Lühifilmikogumik "Lõppused" jõuab Coca Cola Plazasse

Kuuest eriilmelisest teosest koosnev lühifilmikogumik pealkirjaga "Lõppused" jõuab publiku ette alates 9. juunist Coca-Cola Plazas, Tallinnas. Filmid on valminud Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) filmikunsti 11. lennu lõputöödena ning nende seas on nii tundlikku draamat kui avangardi, aga ka poeesiat ja thrillerit.

Pilt: scanpix

Lühifilmikogumik "Lõppused" jõuab Coca Cola Plazasse (1)

Kuuest eriilmelisest teosest koosnev lühifilmikogumik pealkirjaga "Lõppused" jõuab publiku ette alates 9. juunist Coca-Cola Plazas, Tallinnas. Filmid on valminud Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi (BFM) filmikunsti 11. lennu lõputöödena ning nende seas on nii tundlikku draamat kui avangardi, aga ka poeesiat ja thrillerit.

"Lõppused" tähistab filmiõpingute lõppu bakalaureuse õppes ning uue perioodi algust väljaspool kooliseinu. Tervikseansina linastuv kogumik kestab 1 tund ja 45 minutit ning filmidel on ingliskeelsed subtiitrid. Kokku on Coca-Cola Plaza kavas seitse seanssi.

BFM-i filmikunsti õppejõud Elen Lotman märkis, et "Lõppustega" jõuab vaatajate ette potentsiaalist pulbitsev põlvkond uusi eesti filmitegijaid oma karjääri päris alguses. Mitmed "Lõppuste" filmid on juba laiemat tähelepanu äratanud ning osalevad kindlasti ka erinevatel festivalidel.

Hiljutisel BFM-is peetud festivalil "Best of BFM" valis rahvusvaheline žürii parimateks lühifilmideks Rebeka Rummeli "Säde" ning Tõnis Pilli "Kodutee". Mõlemad filmid tõusid esile korraga mitmes kategoorias. “Kodutee” puhul hinnati parimaks ka stsenaarium, mille kirjutas Rauno Kuusik ning "Säde" nimiosa eest pälvis parima naisnäitleja tiitli Elo-Mirt Oja. Parimaks meesnäitlejaks valiti Karl Edgar Tammi rolli eest Erik Hans Sepa filmis "9 mm".

Küsimusele, miks on nende tööde publikuni jõudmine üldse oluline, vastas Lotman järgnevalt: "Laenates termineid stsenaristikast, võiks öelda nii, et kui filmitegija lapsepõlv on tema backstory ja filmikool on tema loo proloog, siis lõputöö esimene avalik linastus on nn inciting incident, millega kogu lugu alguse saab".

"Nagu kõik filmihuvilised teavad, algab inciting incident'ist filmi kõige põnevam osa, kangelase teekond, seega ei tasu popkornijärjekorras oodates loo algustõuget maha magada, vaid tuleb kiirelt kinno tormata ja saada uue eesti filmipõlvkonna sünnitoetajateks," lisas Lotman.

11. lennu produtsent Johanna Maria Paulson ütles BFM-is õpitud aja kohta, et kolme aastaga on õppejõududest ja kooli töötajatest moodustunud tugivõrgustik, kelleta iseseisvasse ellu astumine tundub nüüd veelgi raskem, kui kooli sisse astumine seda oli.

"Oleme saanud võimaluse õppida enda ja teiste vigadest, meisse on usutud ning meiega on oldud kannatlikud. Seeläbi on tärganud need omadused ka meis endis – usk ja kannatlikkus iseenda, filmide ja oma kaaslaste vastu," ütles Paulson.

Kahe lõpufilmi raames tegid filmitudengid koostööd ka Eesti teatri- ja muusikaakadeemia (EMTA) tudengitest heliloojatega. "Koduteele" kirjutas originaalmuusika Finn Shields ning "Olevikule" Henri Kuss EMTA-st. Muusika mängis sisse Tallinna ülikooli sümfooniaorkester Martin Sildose juhtimisel.

Filmis "Kodutee" suurepärase rolli teinud Elle Kull tõdes, et üliõpilasfilm on mitmes mõttes nö päris filmist isegi keerulisem – alates stsenaariumist, kus väga lühikesse ekraaniaega tuleb mahutada terviklik lugu ning piiratud raha- ja ajaressurss venitavad võttepäevad kurnavalt pikaks.

"Meie võttegrupil tuli ärgata kell viis-kuus hommikul, et kasutada ära kogu valget aega, pealegi sattusid võtted mere ääres ja kütmata majakas talve kõige krõbedamasse külmaperioodi. Kuid näitlejaid hoiti nii hästi, kui see üliõpilastel üldse võimalik oli, isegi mingi vana gaasiküttega soojak aeti Võrumaa metsade vahelt võtteplatsile välja. Aga kõige lõbusam oli minu jaoks see, et ma vanuigi, pensionipõlves, õppisin veel mootorrattaga sõitma," rääkis Kull oma kogemusest uue tudengifilmi võtetelt.

BFM-i peagi lõpetav filmikunsti 11. lend tänab omalt poolt kõiki näitlejaid, koostööpartnereid ja õppejõude usalduse ja pühendumuse eest.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...