LIISK ON LANGENUD: Keskerakond otsustas Tallinna valitseda üksinda

"Kummaski erakonnas polnud ühtset tunnet, et minna koos edasi," ütles linnapea kohusetäitja Taavi Aas selle kohta, miks otsustati sotsiaaldemokraatidega koalitsioonikõnelused alustamata jätta ning jätkata linna valitsemist ilma koalitsioonipartnerita. "Me oleme korra juba olnud ühehäälelises enamuses ja keskerakondlased olid tookord väga tublid."

Pilt: Albert Truuväärt

LIISK ON LANGENUD: Keskerakond otsustas Tallinna valitseda üksinda (9)

Virkko Lepassalu

"Kummaski erakonnas polnud ühtset tunnet, et minna koos edasi," ütles linnapea kohusetäitja Taavi Aas selle kohta, miks otsustati sotsiaaldemokraatidega koalitsioonikõnelused alustamata jätta ning jätkata linna valitsemist ilma koalitsioonipartnerita. "Me oleme korra juba olnud ühehäälelises enamuses ja keskerakondlased olid tookord väga tublid."

18images

Eile õhtul kl 19 kogunes Keskerakonna Tallinna nõukogu volikogusse arutama valimiste-järgse poliitikaelu ühte põnevaimat küsimust: kas proovida Tallinna valitseda 40 häälega, mis annab opositsiooni ees volikogus vaid ühe häälelise enamuse. Teine võimalus olnuks proovida sõlmida võimuliit sotsiaaldemokraatidega, kellel on volikogus üheksa kohta, mis taganuks koalitsioonile arvestatava ülekaalu. Teised erakonnad on langenud kõrvale liiga suurte maailmavaateliste erinevuste tõttu.

Linnapea kohusetäitja Taavi Aas ei soovinud enne koosoleku algust ennustada, mis tulemuseni arutelu võib jõuda, või millised meeleolud, poolt või vastu, võivad ülekaalu saavutada. Ta nentis vaid, et koalitsiooni suhtes leidub nii poolt- kui vastuargumente. "Me oleme saanud 40 mandaati, napi enamuse, aga siiski," märkis ta lühidalt, miks võiks näiteks eeldada Keskerakonna jätkamist Tallinna tüüri juures üksinda.

Arutelu oli elav

Linnaosavanemad jt Tallinna nõukogu liikmed hakkasid juba varakult kogunema. Täpselt kella seitsmeks saabus päeval Pärnu mnt kerge autoavarii üle elanud, kuid vigastamata pääsenud Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, et erakonna Tallinna juhtide ees kõnega üles astuda.

Kui algul osati ennustada koosoleku pikkuseks pool tundi, siis tegelikkuses venis see märgatavalt pikemaks. Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb sõnas korraks koosolekuruumist väljas käies ja AK-le intervjuud andes, et "arutelu alles algas". Teised koosolekuruumist korraks väljunud, keda kohe pimestasid fotoaparaatide sähvatused ja kaameralambid, poetasid vaid lakooniliselt, et arutelu olevat elav.

Umbes poolteist tundi kestnud vaidluste järel oli liisk siiski lõpuks langenud ja otselülitusi igatsenud TV-stuudiod ootamise piinast pääsenud. Linnapea kohusetäitja Taavi Aas ütles meediale, et Keskerakonna ja sotside maailmavaated on ühest kohast küll sarnased, mis võiks ju eeldada koostööd. "Teisalt ei paistnud kummastki erakonnast sellist suurt konsensust, et teha koalitsiooni," lisas Aas. "Tallinna nõukogu otsus oli, et me läheme edasi üksi, usaldades oma erakonna fraktsiooni volikogus."

Taavi Aasa arvates on täiesti võimalik linna valitseda ka ainult ühehäälelise enamusega volikogus: "Me oleme korra juba olnud ühehäälelises enamuses ja keskerakondlased olid tookord väga tublid. Me kaalusime kõiki variante ja erakonnas oli samuti erinevaid arvamusi. Oli neid, kes pooldasid koostööd, ja neid, kes olid vastu. Mitte minnes sisse teise erakonna hingeellu: seal (sotsiaaldemokraatide seas) oli samuti väga erinevaid arvamusi ja sellist ühtset tunnet, et minna koos, ei paistnud. Seega, kummaski erakonnas polnud ühtset tunnet, et minna koos edasi."

Ratas: valijad andsid selge mandaadi

Aas lisas, et tallinlased on meid valimistel taas usaldanud ja see on ka argument, miks edasi minna üksi. Ta ei nägevat ka mitte ühtegi põhjust Keskerakonna fraktsiooni volikogus mitte usaldada.

Pärast Taavi Aasa kommenteeris Tallinna nõukogu otsust Jüri Ratas, kes ütles samamoodi nagu tegevlinnapea, et valijad olid andnud 15. oktoobril Keskerakonnale siiski selge mandaadi.

"Me pidasime konsultatsioone erakondadega ja ma arvan, et selleks, et koalitsiooni luua, peab ikkagi olema väga selge eelveendumus, et seda tahavad siiralt teha mõlemate poolte meeskonnad," ütles erakonna esimees.

