Leedu ärgitas Walmart lõpetama Nõukogude sümbooligaka toodete müüki

"Me usaldame Walmarti moraalset hoiakut ja kutsume eemaldama massimõrvarite sümboolikaga tooteid," sõnas Leedu välisminister.

Pilt: Scanpix

Leedu ärgitas Walmart lõpetama Nõukogude sümbooligaka toodete müüki (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

"Me usaldame Walmarti moraalset hoiakut ja kutsume eemaldama massimõrvarite sümboolikaga tooteid," sõnas Leedu välisminister.

Leedu ärgitas reedel USA kaubandusketti Walmart lõpetama Nõukogude Liidu sümboolikaga t-särkide ja dressipluuside müüki, öeldes, et see solvab Nõukogude repressioonide ohveid.

"Saatsime Walmartile kirja, nõudes Nõukogude sümboolikaga toodete müügist kõrvaldamist ja me ootame endiselt vastust," ütles Leedu suursaadik Ühendriikides Rolandas Kriščiūnas AFP-le, vahendas BNS.

Leedu välisminister Linas Linkevičius säutsus Twitteris: "Te ei ostaks natsiteemalist riietust, ega ju?".

"Me usaldame Walmarti moraalset hoiakut ja kutsume eemaldama massimõrvarite sümboolikaga tooteid," sõnas ta.

Leedu hinnangul suri aastatel 1944-1953 üle 50 000 leedulase Nõukogude Liidu laagrites, vanglates, küüditamiste tagajärjel, veel 20 000 metsavenda ja nende toetajad tapeti Nõukogude vastase geriljasõja käigus.

2004. aastal Euroopa Liitu ja NATO-ga liitunud Balti riigid olid Teise maailmasõja ajal Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa lahingutanner. 1940. aastal okupeeris Nõukogude Liit Balti riigid Natsi-Saksa liidri Adolf Hitleriga sõlmitud mittekallaletungipakti alusel.

Paari päeva eest olid kolme Balti riigi poliitikud saatnud Walmartile avaliku kirja.

"Meile valmistab pettumust, et maailma ning USA suurim jaemüüja Walmart ei tunnista ega austa miljoneid eri rahvustest ohvreid, kes kannatasid Nõukogude režiimi all - küüditatud, sealhulgas vanurid, imikud ja lapsed, poliitvangid, teisitimõtlejad, vastupanuliikumises osalejad ja kõik need, kes kaotasid oma elu, tervise või perekonnaliikmed Gulagis või muudes Nõukogude totalitarismi repressioonides," kirjutasid Eesti, Läti ja Leedu juhtpoliitikud oma kirjas Walmarti juhtidele.

Pöördumisega osalenud lisasid kirjale fotod, mis kujutavad sirbi ja vasara, viisnurga ning kirjaga CCCP T-särke.

"Kõige vähemalt väljendab CCCP kirjade ning Nõukogude Liidu embleemidega särkide müük Walmarti online-poodides inimliku sündsuse puudumist," lisasid poliitikud.

Sellele kirjutasid eestist alla Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, justiitsminister Urmas Reinsalu ning Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam.

Leedu poliitikutest ühinesid pöördumisegs Isamaaliidu-kristlike demokraatide esimees Gabrielius Landsbergis, seimi liikmed Emanuelis Zingeris ja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė ning NATO Parlamentaarse Assamblee Leedu-poolne aseesimees Rasa Juknevičiene. Lätist allkirjastasid pöördumises Euroopa Parlamendi suurima, Euroopa Rahvapartei saadikurühma aseesimees Sandra Kalniete ning samasse saadikurühma kuuluv Krišjanis Karinš.

Walmartil on esindused 28 riigis, kuid mitte Baltimaades.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...