Linna Mozartfestil hakkab vihm vikerkaarele laulma

Tallinna filharmoonia tähistab Wolfgang Amadeus Mozarti 260. sünniaastapäeva minifestivaliga, kus "Väike öömuusika" on muudetud ööklubihitiks, lava kohal hõljub öökuningannana Maria Listra ning kõlab Tõnu Kõrvitsa uudisteos "Vihma laul vikerakaarele".

Pilt: Scanpix
Festival

Linna Mozartfestil hakkab vihm vikerkaarele laulma

Ivo Karlep

Tallinna filharmoonia tähistab Wolfgang Amadeus Mozarti 260. sünniaastapäeva minifestivaliga, kus "Väike öömuusika" on muudetud ööklubihitiks, lava kohal hõljub öökuningannana Maria Listra ning kõlab Tõnu Kõrvitsa uudisteos "Vihma laul vikerakaarele".

"Ühele heliloojale pühendatud minifestival on meil esmakordne, aga juba tundub, et selline ettevõtmine võib saada uueks traditsiooniks," ütles Tallinna filharmoonia produtsent Heili Vaus-Tamm. "Mõte on selles, et toome ühe helilooja puhul välja kõik temaga seonduvad tähtsamad faktid, mida praegu teame."

Dirigent hakkab laulma

5. mail Mustpeade maja Valges saalis toimuval kontserdil kõlavadki Mozarti sonaadid viiulile ja klaverile ning nii Mozarti, tema poja Xaveri kui ka Salieri kammerlaulud ja ooperiaariad. Klaverisolist Marje Lohuaru kommentaarid heidavad aga valgust Salieri ja Mozarti peresuhetele ning sellele, kui hea õpetaja oli Salieri Xaver Mozartile. "Püüame kummutada ajaloo vältel levinud müüte Salierist kui õukonna intrigandist ning viletsast heliloojast ja Wofgang Amadeuse varajase surma põhjustajast," ütles Vaus-Tamm ja lisas, et uute faktide põhjal võib hoopis küsida, kas Salieri, kelle loomingut haruharva mängitakse, polnud mitte sama andekas helilooja kui Mozart.

Mozartfesti teisel kontserdil, mis on ühtlasi filharmoonia selle hooaja lõppkontsert, kõlab 7. mail Mustpeade majas Mozarti kõrval tänapäevane muusika. "Siis on meil kõrvuti kaks heliloojat – Tõnu Kõrvits ja Mozart – ning Kõrvitsalt on ka uudisteos, fagotikontsert "Vihma laul vikerakaarele"," ütles Vaus-Tamm.

Mozart rändab kaasaega

Kaasa teeb Tallinna kammerorkester Risto Joosti juhatusel. "Üllatuse valmistab meile seekord Joost ise, kes astub üles ka oma kontratenorihäälse lauluga, mis peaks kindlasti publikut üllatama ja rõõmustama," mainis Vaus-Tamm. "Tallinna filharmoonia mitmekülgse hooaja lõpetabki väärikas sümbioos klassikast ja kaasaajast. Mozarti auks kõlavad tema kaks kevadiselt rõõmsameelset D-duur sümfooniat."

Samal õhtul kell 22 on ka Vaba Lava Mozarti päralt, kuigi veidi teises võtmes. "Seal toimuv remix asetab klassikalise helilooja pärandi nüüdisaegsetesse seadetesse, aga ei puudu ka klassikalisem pool," tutvustas Vaus-Tamm. "Esineb ka Tallinna kammerorkestri kammer-ansambel."

Õhtul tuleb Vaus-Tamme sõnul veel mitmeid üllatusi. "Öökininganna Maria Listra hõljub lava kohal ja kohale lendab ka kuri komtuur, kes sai teatavasti saatuslikuks naistekütt don Juanile," selgitas produtsent. Müstiliste ooperikangelaste lahkudes hakkavad aga kõlama Mozarti muusika moodsad töötlused, mis pikapeale muutuvad täiesti kaasaegseks klubimuusikaks. "See on siis teekond Mozarti ajastust tänapäeva ja algab päris ehtne tantsupidu," mainis Vaus-Tamm.

Sellel üritusel undavad elektripillid, kuuleb Papagena ja Papageno duetti, katkeid "Väikesest öömuusikast" ja sümfooniatest. Kõike seda miksib kokku Tiit Kikas. "Keegi ei tea, kuidas täpselt Mozarti muusika sel ööl kõlab, aga kindel, et see saab olema värske, võimas ja rabav," mainis Vaus-Tamm.
----------------------


Mozarti ja Salieri laulud Mustpeade majas

Kontsert toimub 5. mail kell 19 Mustpeade maja Valges saalis. Laulab ja räägib Kädy Plaas-Kala, viiulit mängib Urmas Vulp, klaverit mängib ja räägib Marje Lohuaru.

Kavas Wolfgang Amadeus Mozarti sonaat viiulile ja klaverile Es-duur KV302 ning tema kammerlaulud. Samuti Franz Xaver Mozarti sonaat viiulile ja klaverile op 7 B-duur ning Antonio Salieri aariad ooperitest ja laulud. Räägitakse Salieri ja Mozarti suhetest ning õukonna muusikaelust.
Pilet maksab 8 või 12 eurot.

Tallinna filharmoonia lõppkontsert toimub 7. mail kell 19 Mustpeade maja Valge saalis. Esineb Tallinna kammerorkester, fagotti mängib Martin Kuuskmann, dirigent ja kontratenor on Risto Joost. Kavas Wolfgang Amadeus

Mozart sümfoonia D-duur K 95, tema sümfoonia nr 38 "Praha", D-duur K 504. Samuti Tõnu Kõrvitsa fagotikontsert "Vihma laulud vikerkaarele" ning tema nokturnid.

Pilet maksab 10 või 15 eurot.

7. mail kell 22 algab Vaba Lava kultuurikeskuses Mozartfest. Remix. Tiit Kikas mängib laserharfi ja elektriviiulit ning hoolitseb helitöötluse eest. Laulab sopran Pirjo Püvi, bassi mängib Pavlo Balakin, fagotti Martin Kuuskmann. Klavessiinil Ansambel Fresh ja Ene Nael.
Kell 00.00 Mozarti muusikast inspireeritud diskorietteaste Sander Mölderilt, mille mõtlesid välja Risto Joost ja Tiit Kikas.
Pilet 7 või 10 eurot.

Laadimine...Laadimine...