Ratas lisas samas, et sotsiaaldemokraatidega võimuliidu kava hülgamine ei tähenda, et volikogus koostööd ei tehta – seda kavandatakse mitte ainult teiste volikogusse saanud erakondadega, vaid ka näiteks asumiseltside jt huvigruppidega. "See ei saa kindlasti olema keskerakondlaste linnavalitsus, see saab olema kõigi tallinlaste linnavalitsus," toonitas Ratas.

Ta lisas, et laiapõhjalisem linnavalitsus on kindlasti hea, aga vaid siis, kui tõepoolest on mõlemal poolel tahe töötada ühtse meeskonnana. Selle info põhjal, mis Ratas sai Tallinna nõukogu koosolekul äsjastest eelläbirääkimistest sotsidega, tal enda sõnul sellist ühtse meeskonna võimaluse muljet ei tekkinud.

Ratas sõnas veel, et vaatamata tänasele nõukogu otsusele suhtub ta sotsiaaldemokraatidesse edasi sümpaatiaga ning riigivalitsuse tasemel on neil hea koostöö. Samas möönis Ratas, et programmilistes punktides, kui isikud kõrvale jätta, oli kahel erakonnal siiski päris suur ühisosa.

Juba algus kiskus rappa

Sotsiaaldemokraatide retoorika ei tõotanud Keskerakonnale juba kohe pärast valimisi kaugeltki lihtsaid kõnelusi. Sotside üks juhte Rainer Vakra ütles Pealinnale ka otse, et nad ei kavatse olla mugav partner läbirääkimistel.

Mõni päev pärast valimisi, 18. oktoobril põrutas sotside hiljutine linnapeakandidaat Rainer Vakra sotsiaalvõrgustikus, et "Alar Nääme ja Allan Kiili linna palgale võtmine ei ole vastuvõetav ega lubatav. See on minevikku kuuluv poliitiline kultuur ja nende palkamine on taunitav tegu ning lõhnab korruptsiooni järele."

Ta pidas silmas nende kahe mehe töölevõtmist Sõle tänava uude spordikeskusesse teenindava personali hulka, ehkki mõlemad mehed on tugevate sportlike saavutustega. Alar Nääme on saanud karistada väikesesummalise väidetava korruptsiooni pärast, endine Tallinna Sadama juhatuse liige Kiil on aga praegu korruptsiooni pärast kohtu all. Teisalt on sotsiaalmeedias ka viidatud, et sellist lisakaristust nagu sundtöötus või keeld töötada pole ükski kohus kummalegi mehele siiski mõistnud ja pole seda piiranguna kohaldanud ka politsei.

Samamoodi ei tõotanud kuigi lihtsaid kõnelusi mitmete teiste juhtivate sotsiaaldemokraatide valimiste järgsed sõnavõtud.

Näiteks Hannes Hanso ja Hanno Matto on otsesõnu öelnud, et nad koalitsiooni ei poolda. Üsna ilmselt on sotsid muutunud hellaks nende narrimise tõttu nii sotsiaal- kui nn suures meedias Keskerakonna puudliteks. Olid nad ju omaaegses Edgar Savisaare linnavalitsuses etendanud pigem marginaalset rolli. Sellise ajaloo kordumise välistamiseks olid sotsid seadnud koalitsiooni tuleku tingimuseks linna valitsemise võrdsetel alustel, ehk kummalgi poolel pidanuks olema otsustele vetoõigus.

Ka olid nad meedia andmetel nõudnud Tallinnas rida kaalukaid positsioone, alates volikogu esimehe ja linnaosavanemate kohtadest. Tõsi küll, nii Taavi Aas kui Jüri Ratas eitasid eile kommentaare andes, et sotsidele äraütlemise põhjuseks said nende 9-kohalise mandaadiga mitte vastavuses olevad suured soovid.

Korb: ameteid pole Keskerakonnas jõutud arutada

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb sõnas, et koalitsiooni loomine ei takerdanud ühegi keskerakondlase soovi taha saada linnavolikogu esimeheks, sest positsioone linnavolikogus ega linnavalitsus pole Keskerakond jõudnud veel arutada.

Korb selgitas, et Keskerakond pole jõudnud arutada ega kinnitada linnavolikogu esimehe kandidaati ega linnavalitsuse koosseisu, sest eesmärgid on olnud teised. "Meie esmane soov oli pidada erakondadega konsultatsioone ning jätkata võimalusel sealt koalitsiooniläbirääkimistega. Tallinna nõukogu otsustas eile, et Sotsiaaldemokraatlikus Erakonnas, aga ka Keskerakonnas pole tugeva linnavalitsuse moodustamiseks piisavalt tahet," rääkis Korb

Korb tõdes, et kui sotsiaaldemokraadid on esitanud meedia kaudu enda nägemuse kohtade jaotuse kohta, on see nende siseküsimus, sest läbirääkimisteni ei jõutud. Keskerakond otsustab enda kandidaadid linnavolikogusse ja muudesse ametitesse lähiajal ning kandidaadid kinnitatakse Tallinna nõukogus. Ta lisas, et väärikaid kandidaate on Keskerakonnal mitmeid ning ükski võimalus pole loomulikult välistatud, kuid hetkel on kindel vaid linnapeakandidaat, kelleks on Taavi Aas. "Kohtade jaotus ei ole olnud meie esmane prioriteet ning seetõttu pole erakond oma kandidaate esitanud. Nüüd, mil koalitsiooniläbirääkimisi ei alustata, liigume muude küsimustega edasi," rääkis Korb.

9 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...