MAIUSPALA ROMANTIKUILE: Valgus läheb linna peale kõndima

Valgusfestivalil ilmuvad Kadrioru lilleaeda "valgusest tehtud" tsaarid ja õukondlased, vanalinna kohale aga pääsukesed.

Pilt: Scanpix
Festival

MAIUSPALA ROMANTIKUILE: Valgus läheb linna peale kõndima

Kai Maran

Valgusfestivalil ilmuvad Kadrioru lilleaeda "valgusest tehtud" tsaarid ja õukondlased, vanalinna kohale aga pääsukesed.

"Tänavu läheb valgus kõndima linna peale," ütles senise "Valgus kõnnib Kadriorus" festivali juht Caspar Lootsmann. "Seepärast muutsime ka festivali nime, nüüd on see "Valgus kõnnib". Kadrioru pargis on festival kahel esimesel päeval, jätkudes kahel järgmisel vanalinnas. Näiteks Harju haljasalal, kus valgusega märgitakse ära Niguliste kirik."


 Miljonivärvilist vaatepilti aitab Lootsmanni sõnul seekord video ja heliga ühendatud installatsioonide kõrval luua ka elav tuli.  "Kuna sel aastal on väga palju suuri numbreid – Kadriorg 300 ja Eesti Vabariik 100 –, on seekordne valgusfestival suuresti kummardus ajaloole," ütles Lootsmann. "Väga paljud installatsioonid kasutavad loomulikku valgust ehk siis tuld."


Ürgse tule kõrval aitab valgusmängule kaasa kõige moodsam tehnika, nii loovad Norra ja Eesti videokunstnikud Kadrioru lossi seinale liikuva pildimängu. "Valgusmäng tuleb võimas ja grandioosne, sellisel kujul videomappinguid pole festivalil varem olnud," mainis Lootsmann. "Omamoodi Kadrioru-teemalisi videopilte saab näha ka lilleaias. Valgete tahvlite peale hakkavad ilmuma tsaarid, tsarinnad ja õukonnategelased, kes kunagi Kadrioru lilleaias ringi jalutanud."


Tantsud raekoja seinal


Kadrioru pargis Luigetiigil saab 19. ja 20. septembril nautida ka  muusikalisi purskkaevuetendusi. Kokku süttib Kadriorus üle 6000 küünla ja tõrviku. Valgustatud saab ka vanalinn, mille kohale ilmuvad sajad pääsukesed.  


"Linnapoolne valgustus on rohkem sinist ja valget tooni, rahvusvärvides seega," selgitas  Lootsmann.  "Uue valgustuse saavad Raekoja platsi ümbritsevad majad."


Müstilise valguse keskel saab Harju tänaval kuulata mõnusat muusikat. Raekoja platsile toob festivali lõpuetendus "Vasta ööda!" üle saja tantsija.


 "Pakume valguse ja visuaali mängu," ütles lavastaja Rauno Zubko, kes on ühtlasi ka tulevase tantsupeo segarühmade üks liigijuhtidest. "Kümme korda kümme meetri suurune lava pakub saja  rahvatantsija kõrval esinemispaika ka paljudele moodsate tantsude esitajaile. Teeme lavastusega üheskoos kodumaale kummarduse. Tantsulavastuse teeb kaugemaltki jälgitavaks nüüdisaegne videotehnika. Kõiki tantse filmitakse ja neid saab samal ajal jälgida raekoja seinalt."


Lootsmanni sõnul muutub argine vanalinna valgustus festivali ajal tundmatuseni. "Meie eesmärk on luua teistsugune valgus ja emotsioon," selgitas ta. "Vanalinna majad oma väärika fassaadi ja arhitektuuriga on ülivägev ja võimas asi, mida valgusinstallatsiooniga esile tuua."


Muusika lõppedes valgus ei kustu


Kui päevaprogramm on lõppenud, saab ikka veel värvidemängu nautida. "Jätame nii Kadriorus kui ka vanalinnas tuled kella kaheni öösel põlema, et inimesed saaksid rahus ja vaikuses installatsioone vaadata," ütles Lootsmann.


Festivali külalistel soovitavad korraldajad võimalusel kasutada ühistransporti. Kadrioru alale saavad 19. ja 20. septembril alates kella 17 sisse sõita ainult kohalikud elanikud. Seoses parkimiskorra muutusega festivali ajal Kadriorus saab eriti mugavalt parkida lauluväljaku Tiigi ja Mere parklas. Lauluväljakul on väljas parkimiskorraldajad ja suunavad viidad, parkimine on tasuline.
Mullu külastas Lootsmanni sõnul valgusfestivali 30 000 inimese ringis.

 

 

 

 

Kontserte igale maitsele

 
• Festival toimub 19. ja 20. septembril Kadriorus ja 20. ja 21. septembril vanalinnas. Algus mõlemas kohas kell 19, installatsioonid töötavad koos heliga kuni kella 23.55.

• 19. septembril musitseerib Vaiko Eplik bändiga Kadrioru kontserdiväljakul.

• 20. septembril kell 19.45 esineb Tanel Padar bändiga Kadrioru kontserdiväljakul. Muusikaline ilutulestikušõu Kadrioru Pillapalu platsil algab 21.30, Tiit Kikase kontsert "Teekond pimedusse" Kadrioru lossi esisel rõdul kell 22.

• 20. septembril kell 19.30 annavad Indrek Kalda ja Paul Kristjan Kalda kontserdi Harju haljasala laval. Kell 21 astub samas kohas lavale Bonzo.

• 21. septembril kell 20 esineb Harju haljasala laval ansambel Jäääär. Kell 21.30 algab festivali lõpuetendus "Vasta ööda!" Raekoja platsil.

Laadimine...Laadimine...