Leedu narkokuningas võis kuritegeliku raha pesemisel kasutada eestlasi

Panama õigusbüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumendid ja Uus-Meremaa kohtumaterjalid näitavad, et Leedu narkokuningas Rokas Karpavičius võis kuritegeliku raha pesemisel kasutada eestlaste abi.

Pilt: Scanpix

Leedu narkokuningas võis kuritegeliku raha pesemisel kasutada eestlasi

Panama õigusbüroost Mossack Fonseca lekkinud dokumendid ja Uus-Meremaa kohtumaterjalid näitavad, et Leedu narkokuningas Rokas Karpavičius võis kuritegeliku raha pesemisel kasutada eestlaste abi.

Muu hulgas käib pabereist läbi skandaalse Diveci eksjuhi Erik Vallaste nimi. Rokas Karpavičius on Leedu suurimaid narkodiilereid, vahendas BNS Postimeest.

Postimehe ja Leedu uudisteportaali 15min.lt uurimine näitas, et rahvusvahelise narkoloo osa niite võib jõuda välja eestlasteni.

Karpavičiuse peamine kaastööline Uus-Meremaal oli kohalik ärimees Ronald Terrence Brown. Kohtus tuli ilmsiks, et rahapesuks kasutasid Karpavičius ja Brown nii eraisikuid kui ka ettevõtteid. Üks neist kandis nime Contara Inc., mis sai 2008. aastal Browni äridelt mitu rahaülekannet. Uurijate väitel opereeris Contarat just jõugu ninamees Karpavičius, kes kogus sinna oma varjatud tulusid.

Mullu Panamalt lekkinud materjalidest selgub, et Contara Inc. asutati Panamal skandaalse konsultatsioonifirma Mossack Fonseca abiga. Contarat haldas selle tegeliku omaniku eest aga Maltal, Vilniuses ja Tallinnas tegutsev raamatupidamis- ja ärinõustamisfirmade grupp Prospera.

Prospera ei ole samas midagi muud kui nime vahetanud Tallinna ettevõte Divec, mis pani 1990. aastate lõpus offshore-firmade müügiga toime Eesti ajaloo rekordilise maksupettuse. Kohtus süüdi jäänud Diveci toonane juht Erik Vallaste on maksuvõlglaste registri järgi tänini Eesti riigile võlgu 1,34 miljonit eurot.

Kuigi Prospera kõik kolm haru – Tallinnas, Vilniuses ja Malta pealinnas Vallettas – on juriidilises mõttes eraettevõtted, kuuluvad need keerulise skeemi kaudu peamiselt Erik Vallaste abikaasale Eva-Maria Vallastele. Vähemusosalus on veel mõnel eestlasel ja leedulasel.

Mossack Fonsecast lekkinud dokumentidest tuleb välja, et rahapesukahtlusega Contara asutas 2008. aastal Prospera Malta kontor, mis tegutseb ärinime Prospera Europe Ltd. all. Kõik arved ettevõtte Panamal haldamise eest saatis Mossack Fonseca aga Erik Vallaste nimele Tallinna.

Vallaste vastas Postimehele, et tal puudub igasugune seos ettevõttega Contara Inc. ja Karpavičiusega ning ta pole kunagi Panamal tegutsenud. Tema nimi olevat arvetele pandud ekslikult.

Sellega küsitavused aga ei lõpe. Registriandmetest tuleb välja, et Prospera Malta kontor märkis ettevõtte Contara Inc. loomisel selle omanikuks Belizele registreeritud ettevõtte Miramax Systems Ltd.

Lähemal uurimisel selgub aga, et Miramax on üks mitmest ettevõttest, mis käib pidevalt läbi Prospera äritegevusest. Tüüpilise riiulifirmana on seda mitmeid kordi pandud teiste ettevõtete omanikuks või korporatiivdirektoriks.

Kui Miramax Systems Ltd. on tegelikkuses konsultatsioonifirma Prospera tütarettevõte, võidi saareriigis Maltal asuvas eestlaste firmas tegelda Karpavičiuse osaluse labase varjamisega varifirma taha. Sel juhul oleks tegemist tüüpilise rahapesuskeemiga, kus kasu saav ettevõte on kirjutatud konsultatsioonifirma nimele, kes ainsana teab vara tegelikku omanikku, kirjutab Postimees.

Laadimine...Laadimine...