Liikumispuudega tüdruk sai Lastefondi toel spetsiaalse käimisraami

TÜ Kliinikumi Lastefond aitas liikumispuudega Carmen Sofial perel soetada lapsele käimist toetava spetsiaalse rulaatori, mille 553 euro suurune omaosalus käis perel üle jõu.

Pilt: Scanpix/foto on illustreeriv

Liikumispuudega tüdruk sai Lastefondi toel spetsiaalse käimisraami

Toimetas: Triin Oja

TÜ Kliinikumi Lastefond aitas liikumispuudega Carmen Sofial perel soetada lapsele käimist toetava spetsiaalse rulaatori, mille 553 euro suurune omaosalus käis perel üle jõu.

11-aastasel Carmen Sofial on diagnoositud spastiline tetraplegia ehk neljajäsemehalvatus ning epilepsia. Haiguste tõttu on lapse iseseisev liikumine takistatud ning ta vajab rulaatorit, mis annab võimaluse liikuda iseseisvalt, ilma et ta vajaks tugiinimese toetust, vahendas BNS.

Seade on spetsiifiliselt lapse liikumispuudest tulenevalt ja tema vajadustest lähtuvalt reguleeritav. Lisaks on rulaator ainulaadne, kuna laps ei pea sellest kinni hoidma, et käia. Nimelt Carmen Sofia jalad küll kannavad, aga ta vajab pidevalt toetamist. Carmen Sofiale ei sobi ükski teine käimisraam ega abivahend, kuna ta ei oma tasakaalu ja lihased on nõrgad ning kohati spastilised.

Spetsiaalne käimisraam võimaldab lapsel liikuda iseseisvalt nii siseruumides kui ka õues. Iseseisev liikumine ja hakkamasaamine on tüdrukule äärmiselt vajalik ja toetab igati ta arengut. Rulaatori omamisel ei teki perel vajadust rentida pikemate teekondade läbimiseks ka ratastooli. Lapse ema sõnul võtaks ratastool lapselt kõndimise võimaluse ära, samas kui antud abivahend toimib lapse heaoluks ning arenguks kõige paremini.

Käimisraami hind on 5530 eurot, millest riik kompenseerib 90 protsenti ja pere omaosalus on 10 protsenti ehk 553 eurot. Selle tasumine käib perele aga üle jõu ning seega toetas Lastefond püsiannetajate toel Carmen Sofiale vajaliku rulaatori omaosaluse tasu 489 euroga, millele panustas kohalik omavalitsus lisaks 64 eurot.

Lastefondi strateegiajuht Küllike Saar avaldas heameelt, et fond sai püsiannetajate toel Carmen Sofia rulaatori omaosaluse katmisele kaasa aidata. “Teame, kui keeruliseks võib puudega last kasvatavas peres sellise raha leidmine osutuda,” nentis ta ja lisas, et innustab siinkohal ka teisi abivajajaid Lastefondi poole pöörduma.

SA TÜ Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi lastehaiglate juures tegutsevaid heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku üle kolme ja poole miljoni euroga.

Laadimine...Laadimine...