"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Madise: välireklaami keelu ajal võib EP-kampaaniat teha üksikisikuna (0)
22. jaanuar 2019
Scanpix

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul võib kandidaat, kes soovib saada valituks Euroopa Parlamenti, kuid ei kandideeri riigikogu valimistel, oma kampaaniat teha ka kolmapäeval jõustuva välireklaami keelu ajal, kuid peab samal ajal hoiduma mõne erakonna propageerimisest.

“Inimene, kes riigikogu valimistel ei kandideeri, võib viidatud ajal Euroopa Parlamendi valimiste välireklaami teha. Oluline on aga see, et ta ei esitaks reklaamil riigikogu valimistel kandideeriva erakonna logo, eraldusmärki ega programmi,” märgib Madise oma vastuses Euroopa Parlamendi saadikule Indrek Tarandile, kes kandideerib märtsis riigikokku Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas.

Tarand palus õiguskantslerile saadetud avalduses hinnata politsei praktikat poliitilise välireklaami keelu jõustamisel olukorras, kus riigikogu valimistele järgnevad mõne kuu pärast Euroopa Parlamendi valimised. Politsei- ja piirivalveamet (PPA) on oma kodulehel selgitanud, et riigikogu valimise välireklaami keelu ajal on keelatud ka ka muude valimiste huvides tehtav välireklaam. “Erand on nendele üksikkandidaatidele ja nende erakondade kandidaatidele, kes riigikogu valimistel ei kandideeri,” täpsustab PPA.

“Leian, et PPA seisukoht on kooskõlas seadustega ja muudab kandideerijate jaoks olukorra selgemaks. Kui keegi riigikogu valimistel kandideerijaist peaks püüdma välireklaami keelust mööda hiilida väitega, et tegu on hoopis Euroopa Parlamendi valimisteks mõeldud reklaamiga, tuleks politseil nagunii sekkuda,” märkis Madise.

Õiguskantsler viitab, et riigikogu valimise seaduse (RKVS) paragrahvis, mis määrab välireklaami keelu, kasutatakse ka mõistet „muu poliitiline välireklaam“, mis hõlmab sättes loetlemata olukorrad. “See katab muu hulgas olukorrad, kus ühe isiku, sündmuse või toote reklaam esitatakse nõnda, et selle tegelik või vähemalt kaasnev eesmärk on reklaami abil valimistulemusi mõjutada. Selleks võib olla nii toote reklaamimine viisil, mis on ühemõtteliselt seostatav valimistel kandideerijatega, või teavituskampaania, mille avalikus ruumis eksponeerimise maht ja intensiivsus, sõnumi sisu ja sündmuste ajaline raamistik viitab valijate mõjutamisele hääletama kindla kandidaadi poolt. Seega võib poliitiline välireklaam RKVS tähenduses seisneda ka mõne muu sündmuse reklaamimises või sellest teavitamises,” märgib Madise.

“Kui Euroopa Parlamendi valimiste reklaami saab mõista ka kui riigikogu valimiste reklaami, on see riigikogu valimise seaduses viidatud ajal välireklaami kujul keelatud,” rõhutas õiguskantsler Madise.

Tarand viitas oma selgituses BNS-ile, et pidas pöördumisega silmas näiteks endist peaministrit ja kauaaegset Reformierakonna liidrit, Euroopa Komisjoni volinikku Andrus Ansipit, kes riigikokku ei kandideeri, kuid on lubanud osaleda kandidaadina Euroopa Parlamendi valimistel ning võiks riigikogu valimiste välireklaami keelu ajal alustada oma kampaaniat.

“Kui see nüüd rikub ära Reformierakonna plaani kleepida kogu Eesti üle Andrus Ansipi piltidega, siis I am sorry dear colleague commissioner…,” rääkis Tarand 11. jaanuaril BNS-ile.

Riigikogu valimise aktiivse agitatsiooni ajal 23. jaanuarist kuni 3. märtsini on välireklaam keelatud. Igasugune poliitiline välireklaam on keelatud ka Euroopa Parlamendi valimise aktiivse agitatsiooni ajal ehk 17. aprillist 26. maini 2019.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.