Luminor: ekspordikasv aeglustub väliskeskkonna nõrgenemise tõttu

Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul aeglustub kiire ekspordikasv lähitulevikus välismajanduskeskkonna nõrgenemise ja energiahindade kõrgema baasi tõttu.

Pilt: Scanpix

Luminor: ekspordikasv aeglustub väliskeskkonna nõrgenemise tõttu

Toimetaja: Merje Aus

Luminori peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul aeglustub kiire ekspordikasv lähitulevikus välismajanduskeskkonna nõrgenemise ja energiahindade kõrgema baasi tõttu.

"Eesti kaubaekspordi tuludekasv jooksevhinnas on alates möödunud aasta teisest kvartalist püsinud samas kahekohaline, küündides oktoobri-novembri keskmisena arvestatava 18 protsendini aastatagusega võrreldes. Samas tuleb arvestada, et suur mõju eksporditulude kasvule on tulenenud mineraalsete toodete ekspordist ja energiahindade kasvuhüppest. Viimase mõju edaspidi järkjärgult taandub," ütles Palm BNS-ile.

"Ilma mineraalsete toodete ekspordita kasvas viimasel kahel kuul kaubaeksport poole vähem ehk 9 protsenti aasta varasemaga võrreldes.  Jättes kõrvale hinnakasvu on mahukasv püsinud alates kolmandas kvartalist tagasihoidlik, novembris 2 protsendipunkti," lisas Luminori peaökonomist.

Kui Eesti eksport kasvas enim USA-sse ja Singapuri, siis vähenes novembris aga Saksamaale. Palmi hinnangul võib Saksamaa majanduse aeglustumine mõjutada Eesti väliskaubandust ka edaspidi. "Saksamaa majandus kahanes kolmandas kvartalis 0,2 protsendipunkti eelmise kvartaliga võrreldes ja ka oktoobris-novembris kogeti tööstustoodangu mahulangust, mis puudutas autotööstuse kõrval ka tarbijakaupu ja energiatooteid. Seega globaalse kaubanduse jahutavaid tõmbetuuli kogev euroala suurim eksportöör on mäest üles rühkides lükanud aastalõpus sisse tõenäoliselt madalama käigu," märkis ta.

"Saksamaa nõrgad töötleva tööstuse kindlustunde näitajad novembris ja detsembris on kahtlemata ohumärgiks, kuid ootus on, et aasta alguses naaseb suurmajandus taas mõõdukamale kasvutrendile. Kaubaeksport Saksamaale on viimase kahe kuu kokkuvõttes sukeldunud 25-protsendilisse miinusesse aastatagusega võrreldes. Samas jättes kõrvale aga ajutised tegurid nagu meresõidukite ja ujuvkonstruktsioonide aastataguse kõrge võrdlusbaasi, siis küündis kasv muudes kategooriates nõrga 2 protsendipunktini," ütles Palm.

"Kokkuvõttes kujuneb käesoleva aasta väljakutseks heitlik väliskeskkond ja selle mõju ettevõtete investeerimisjulgusele. Trend euroalas on mõõdukama majanduskasvu suunas ja see koos vaoshoitud tooraine hindadega jahutab edaspidi ka Eesti eksporditulude kasvuvõimalusi," sõnas Palm.

Kaupade eksport suurenes lõppenud aasta novembris võrreldes eelmise aasta novembriga 18 protsenti ja import 15 protsenti, kaubavahetuse puudujääk oli 56 miljonit eurot. Viimati oli puudujääk alla 60 miljoni euro 2015. aasta jaanuaris. 2018. aasta novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,39 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,44 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 21 miljoni euro võrra väiksem kui möödunud aasta samal perioodil.

Laadimine...Laadimine...