LAURI LAATS: Reformierakond paneb enne valimisi ärimeeste raha enda eest kõnelema

Korduvalt rahastamisskandaalidesse sattunud Reformierakond eelistab Eesti riigile ettevõtjaid, kelle käes liigub raha.

Pilt: Scanpix

LAURI LAATS: Reformierakond paneb enne valimisi ärimeeste raha enda eest kõnelema

Lauri Laats, linnavolikogu aseesimees

Korduvalt rahastamisskandaalidesse sattunud Reformierakond eelistab Eesti riigile ettevõtjaid, kelle käes liigub raha.

Endalegi ootamatult opositsiooni jäänud Reformierakond on täielikult pea kaotanud. Millegi muuga ei saa seletada erakonna esimehe Hanno Pevkuri tehtud avaldust, et Eestis tuleb riigi huvidele eelistada ühe väikesearvulise sotsiaalse rühma, ettevõtjate huvisid, mille nimel võib ohvriks tuua nii omariikluse kui ka ülejäänud elanikkonna huvid. Sedavõrd küüniliste avaldustega pole julgenud välja tulla isegi poliitretoorilise omaloomingu poolest tuntud Andrus Ansip.

Pevkuri erakonna suvepäevedel peetud kõnes aimus nostalgilist igatsust aastate järele, kui Reformierakond koondas riigis enda kätte kõik olulisemad ametipostid ning valitsust ümbritses peavoolumeedias kriitikavaba tsoon. Möödunu ihaluses meenutas Pevkur ka enam kui kaks aastakümmet tagasi erakonna auesimehe Siim Kallase visandatud Kodanike riigi manifesti, mille põhiseisukohad kajastusid reformistide 17 aastat väldanud valitsemisperioodi otsustes. Nagu mäletame, lahkus sellel perioodil Eestist enam kui 100 000 inimest, kellele ei leidunud kodumaal rakendust. Nüüd on Reformierakond üks häälekamaid migratsioonivabaduse eest kõnelejaid, põhjendades sisserändekvoodi kaotamise vajadust just töökäte nappusega.

Riik, see oleme meie

Eesti inimesed on alati teadnud, et nemad ongi riik. Oma riigist unistati okupatsiooniaastatel, selle nimel seisti Balti ketis ning koguneti öölaulupidudele. Kõik selle on Reformierakond otsustanud allavett lasta, tunnistades vaid üht – ettevõtjate huvi. Pole ime, et korduvalt rahastamisskandaalidesse sattunud erakond eelistab neid, kelle käes liigub raha, et seda aga nii avalikult tehakse, muudab äärmiselt tähelepanelikuks.

Ajaloost on teada, et kui mõnes riigis hakatakse teatud ühiskonnagruppi teistele eelistama, on sellel dramaatilised tagajärjed. Reformierakonna puhul võib ettevõtjate võrdseimast võrdseimateks kuulutamise taga seista soov pälvida jõuka elanikkonnakihi materiaalne toetus ning panna enne kohalikke valimisi raha enda eest kõnelema. Reform on alati uskunud kallite ning massiivsete valimiskampaaniate tõhususse. Eks nüüdki plaanitakse avalikkust priiskavate valimisreklaamidega pöördesse ajada, ent riigipiruka juurest tõrjutuina pole selleks piisavalt vahendeid. Sestap ongi Pevkur tulnud mõttele käia välja ettevõtjate eneseteadvust kõditavaid lubadusi, et hiljem neilt rahalist tuge nõuda.

Ettevõtjad pole egoistid

Pevkuril ja tema juhitud erakonnal on piisavalt arrogantsust eeldada, et meie ettevõtjad on valdavas enamuses riigi ja rahva käekäigust mitte hoolivad egoistid, keda iga rahavõimule eelistust lubav avaldus käsi plaksutama paneb. Pevkur eksib. Eesti ettevõtjad on vastutustundlikud ja missiooniga inimesed, kellele Eesti Vabariigi saatus vägagi korda läheb. Nad ei taotle endale eeliseid vähekindlustatute, suurperede ja pensionäride arvelt, ei rõõmusta, kui riiki tänu reformi ambitsioonidele taas õhemaks viilima hakataks.

Kallase Kodanike riigi manifest, nagu ka Marxi "Kapital" jäägu minevikku. Me elame 21. sajandil, kus riik ei tähenda mitte sunniaparaati, vaid kaasavat valitsemist ning ühiskonnas sotsiaalse tasakaalu tagamist. Ilma oma riigita pole eesti rahval tulevikku. See aga opositsioonis istudes paduliberaalideks muteerunud reformiste ei huvita. Nemad tegutsevad veendunud globalistidena, kelle lipukirjal seisab, et rahal puudub rahvus.

Laadimine...Laadimine...