Lenderite perekond saab mälestusmärgi

Linn loob mälestusmärgi esimesele eestlasest linnapeale Voldemar Lenderile ja tema abikaasale Elfriedele, kes oli tuntud tütarlaste hariduse edendajana.

Pilt: http://entsyklopeedia.ee

Lenderite perekond saab mälestusmärgi

Linn loob mälestusmärgi esimesele eestlasest linnapeale Voldemar Lenderile ja tema abikaasale Elfriedele, kes oli tuntud tütarlaste hariduse edendajana.

Tallinna ajalukku sügava jälje jätnud abielupaarile Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks mälestusmärgi paigaldamise ülesande andis linnavalitsusele Tallinna Linnavolikogu 26. jaanuari 2017 otsusega.

Voldemar ja Elfriede Lenderile mälestusmärgi rajamiseks moodustatud ajutise komisjoni esimees on Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein ning esimehe asetäitja idee algataja, Tallinna Linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni aseesimees Jaak Juske. Moodustatud ajutise komisjoni ülesandeks on mälestusmärgi rajamisega seotud küsimuste lahendamine, sh mälestusmärgi asukoha kaalumine.

Komisjoni kutsub kokku ja komisjoni tööd korraldab Tallinna Linnaplaneerimise Amet. Komisjon esitab Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks Voldemar ja Elfriede Lenderile mälestusmärgi rajamisega seotud küsimuste lahendamise lõpparuande ja otsused linnavalitsusele hiljemalt 18. detsembril 2017.

Voldemar ja Elfriede Lenderil on oluline tähtsus ja roll Tallinna ja Eesti ajaloos. Voldemar Lender oli aastail 1906-1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea. Selleaegne majatüüp on saanud ajastu märgina Lenderi nime. Tallinn vajas toona suurel hulgal uusi maju, sest uute suurte tööstusettevõtete rajamine kasvatas hoogsalt linna elanikkonda. Lenderi-tüüpi maja on 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja, mis oli algselt kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga, lihtne ja väikeste korteritega. Tänagi on neid alles tervelt tuhatkond. Kõige enam Lenderi tüüpi maju on säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumites. Nimetatud asumid on kuulutatud miljööväältuslikeks hoonestusaladeks.

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka tema abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.

Lenderitele mälestusmärgi püstitamise idee algataja Jaak Juske ettepaneku kohaselt võiks see paikneda Politseiaia pargis, sest selle ääres asub endine Lenderi tütarlastegümnaasium. Kaaluda võib ka Falgi parki, mille lähikonnas on mitmeid Lenderi-tüüpi kortermaju.

Laadimine...Laadimine...