Maksureform aitab sadu tuhandeid eestimaalasi

Maksureform tõstis või jättis samaks 86% tulusaajate sissetuleku ning juurde peab tulumaksu maksma vaid 14 %. Üle 2100-eurost kuutasu teenis Eestis aga vaid kaheksa inimest sajast, seega enamik inimesi maksureformist võitsid.

Pilt: Scanpix

Maksureform aitab sadu tuhandeid eestimaalasi

Kai Maran

Maksureform tõstis või jättis samaks 86% tulusaajate sissetuleku ning juurde peab tulumaksu maksma vaid 14 %. Üle 2100-eurost kuutasu teenis Eestis aga vaid kaheksa inimest sajast, seega enamik inimesi maksureformist võitsid.

Kui aastal 2017 oli maksuvaba tulu 180 eurot kuus, siis eelmisest aastast rakendunud maksureformiga tõusis tulumaksuvaba miinimum madala ja keskmise palgaga inimestel 500 eurole. "Tänu maksureformile võidavad igal palgapäeval kuni 64 eurot sajad tuhanded inimesed, kes lisaraha enim vajavad," ütles peaminister Jüri Ratas. Tema sõnul on maksuvaba tulu reformi eesmärk vähendada sissetulekute ebavõrdsust, muuta ühiskond solidaarsemaks ning langetada väiksemat ja keskmist tulu teenivate inimeste maksukoormust.


Maksu- ja tolliameti andmed näitavad, et tänu maksureformile maksavad kõigist tulusaajaist nüüd tulumaksu vähem 63% ja rohkem vaid 14%. Ligi veerandi ehk 23% inimeste sissetulek ei muutunud.


Sõltub tegelikust tulust


Kel kuupalk on 1200 eurot või väiksem, on 500 eurot sellest maksuvaba. Mida rohkem ületab brutopalk 1200 euro piiri, seda väiksemaks muutub maksuvaba tulu. Alates 2100-eurosest palgast on maksuvaba tulu 0.


"Praegune süsteem väga keeruline ei ole," hindas uuendusi maksuguruna tuntud vandeadvokaat Marko Saag. "Probleemid on seotud eelkõige sellega, et maksumaksjad ei ole harjunud, et nende reaalne maksukoormus sõltub aasta reaalsetest tuludest, mitte igakuisest nägemusest."


Aastane maksuvaba tulu on varasema 2160 euro asemel nüüd 6000 eurot. Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul makstakse tuludeklaratsioonide esitamise järel 519 000 inimesele eeldatavalt tagasi 141 miljonit eurot.


Täpne summa selgub pärast tuludeklaratsioonide esitamist, kui amet on arvesse võtnud ka mahaarvamised ja inimese enda  deklareeritavad tulud, nt üüritulu, kinnisvara müügi või ettevõtlustulu. Ligi kümme korda vähem ehk 62 000 inimest on neid, kes arvatavalt makse juurde maksma peavad.


Tänavu deklaratsioon ka nutifonis


"Lubatust rohkem maksuvaba tulu kasutajad peavad kokku maksma juurde 12 miljonit eurot," lisas Liivamägi. "Ligi 70% ehk 43 000 inimese jaoks tähendab see kuni 200-eurost juurdemakset. Kui on aga võimalus kasutada mahaarvamisi, väheneb selle võrra reaalselt makstav summa veelgi."


Kokku tagastab maksu- ja tolliamet tänavu inimestele hinnanguliselt ligi 200 miljonit eurot, mis sisaldab nii aasta jooksul vähem kasutatud maksuvaba tulu kui ka üldisi maksusoodustusi, mida saab tuludest maha arvata. "See, kas maksustada madalama sissetulekuga inimesi madalama maksukoormusega kui kõrgema sissetulekuga inimesi, on poliitiline otsus, millele peaks eelnema põhjalik mõjuanalüüs ning arusaam soovitud eesmärgist," ütles Saag. "Kui eesmärk on tagada põhimõtteliselt madalama sissetulekuga inimestele väiksem maksukoormus, on seda võimalik saavutada eri lahendustega. Kas seda teha maksutagastustena, nii nagu tegi eelmine koalitsioon, kas läbi maksuvaba tulu muutusena, nagu tegi praegune koalitsioon või astmelise tulumaksuna, nagu planeerib Keskerakond, on tehniline küsimus, kus erinevad vaid toon ja sõnad. Küll aga on oluline pidada silmas ka seda, et valitud lahendus oleks arusaadav ning administreerimine lihtne."


Tänavu on tulude deklareerimist lihtsustanud ka tehnilised uuendused, nii saab kogu tuludeklaratsiooni esitada ka nutitelefonis ja tahvelarvutis. Deklaratsioonide esitamise tähtaeg on 1. aprill.

 

 

 

Lõplik maksuvaba tulu selgub deklaratsiooni esitamisel


• Tulude arvestusse lähevad palk ja preemiad, töövõtu- ja käsunduslepingud ning pension. Samuti välismaine tulu ja  üüritulu, vara võõrandamise teel saadud tulu, dividendid jm.


• Tulumaksuvaba on eluaseme või isikliku auto müük. Maksuvabad on riiklikud abirahad nagu näiteks lapsetoetus, lapsehooldustoetus ja sünnitoetus. Samuti stipendiumid, mida haridusasutused maksavad oma õppureile. Tulumaksuga ei maksustata rahvusvahelisi ja riiklikke kultuuri- ja teaduspreemiaid ning vabariigi valitsuse spordipreemiaid.

Laadimine...Laadimine...