Mardipäev toob laada ja etnomoe etenduse

"Järjest enam tähistatav halloween ei tohi meie oma värvikat mardipäeva varju jätta," leiavad kultuuritöötajad.

Pilt: Scanpix

Mardipäev toob laada ja etnomoe etenduse

Kai Maran

"Järjest enam tähistatav halloween ei tohi meie oma värvikat mardipäeva varju jätta," leiavad kultuuritöötajad.

Nõmme kultuurikeskus (Turu plats 2) tähistab hingedeaega ja lähenevat mardipäeva 5. novembril pärimusõhtuga.

"Ootame huvilisi lastest eakateni, sest meelepärast tegevust leidub igaühele," ütles kultuurikeskuse direktor Liina Amon. "Rahvuslikus stiilis õhtul on folki ja arhailist meestelaulu, selgeks saavad ka vanad seltskonnatantsud ja laulumängud."

Samal päeval saab mardipäevaks valmistuda ka vabaõhumuuseumis.

Miks koer saba liputab?

"Kuigi halloweeni tähistatakse Eestis järjest enam, ei tasu unustada meie enda rahvakalendri värvikaid sanditamise kombeid," ütles ürituse korraldaja Triin Aadli. "Lisaks martidele ja kadridele liigub novembrikuus teisigi põnevaid tegelasi, näiteks hinge-sandid. Hingedeaja kombestik on meil vägagi rikkalik. Vanad tavad tuleb lihtsalt meelde tuletada ja elustada."

Mardipäeva kommetest räägivad vabaõhumuuseumi Kuie koolis koolipreilid, kes õpetavad mardilaule ja seletavad lahti martide äraspidiseid mõistatusi. Näiteks miks seisab kurg ühel jalal või miks koer liputab saba? Maitsvad mardiroad ootavad külastajaid hubases Kolu kõrtsis, kus esineb kandlemängija Heino Jäger. Saab kududa vabariigi juubeliks valmivat sajameetrist vaipa ja Pulga talus maske meisterdada, sealt minnakse ka igal täis- ja pooltunnil ühiselt naabertallu marti jooksma.

Saku suurhallis peetakse 16.-19. novembrini mardilaata, mida korraldajad nimetavad ka Eesti käsitöö laulupeoks.

Rahvuslik kasukamood

"See on koht, kus kord aastas saavad kokku tunnustatud käsitöömeistrid üle Eesti, nii võib seda tõesti ka meie käsitöö laulupeoks nimetada," rääkis rahvakunsti ja käsitöö liidu auesimees Liivi Soova. "Mardilaadal osalemine on nagu läbi sõela minek, sest kaupa pääsevad müüma vaid parimad meistrid. Esitleme rahvuslikku elulaadi ja igal päeval jagab laadal selgitusi rahvariiete nõukoda."

Käsitöö-öö kestab 17. novembril kella 18-21, mil suurhalli külastavad ka mardisandid ning esinejatena astuvad lavale Jaan Pehk ja Rütmimardikad.

"Käsitöö-ööl näitame etnomoodi," rääkis Soova. "Nüüd on jõutud juba nii kaugele, et rahvuslikud rõivad on enamasti riidekapis olemas, aga pole midagi neile peale panna. Etnomood esitleb rahvuslikus stiilis kasukaid, mis on juba jõudnud vägagi popiks saada."

Järgmisel päeval toob mardilaada peakülaline Viljandi kultuuriakadeemia südapäevast igal täistunnil pealavale pärismuusikud ja tantsijad. Meistrikojad on suurte kõrval ka väikestele.

 

Folgiring ja pärimuslaulud

• 5. novembril kell 18 esinevad Nõmme kultuurikeskuses (Turu plats 2) huvikool, Nõmme folgiring, pärimuslaulu seltsing, rahvamuusikaansambel Piibar, arhailise meestelaulu ansambel Lüü-Türr, Nõmme pillikoor ja rahvatantsurühm Känd ja käbid. Pilet 2 eurot, lapsed tasuta.

• 5. novembril kella 11-15 on mardipäeva eelsoojendus Rocca al Mare vabaõhumuuseumis. Piletid Piletilevis ja muuseumi kassas.

• Mardilaata peetakse Saku suurhallis 16. novembril kella 12-19, 17. novembril kella 10-21, 18. novembril kella 10-19 ja 19. novembril kella 10-16.

Laadimine...Laadimine...