LOONE OTS: Jänku–Jussi paroodiavideote vaatamine kahjustab tugevalt lapse psüühikat

"Jänku-Jussi sihtrühm on koolieelikud. Nende mõttemaailm on alles kujunemas ja habras," ütles Lastekaitse Liidu president Loone Ots. "Enesetapu nägemine kas või paroodias võib tingida vaimse trauma, mille tagajärgi võib inimene kanda kogu elu."

Pilt: Scanpix

LOONE OTS: Jänku–Jussi paroodiavideote vaatamine kahjustab tugevalt lapse psüühikat

Ott Rammo

"Jänku-Jussi sihtrühm on koolieelikud. Nende mõttemaailm on alles kujunemas ja habras," ütles Lastekaitse Liidu president Loone Ots. "Enesetapu nägemine kas või paroodias võib tingida vaimse trauma, mille tagajärgi võib inimene kanda kogu elu."

Lasteveeb OÜ juhataja Janika Leoste  sõnul on antud endast parima, et  Jänku –Jussi paroodiad YouTube’st maha võetaks.

"Oleme jah suhelnud temaga ja tema vanemaga ja tema arust oli see naljakas," rääkis Leotste tulutust  võitlusest  mudilastele mõeldud Jänku Jussi lugude autoriga.

"Ainukene suurem probleem tema jaoks oli see, et ta ei saanud nendele videotele rahalisi reklaame peale panna. Kindlasti ei tee kõik paroodiavideosid sellel eesmärgil, et raha saada aga antud juhul see küll niimoodi oli," lisas Leoste.

Kolm-neli aastat tagasi avastas Leoste kõnealused paroodiad tuttavate vihje peale. "Kui šokist üle sain, et keegi üldse sellist asja võib teha, siis loomulikult esitasime YouTube’i avalduse, et see maha võtetaks ning siis võeti see ka maha," rääkis ta. YouTube pöördub sellisel juhul alati teise poole poole ja kui teine pool apelleerib, et tegemist on paroodiaga, siis ilmuvad need tagasi. "Kui ta paneb need tagasi, siis ei saa ühe video kohta enam uut avaldust esitada," lisas Leoste.

Veebikonstaabel Maarja Punaki sõnul pöörduti ka nende poolt  kaks aastat tagasi YouTube poole, kui need videod alles tekkisid. "Tegime raporteid ja andsime YouTube keskkonnale teada, et need on lastele sobimatud materjalid," selgitas Leoste.

Punaku sõnul sai tol korral üks video ette märgistuse YTP (YouTube Poop), mis tähistab ebasobivat naljavideot ning üks 18+, mis tähendab, et lapsed enda konto alt seda näha ei saa ja seda pole võimalik näha ka siis, kui isik ei ole YouTube keskkonda sisse loginud.

Lastekaitse Liidu president Loone Ots selgitas Pealinnale, et vägivaldse ja julma sisuga videote tõkestamiseks laste eest on karustusseaduses olemas paragraafid, millest lähtuda.

Sama asi on Otsa sõnul kirjas ka Eesti Vabariigi lastekaitseseaduse §-s 25 "Vägivalda õhutava ja pornograafilise sisuga esemete levitamise keeld, mis ütleb: Julmust ja vägivalda õhutavate trükiste, filmide, heli- ja videosalvestiste ning esemete tootmine, demonstreerimine ja levitamine lastele on keelatud," jätkas Ots.

Maarja Punak selgitas, et veebikonstaablina saab ta aidata koostada raporteid, suhelda keskkonnaga ja video üleslaadijaga. 

"Üldiselt saabki kõige kiiremini sobimatu materjali eemaldada siis, kui minna algse üleslaadija juurde ja ta aru saab, et on käitunud valesti," lisas Pung

Otsa selgitusel saab politsei videote eemaldamiseks kohaldada ka ÜRO lapse õiguste konventsiooni artiklit 13. "Seal on kirjas, et lapsel on küll sõnavabadus, kuid selle kasutamisele saab kehtestada piiranguid, kui sõnavabaduse kasutaja ohustab ühiskonnas kehtivaid väärtusi. Eraldi on välja toodud tervis ja kõlblus."

