusikapalasid kuulates vabaneb ajus rohkem dopamiine, mis suurendavad õnnelikkustunnet ja motivatsioonitahet, kirjutab ajakiri Inc (https://www.inc.com/peter-economy/science-says-listening-to-these-5-songs-will-make-you-really-happy.html).

Teadlaste uuringu põhjal jõudis inimesi õnnelikuks tegevate muusikapalade edetabeli teisele kohale USA 20. sajandi suurima helilooja Samuel Barberi "Adagio" ning viiendale kohale sama teose tantsumuusikatöötlus Tiësto "Adagio for Strings". "Adagio" on tuntud ka filmimuusikast ning see oli USA presidendi J.F. Kennedy lemmikteos.

 

Maailma kõige õnnelikumaks tegevad muusikapalad on:

1. Debussy "Clair de Lune" 

2. Barber "Adagio"

3. Beethoveni klaverisonaat nr 17 d-moll

4. Explosions in the Sky "First Breath After Coma"

5. Tiësto "Adagio for Strings"

Laadimine...Laadimine...