Luik Itaalias: kõigi NATO liitlaste julgeolek olgu võrdselt tagatud

Kaitseminister Jüri Luik ütles reedel Roomas Itaalia kaitseministri Elisabetta Trentaga kohtudes, et Eesti toetab NATO vaadet, kus iga liitlase julgeolekualastele vajadustele pööratakse võrdselt tähelepanu.

Pilt: Scanpix
Eesti

Luik Itaalias: kõigi NATO liitlaste julgeolek olgu võrdselt tagatud (2)

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Kaitseminister Jüri Luik ütles reedel Roomas Itaalia kaitseministri Elisabetta Trentaga kohtudes, et Eesti toetab NATO vaadet, kus iga liitlase julgeolekualastele vajadustele pööratakse võrdselt tähelepanu.

Luik rõhutas, et Eesti toetab NATO-s 360-kraadist vaadet, kus iga liitlase julgeolekualastele vajadustele pööratakse võrdsel määral tähelepanu, teatas kaitseministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

"Eesti ja Itaalia on headeks näideteks alliansi liikmete solidaarsusest. Itaalia on aktiivne osaleja meie piirkonna julgeoleku tagamisel ning Eesti panustab lõunast ähvardavate ohtude ohjeldamisse," ütles kaitseminister.

Kaitseministrite kohtumisel anti vastastikku ülevaade NATO ida- ja lõunatiiva julgeolekuolukorrast ning võimalikest arengutest. Ministrid arutasid olukorda Liibüas ning Venemaa viimaste aegade tegevusi.

Ministrid leidsid, et Eesti ja Itaalia saavad edukat koostööd arendada Euroopa Liidu (EL) alalise struktureeritud koostöö PESCO projektide raames, samuti arutati vastastikust edasist koostööd küberkaitse valdkonnas.

Eesti ja Itaalia kaitsealane koostöö on pikaajaline. Aastatel 1999-2006 osales Eesti maaväeüksus koos Itaalia karabinjeeridega Kosovos NATO operatsioonil KFOR. Itaalia on üks Tallinnas asuva NATO küberkaitsekoostöö keskuse asutajaliikmetest, Itaalia eksperdid on osalenud ka Eesti korraldatud küberkaitseõppustel. Itaalia meeskonnad on aastaid osalenud Eestis korraldatud sõjalistel patrullvõistlustel Erna Retk ja Pitka Retk.

Tänavu jaanuarist aprillini osales Itaalia õhuvägi NATO Balti õhuturbemissioonil Ämari lennubaasis, varem on Itaalia osalenud õhuturbes Leedus asuvas õhuväebaasis.

Liitlaste suurendatud kohaloleku eFP raames osaleb Itaalia maavägi Lätis mehhaniseeritud jalaväekompanii ja erinevate väiksemate üksustega.

Reede pärastlõunal külastas Luik EL-i Vahemere missiooni Sophia (EUNAVFOR MED) staapi, kohtus staabiülema kontradmiral Erico Credendinoga ning staabis teenivate Eesti kaitseväelastega.

2015. aastal alguse saanud EL-i Vahemere sõjalise missiooni (EUNAVFOR MED Op SOPHIA) eesmärk on piirata inimkaubandust ning tõkestada inimkaubitsejate võrgustike tegevust Vahemere keskosas. Missiooni täiendavateks eesmärkideks on Liibüa rannavalve tegevuse järelevalve ning väljaõppe, salakaubitsejate ohjamine ning EL ametkondade tegevuse toetamine.

Missiooni panustavad kõik euroliidu riigid üle 1000 kaitseväelase, kuue laeva ning kuue õhusõidukiga.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...