Otsa  sõnul on kahetsusväärselt aga Jänku-Jussi sihtrühmaks koolieelikud, kelle mõttemaailm on alles kujunemas. "Enesetapu nägemine kas või paroodias võib tingida vaimse trauma, mille tagajärgi võib inimene kanda kogu elu. Kui aga laps ekraanil nähtavast vägivallast ei hooli, tähendab see tundeelu nüristumist, mis omakorda kahjustab lapse võimet saada asjalikuks ühiskonnaliikmeks," selgitas ta.

Seaduste muutmise asemel on Otsa sõnul  pigem vaja muuta lapsevanemate mõttemudeleid.

"Vanem vastutab oma lapse toimingute eest. Kui ta näeb või kuuleb, et laps teeb ja postitab klippe, kus näidatakse joomist, seksi ja vägivalda, siis on vanema esmane kohus nõuda lapselt viivitamata sellise tegevuse lõpetamist,"selgitas Ots.

Ots lisas, et apsed kogevad ekraanivägivalda igas animafilmis või arvutimängus. Sealt lähtub tema sõnul ka kerge suhtumine surma – arvutis saab laiba ju alati taaskäivitada. "Perekond saab aga lapsele selgitada, et sellised visuaalid ja võivad olla teistele lastele väga ohtlikud," ütles Ots.

Punak aga  selgitas, et seaduse järgi vastutab eestkostja laste poolt tekitatud kahjude eest. "Süütegude eest vastutab aga noor ikkagi seadusest tulenevalt alates 14 eluaastast ikkagi ise."

Janika Leoste lisas, et väikelaste vanemad peavad ka aru saama, et YouTube ei ole televisioonikanal. "Kui lapsevanem soovib, et tema laps oleks järelevalveta arvutis multifilme vaatamas, siis on ilmselt kõige kindlam laadida vastavad multifilmid alla ja mitte panna teda internetikeskkonda, kus võib asju juhtuda."

Veebikonstaabli sõnul peaksid lapsevanemad õppima kasutama keskkonna enda võimalusi. 

"Lapsevanem peaks kasutama YouTube Restricted-Mode võimalust, mis automaatselt välistab selle, et lapsed sobimatutele videotele satuks," nentis Leoste.

Punak kinnitas Pealinnale, et praeguste üleval olevate videote kohta kogutakse infot. "Kui mõni video sisaldab klippe, mis võivad kuuluda  keelatud materjali hulka, siis me kindlasti edastame need ka vastavasse üksusesse seisukoha võtmiseks. Ülejäänute osas, mis on sobimatud, kuid mitte keelatud,  suhtleme edasi YouTube keskkonnaga."

Kindlasti ei tasu veebikonstaabli sõnul seda küsimust vaadata vaid Jänku-Jussiga seoses. Näiteks on YouTube sisselogimata kättesaadavad multifilmid pealkirjaga Happy Tree Friends, mis oma sisult on lihtsalt klipid sellest, kuidas joonistatud loomad surevad. 

"Taolisi seriaale on veel. Seega, kui meil Jänku-Jussi paroodiad on üle vaadatud ning eemaldatud need, mis üldse ei sobi, siis see ei tähenda, et lapsevanem ei peaks jälgima, mida tema laps YouTubes vaatab," lisas Punak.

Otskinnitas, et politsei tegevus on ainult asja üks külg ja kuna Eesti ei ole politseiriik, siis  peaksid lapsi kasvatama nende vanemad. 

"Nemad peavad õpetama lapsele õigeid väärtusi ja kujundama õiget ellusuhtumist. Kui laps tahab valmistada YouTube´i materjale, siis on tuhandeid võimalusi parodeerida ja muidu naljatada. Selleks ei pea tegema seksi-, surma või peksunalju. See soovitus kehtib ka täiskasvanutele!"

"Kui laps vaatab videot, mis ei ole vanema arvates sobiv, tuleb järeltulijaga rääkida, selgitada, miks selline klipp on halb. Keelamine ei aita. Laps peab ise asjast aru saama. Tegelge lapsega, vaadake, mida ta teeb nii arvutis kui ka päris elus. Olge tema sõbrad, et ta teid usaldaks ja kuulaks. Et ta tahaks olla teie moodi – hea," võttis Lastekaitse Liidu president Loone Ots teema kokku.

Laadimine...Laadimine...