LINNAPEA: Uus linnaeelarve seab esikohale lapsed ja noored

Algava aasta eelarve maksab ka eralasteaias käivate põnnide söögiraha, remondib mänguväljakuid ja võitleb koolikiusuga.

Pilt: Scanpix

LINNAPEA: Uus linnaeelarve seab esikohale lapsed ja noored

Pealinn

Algava aasta eelarve maksab ka eralasteaias käivate põnnide söögiraha, remondib mänguväljakuid ja võitleb koolikiusuga.

Linnapea Mihhail Kõlvart ütles järgmise aasta eelarvet tutvustades, et oluline rõhk on selles pandud laste toetamisele. "Seda nii otse kui ka nende vanemate toetamise kaudu, võttes viimastelt vähemaks laste kasvatamisega kaasnevat rahalist koormust," lausus Kõlvart.
2020. a Tallinna eelarve suurus on ligi 83 mln eurot. Võrreldes 2019. aastaga on see kasvanud 8%.

Korda saab 13 kooli ja lasteaeda

• Koolide ja lasteaedade remondiks ja ehituseks annab linn ligi 49 miljonit eurot. Valmis saab Mustjõe gümnaasiumi ja Lasnamäe põhikooli remont ja valmib erivajadustega laste üks suurem kool – Tondi põhikool. Algab Arte gümnaasiumi kordategemine ja Mustjõe gümnaasiumi remondi ettevalmistus. Nõmme gümnaasiumi kõrvale hakkab linn ehitama spordihoonet.

• 11 miljonit läheb lasteaedade remondiks. Remont hakkab pihta Järveotsa lasteaias, aga ka Laagna Rukkilille, Rabarübliku ja Liivamäe lasteaias. Kuue lasteaia uuendamist hakatakse projekteerima. Kokku algab järgmisel aastal 13 kooli ja lasteaia põhjalik remont.

• Järgmisest sügisest maksab linn söögiraha ka eralasteaedades käivatele pealinna laste eest. "Ühtlasi soovime varasemast enam toetada koolikiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammide toetamist," lausus linnapea. "Koolikiusamisse tuleb suhtuda nulltolerantsiga, kiusamise ennetus- ja sekkumisprogrammide rakendamiseks kõigis meie koolides eraldame üle 50 000 euro."

• Mustamäele plaanitakse lastele uut loomingumaja. Selle ehitus maksab 6 mln eurot

Lapsed ja noored rohkem sportima

• Jätkub "Sport kooli!" programm, millega on liitunud 17 Tallinna kooli. See tutvustab 7-8-aastastele lastele koos spordiklubide ja treeneritega eri spordialade põhitõdesid.

• Linn toetab 5,7 miljoni euroga 22 000 7-19-aastase lapse või noore sportimist. Oma noorte ja andekate tippsportlaste arengusse panustab linn Tallinna spordikooli kaudu 1,37 miljonit eurot. Spordikooli toel tippspordis läbilöömiseks vajalikest toetustest saab osa enam kui 500 andekat noorsportlast ja enam kui 50 treenerit. Linn panustab ka noorsportlaste terviseuuringutesse.

• Spordi, vaba aja ja noorsootöö valdkonna investeeringute mahuks on 2020. aasta linnaeelarve eelnõu järgi kavandatud ligi 4,7 miljonit eurot, mida on ligi kaks korda enam kui 2019. aastal. Tegevuskuludeks on kavandatud ligi 22 miljonit eurot. 

Pirita tee saab pikema bussiraja

• Teetöödest on esikohal kvartalisiseste teede ja kõnniteede remont, selleks on ette nähtud kaheksa miljonit eurot ehk kolm miljonit enam kui möödunud aastal.

• Lisaks jätkub Viljandi mnt, Hooldekodu tee ning Filtri teed Kadrioruga ja Ülemiste terminaliga ühendava rattatee ehitus. Kokku läheb rattateedele 6,2 miljonit eurot. Kavandatakse raudteesaluseid käigutunnelid näiteks Endla, Paldiski mnt, Pääsküla raudteejaama ning Kotka ja Tehnika t vahele.

•  Algab Kunderi tänava ümberehitus ning Tallinna väikese ringtee ja Lasnamäelt Piritale viiva Mustakivi tee läbimurde projekteerimine.

•  Ülemistest Vanasadamasse viiv 2,57 km pikkune trammitee saab 808 000 euro eest projekti.

•  Pirita teele bussirada pikeneb 2,2 km võrra.

• Varasemast suuremat tähelepanu pööratakse tänavate puhastamisele, lume väljaveole ja haljastuse hooldusele, kinnitas abilinnapea Kalle Klandorf.

Elanike hääl kostma

•  Järgmise aasta teisel poolel saavad tallinlased linnaeelarve kasutamises kaasa rääkida. Elanikel on võimalus valida üks konkreetne, nende arvates kõige hädavajalikum objekt, mis tuleks nende kodulinnaossa ehitada. "Kaasav eelarve onTallinna positiivse programmi järgmine etapp," selgitas linnapea Mihhail Kõlvart.

Uuenevad mänguväljakud sobivad ka erivajadustega lastele 

• Järgmisel aastal korrastab linn järk-järgult kõikjal mänguväljakuid. Uudsena loob linn arengu- ja mängimisvõimalused erivajadustega lastele ja nende peredele, selleks on eelarves kavandatud 1,5 miljonit eurot.

