Maailma tervishoiueksperdid arutavad Tallinnas tervisesüsteemide solidaarsuse teemadel

Täna algab Tallinnas kahepäevane kõrgetasemeline konverents "Tervisesüsteemid solidaarsuse ja jõukuse heaks – et mitte keegi ei jääks maha," millega tähistatakse 10 aasta möödumist Tallinna harta vastuvõtmisest. 

Pilt: Ekraanitõmmis

Maailma tervishoiueksperdid arutavad Tallinnas tervisesüsteemide solidaarsuse teemadel

Täna algab Tallinnas kahepäevane kõrgetasemeline konverents "Tervisesüsteemid solidaarsuse ja jõukuse heaks – et mitte keegi ei jääks maha," millega tähistatakse 10 aasta möödumist Tallinna harta vastuvõtmisest. 

Konverents toob Tallinnasse enam kui 250 tervisepoliitika juhti ja tervishoiu arvamusliidrit kogu WHO Euroopa regioonist. Konverentsil osalevad 14 liikmesriigi terviseministrid. Konverentsi avavad Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid ja WHO Euroopa Regiooni direktor Dr Zsuzsanna Jakab. 

Veebiülekanne konverentsist

2008. aastal vastuvõetud ja 53 WHO Euroopa Regiooni liikmesriigi heakskiidetud Tallinna harta seadis eesmärgiks liikuda kõikjal Euroopas võrdsema, õiglasema ja solidaarsema ühiskonna poole, kus tervishoid on kõigile kättesaadav ja taskukohane.

Dr Zsuzsanna Jakabi sõnul on Euroopa tervisesüsteemid harta allkirjastamisest 2008. aastal elanud läbi keerulisi aegu. "Kümme aastat hiljem – majanduslik väljavaade on ebakindel, lõhed jõukamate ja vaeste vahel süvenevad ja tervishoius püütakse inimeste kasvavate vajadustega sammu pidada," ütles Dr Zsuzsanna Jakab. "Perekonnad peavad tasuma arstiabi ja ravimite eest omast taskust ja paljud ei saa seda endale lubada. Seepärast kutsume riike üles astuma samme, et hoida inimeste omaosaluskoormus tervishoiu eest tasumisel alla 15% tervishoiu kogukuludest. Kohtumisega kinnitame pühendumist hartas sõnastatud eesmärkidele ning võtame vastutuse investeerida ja tuua tervishoidu innovatsiooni kõigi Euroopa regiooni inimeste hüvanguks."

Tervise- ja tööminister Riina Sikkuti sõnul on solidaarsus olnud aegade jooksul üks Euroopa tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemide põhiväärtusi. "Just solidaarsusel põhinevad tervishoiusüsteemid võimaldavad meil olemasolevat ressurssi kõige efektiivsemalt kasutada kogu elanikkonna huvides ja tagada, et keegi ei jääks vajaliku abita," ütles minister Riina Sikkut. "Oleme astunud Eestis viimastel aastatel mitmeid olulisi samme, et tugevdada meie tervisesüsteemi, panustanud sellesse rohkem raha. Lisaks oleme suurendanud hüvitisi, et vähendada inimeste kulutusi hambaravile ja ravimitele. Siiski on ka meil endiselt inimesi, kelleni ravikindlustuskaitse ei ulatu ja kes võivad seetõttu jääda ilma õigeaegsest ja vajalikust abist. Seepärast peame jätkuvalt otsima võimalusi, kuidas teha terviseteenused kättesaadavaks kõigile Eesti inimestele, kes abi vajavad."

Tallinna harta 10. aastapäevale pühendatud konverentsil "Tervisesüsteemid solidaarsuse ja jõukuse heaks – et mitte keegi ei jääks maha" on kolm peateemat:
• Kaasamine (Include) – kuidas tagada terviseteenustega hõlmatus kõigile, parandada ligipääsu tervishoiuteenustele ning suurendada kaitset suurte ravikulude eest?
• Investeerimine (Invest) – kuidas investeerida tervishoidu targalt, et see tooks endaga kaasa ühiskonna jõukuse?
• Innovatsioon (Innovate) – kuidas tuua tervishoidu innovatsiooni ja seda inimeste tervise heaks paremini ära kasutada?

Konverentsi lõpuks on kavas võtta vastu järeldused, millega WHO Euroopa Regiooni 53 liikmesriiki kinnitavad oma jätkuvat püüdlust Tallinna hartas 2008. aastal seatud eesmärkide – solidaarsuse ja võrdsuse poole tervishoius.

Lisaks on minister Riina Sikkutil kavas kahepoolsed kohtumised Kasahstani terviseminister Yelzhan Birtanovi, Belgia tervise- ja sotsiaalminister Maggie De Blocki, Ukraina terviseminister Uliana Supruni ning WHO Euroopa Regiooni direktor Zsuzsanna Jakabiga.

Konverentsi korraldavad sotsiaalministeerium, WHO Euroopa Regionaalbüroo ning Euroopa Tervisesüsteemide ja –poliitika Vaatluskeskus. Konverents toimub 13. ja 14. juunil 2018 Tallinnas, Radisson Blu Sky hotellis.

 

Konverentsi veebileht

Konverentsi programm

Laadimine...Laadimine...