Ligi 5000 inimest toetab loomatsirkuste peatamist

Ligi 5000 inimest on edastanud lehekülje www.loomadetatsirkus.ee kaudu palve maaeluministeeriumile ning veterinaar- ja toiduametile toetada loomade tsirkuses kasutamise keeldu ja peatada Eestisse saabuv loomatsirkus.

Pilt: Scanpix

Ligi 5000 inimest toetab loomatsirkuste peatamist

Ligi 5000 inimest on edastanud lehekülje www.loomadetatsirkus.ee kaudu palve maaeluministeeriumile ning veterinaar- ja toiduametile toetada loomade tsirkuses kasutamise keeldu ja peatada Eestisse saabuv loomatsirkus.

Teisipäeval korraldavad Eesti loomakaitseorganisatsioonid asjakohase meeleavalduse Tallinnas Lasnamäel Tondiraba jäähalli ees, teatas loomade eestkoste organisatsiooni Loomus pressiesindaja BNS-ile.

Maaeluministeeriumis on valmimas eelnõu, millega soovitakse keelustada teatud metsloomade kasutamine tsirkuses. "Eelnõu on ettevaatlik. Ilmselt kardetakse, et ühiskond ei ole valmis kõikide loomade tsirkuses kasutamise keelustamiseks, aga algus on siiski tehtud ja eelnõust võib välja lugeda ka riiklikku suhtumist loomade kasutamisele meelelahutuses. Meie seisukoht on lihtne - loomade kasutamine meelelahutuses ei ole ei inimeste ega loomade funktsioneerimiseks vajalik ega põhjendatud," selgitas Loomuse juhaja Kadri Taperson.

Poolikut lahendust ehk üksnes teatud metsloomaliikide keelustamist tsirkuses ei poolda ka zooloog Tiit Maran. Oma kommentaaris Rahvusringhäälingule ütles Maran, et enamik Euroopa riike peavad teaduslikult põhjendatuks metsloomade keelustamise tsirkuses.

"Eesti arvab teisiti. Tahaks seaduseandjalt küsida: "Kas on teaduslikke andmeid, et enamik 5400 imetajast ja enam kui 9000 linnuliigist kannatavad tsirkuses vähem kui eelnõus toodud liigid? Kuigi seda pole vaja - metsloomadele pole võimalik luua tsirkuses loomväärilisi tingimusi. Seaduseandja ei pea kahjuks oluliseks hariduslikku argumenti - seelikus või pükstes trikitav karu või pärdik tsirkuses taandab need elusolendid odavateks leludeks ning vähendab respekti teiste eluvormide vastu. Austus elu vastu tema kõikides vormides on üks osa inimeseks olemisest. Tsirkuste puhul on see seda olulisem, et tsirkuses on külastajate hulgas palju lapsi ning nende maailmamõistmine on alles kujunemise järgus,” rääkis Maran.

Praeguseks on 23 riiki maailmas vastu võtnud täieliku üleriigilise metsloomade tsirkustes kasutamise keelu. Euroopa Liidus (EL) on üheksa riiki keelanud kõikide loomade või metsloomade kasutamise tsirkustes, üheksa riiki on kehtestanud osalised keelud.

Euroopa Veterinaaride Föderatsioon soovitab kõikidel Euroopa riikidel keelustada metsloomade kasutamine rändtsirkustes. 38 riigist pärit 46 erineva veterinaarorganisatsiooni ühine avaldus väidab, et rändtsirkustes metsloomade kasutamise puhul ei ole mingilgi moel võimalik metsloomade füüsilisi, vaimseid ja sotsiaalseid vajadusi adekvaatselt rahuldada. Eelmisel aastal esitleti Euroopa Parlamendis ka 23 teadlase avaldust “Metsloomade etoloogilised vajadused ja heaolu tsirkuses”, misjärel tehti europarlamendis ettepanek keelustada metsloomade kasutamine tsirkuses üle kogu EL-i.

Teisipäevase meeleavalduse korraldavad Loomade Nimel ja MTÜ Loomus. Meeleavaldusega liituvad Eesti Loomakaitse Selts, Varjupaikade MTÜ, Nurru Ometi, Pesaleidja, Kassiabi, Kasside Turvakodu, Kelmiküla kassijaam ja Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu. Meeleavaldusel astuvad üles kaasaegsete tsirkuste artistid OMAtsirkusest ja tsirkusestuudiost Folie.

Laadimine...Laadimine...