• Uue ilme saab neli mänguväljakut Nõmmel ja Haaberstis ning kaks Lasnamäel. Igale väljakule tuleb vähemalt üks-kaks elementi, mida saavad kasutada ka erivajadusega inimesed. Kaks uut mänguväljakut kerkib Piritale, Lasnamäel hakkab uus peremänguväljak asuma Ümera 21b ja väikelaste mänguväljak Punane 17 haljasalal. Mustamäel ehitatakse mänguväljak Akadeemia tee 30 juurde, kesklinnas uuendatakse Lastekodu 32 mänguväljak, üks mänguväljak rajatakse ka Tammsaare parki.

• Põhjalikult uueneb Stroomi ranna peremänguväljak. Kavandatud linnakusse pääseb ka ratastooliga, seal saab kasutada eri tegeluspaneele ja koos mängida. Kogu ala on kaetud kummikattega. Lisaks mänguelementidele on seal trenažöörid.

Eriarsti juurde pääseb odavamalt

• Linn maksab laste eest visiiditasu, kui neil on vaja käia eriarsti juures. Selleks on ette nähtud 500 000 eurot. Muu hulgas läheb Tallinna Televisiooni osalisest sulgemisest vabanenud raha sügava ja raske puudega lastele tugiisikute pakkumiseks.

• Ümmarguselt 1,7 miljonit eurot on ette nähtud puuetega lastele saatjate jaoks ning ratastooliga liikujate aitamiseks. Raha on selleks järgmisel aastal 60 000 eurot varasemast rohkem. Korda saab Tallinna lastekodu imikute ja erivajadustega laste maja jpt.

Opositsiooni ettepanekud said miljon eurot

Volikogu toetas opositsiooni muudatusettepanekuid, andes nende jaoks pea miljon eurot.

Ühe muudatusettepanekuna soovis opositsioon tõsta lasteaiaõpetaja abide palka 50 euro võrra. "Vaatamata sellele, et Tallinn on igal aastal tõstnud lasteaiaõpetajate palka, peaks nende palga kasv olema tõesti kiirem," nentis linnapea Mihhail Kõlvart. "Selles osas kattub meie arusaam opositsiooni ettepanekuga ning on hea meel seda ühiselt ellu viia." Volikogu toetas EKRE liikme Mart Kallase ettepanekut alustada liiklussimulatsiooni mudeli väljatöötamist, määrates selleks 200 000 eurot.

Isamaa liikme Mart Luige ettepanekule suurendada korteriühistute toetusi leidis linn samuti 200 000 eurot.

Volikogu toetas ka sotside liikme Raine Vakra kaht ettepanekut. 50 000 eurot läheb nüüd Hiiu staadioni juures asuva mänguväljaku laiendamiseks ja 150 000 Idakaare tänava remontimiseks Nõmme erakooli eest Pärnu maanteeni.

Järgmise aasta linnaeelarve kujunes ligi 824 miljoni euro suuruseks.

PILLAK: Lasteaiatöötajad peavad saama korralikku palka

Volikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Õnne Pillak avaldas heameelt, et volikogu otsustas tõsta järgmisel aastal lasteaiaõpetajate abide palka 700 eurolt 750 euroni.

"Lasteaiaõpetajate ja õpetajate abide heaolu on mulle väga oluline, sest see, kuidas nad iga päev hoolitsevad, abistavad ja on olemas meie laste jaoks ajal, mil meie, lapsevanemad, tööl oleme, on tänuväärt," ütles Pillak. "Töötajad peavad saama oma töö eest korralikku palka." Lasteaiaõpetajate palk tõuseb 65 eurot, praeguselt 1250 eurolt 1315 eurole. Pillak lisas, et kuigi ta muudatusettepanek nägi ette lasteaiaõpetajate abide palga tõstmist 920 eurole ehk 70%-ni lasteaiaõpetaja palgast, on ka ettepaneku osaline toetamine samm õiges suunas. Praegu kavandatava tõusu kohaselt moodustab abide töötasu 57% õpetajate töötasust.

LUIK: Linna toetus on ühistutele oluline tugi

Isamaa liige Mart Luik tunnustas linnavalitsust, et mõned opositsiooni ettepanekud jõudsid 2020. aasta eelarvesse.

Sealhulgas Isamaa ettepanek suurendada linnalt korteriühistutele minevat 900 000-eurost toetustepaketti. Linn otsustas anda toetustele 200 000 eurot juurde. "See on korteriühistutele oluline tugi ja muudab tallinlaste elukeskkonna oluliselt kenamaks," märkis Luik. Omanike keskliidu esimees Priidu Pärna lisas, et elamu- ja kommunaalmajanduse korraldamine on üks omavalitsuse põhiülesandeid. "Hoonete ja hoovide toetuste suurendamisega annab linn korteriühistutele tugeva signaali, et on valmis enda panust elamufondi renoveerimisse oluliselt suurendama, ning see motiveerib ühistuid tulevikus rohkem investeerima," selgitas Pärna. "On tervitatav, et linn panustab tuleval aastal suurema summaga kui varem, et leiti 200 000 lisaeurot toetuste baasi suurendamiseks." 

PÄRNITS: Tehnoloogiauuendustest suur abi 

Volikogu sotsiaaldemokraatide hulka kuuluv Kadi Pärnits on rahul, et viimase viie aastaga on Tallinna eelarve kasvanud pea 300 miljoni võrra ja linnal jagub raha heade asjade tegemiseks.

"Saan välja tuua targa linna arendusi koos kõrgkoolidega, mis muudavad linnaplaneerimise paremaks, uute teenuste loomist ja olemasolevate kvaliteedi tõusu ning ressursi kokkuhoidu," selgitas ta.

Laadimine...Laadimine...