Linna oma vihmametsa võib sõita kas või bussiga

Klaasiga kaetud kanal kulgeb ühest aedikust teise ja inimesed saavad näha, kuidas saarmas või kalastajakass nende jalge alt läbi ujub.

Pilt: EAS

Linna oma vihmametsa võib sõita kas või bussiga (1)

Urmas Kaldmaa

Klaasiga kaetud kanal kulgeb ühest aedikust teise ja inimesed saavad näha, kuidas saarmas või kalastajakass nende jalge alt läbi ujub.

Loomaaed rajab Kagu-Aasia troopilist vihmametsa imiteeriva 2255-ruutmeetrise väljapaneku, mis kannaks sellele iseloomulikku nime Pilvemets. Kui kõik läheb plaani järgi, võib ehitamine alata juba tuleval aastal. Pilvemetsa rajamise plaan on Tallinna loomaaia direktoril Tiit Maranil aga juba täna päris selgelt silmade ees. Sinna sisenedes satub inimene kõigepealt vonklevalt kulgevasse ruumi, mis imiteerib looduslikku koobast. Multimeedia abil tekitatakse inimesele tunne, nagu liiguks ta koopas läbi vee ning taime- ja puulehtede, jõudes hämarast kooparuumist  troopilisse vihmametsa.


Konnad ja putukad


"Sellele võimalikult sarnaste tingimuste loomiseks ehitatakse kasvuhoonet meenutav hoone, millel on uudsest materjalist läbipaistev katus," rääkis Maran. "Pilvemetsas kasvavate taimede kodu on Kagu-Aasia troopilistes vihmametsades ning kogu miljöö ja välise pildi loomisel omavad taimed erilist tähtsust. Soovime pakkuda inimestele tõelise Kagu-Aasia vihmametsa tunnet."
Inimesed saavad Pilvemetsas jalutada, seal lendavad vabalt ringi linnud ning toimetavad väikesed vee- jm loomad. Saab näha ka saarmast, kalastajakassi, binturongi ja lendkoera, kes elavad varjatud aedikutes. Hästi palju on Pilvemetsas langevat ja voolavat vett ning kaskaade.


"Proovime anda pildi Kagu-Aasia vihmametsade loomadest ja rääkida lahti sealsete vihmametsadega seotud probleeme," selgitas  Maran. "Tahame luua ka selliseid kohti, kus inimesed saaksid ahaa!-elamuse. Seda eriti seoses saarmastega, kes on hästi uudishimulikud loomad. Seal kulgeb klaasiga kaetud kanal ühest aedikust teise ja inimesed saavad näha, kuidas saarmas või kalastajakass nende jalge alt läbi ujub."


Marani sõnul ei saa Pilvemetsa loomade valik olema suur, kuid sealsed elanikud võiksid pakkuda inimestele huvi oma loo ja looduskaitselise väärtusega. "Troopiliste loomade pidamisel tuleb ka hoolikalt vaadata, kes neist meie tingimustega kohaneda  suudavad," lisas Maran.


Vihmametsa alast edasi minnes jõuab külastaja terraariumisse, kus elavad konnad jm väikesed loomad ning putukad. Terraariumile järgneb multimeedia ala, kus vihmametsa illusiooni luuakse mitte enam reaalsete taimede ja loomadega, vaid neist loodud kujutluspiltidega.


"Tahaksime multimeedia meetodeid kasutades luua illusiooni näiteks orangutanist," lausus Maran. "See saab olema nii loomutruu, et inimene tajub multimeedia orangutani kolmemõõtmelisena ja käega katsutavana. Päris orangutani ei tahaks meie põhjamaisesse kliimasse tuua, see oleks talle liiga karm katsumus."


Klaasseintega kohvik


Pilvemetsa külastamine lõpeb klaasseintega kohvikualas. Ühele poole vaadates näeb kohvikukülastaja läbi klaasseina troopilist vihmametsa, vastassuunas paistab teiselt poolt klaasi tiigriorg koos seal elavate tiigritega.


"Kohvik pakub süüa, kuid peaks andma inimestele ka võimsa elamuse," ütles Maran. "Ühel pool klaasi on lume sees tiiger ja teisel pool klaasi troopiline vihmamets. See võiks eriti talvel olla inimestele päris nauditav vaatepilt."


Marani sõnul tahetakse luua seos Tallinna loomaaeda rajatava Pilvemetsa ja mõne Kagu-Aasia troopikas asuva paiga vahel, et oleks võimalik toetada looduskaitselist tegevust sealses päris looduses. "Tallinna loomaaia eelmine direktor Mati Kaal on öelnud, et meie loomad on saadikud," lausus Maran. "Nii ongi, ja meie tahame, et Pilvemetsas elavad loomad täidaksid tõepoolest oma saadikurolli ja aitaksid looduskaitsele kaasa."


Juba on otsustatud, et pool Pilvemetsa rajamiseks vajalikust ligikaudu 5 miljonist eurost tuleb EAS-i kaudu Euroopa regionaalarengu fondist ja teise poole peaks andma Tallinna linn.


Pilvemets peaks avatama 2021. aastal.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...