Marje Josing: Eestis on hinnad soodsamad kui Soomes!

"Eestis on hinnad tõusnud natuke kiiremini kui Soomes, aga hindade vahe ei ole muutunud olematuks," ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. "Kui turist otsib kõige odavamat riiki, tuleb minna Rumeeniasse, Bulgaariasse või Poola."

Pilt: Scanpix

Marje Josing: Eestis on hinnad soodsamad kui Soomes! (3)

Vesta Reest

"Eestis on hinnad tõusnud natuke kiiremini kui Soomes, aga hindade vahe ei ole muutunud olematuks," ütles Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor Marje Josing. "Kui turist otsib kõige odavamat riiki, tuleb minna Rumeeniasse, Bulgaariasse või Poola."

Kaubandus-Tööstuskoja juht Mait Palts ütles, et viimasel ajal on levinud palju valeinformatsiooni, justkui Eesti oleks kallim kui Soome. "Olukord vajab jätkuvalt seda, et keegi jälgiks, mis hindade osas toimub," ütles Palts.

Paltsi sõnul ei ole mõtet levitada kuulujuttu, et Eesti on korraga Põhjamaadest kõrgema hinnatasemega. "Need on müüdid," sõnas Palts. "Meie jaoks on oluline rääkida faktidest ja tugineda neile."

Et selgust saada, palus Eesti Hotellide ja Restoranide Liit Konjunktuuriinstituudil teha hindade reaalne võrdlus.

Josingu sõnul oli uuringu tingimuseks, et kaubad ja teenused, mida võrreldakse, oleksid absoluutselt samad. "Valiti kolm suurt kauplust Soomest ja kolm kauplust Eestist, hindu vaadati samal ajaperioodil. Sama süsteemiga võrreldi ka teenuseid," rääkis Josing. Ta rõhutas, et hindadest arusaamine sõltub ostujõust, inimese palgast ning inflatsioonist.

Eurostat avaldab igal aastal hinnataseme võrdluse erinevates riikides. Josing tõi välja, et aastal 2017 oli Soome Euroopa Liidus viiendal kohal, kõige kallim oli Taani. Odavamad olid Rumeenia, Bulgaaria, Ungari, Leedu.

"Eesti on allpool Euroopa Liidu keskmist, aga mitte ka seal kõige odavate riikide hulgas," ütles Josing. "Värskete andmete põhjal on Eesti tagantpoolt kümnendal kohal, Soome on aastaga koha võrra kerkinud, neljandaks. Eesti ja Soome hinnavahe on 43%." 

Josing tõi välja veel, et Põhjamaad kuuluvad kõige kallimate hindade klassi ning Eesti on madalamate hindade klassis. Ta rääkis, et ka Soomes on hinnad tõusnud ning paljud arvajad toetuvad võib-olla väga vanadele mälestustele, kui Eestis olidki enamik kaupu ja teenuseid väga soodsad.

Kes tahab soodsalt saada, mingu Poola!

"Kui turist otsib kõige odavamat riiki, tuleb minna Rumeeniasse, Bulgaariasse või Poola," rääkis Josing.

Liha on Soomes väga palju kõrgema hinnaga kui Eestis, sama saab öelda ka kala kohta. Piima, juustu ja munade osas on Eesti hinnad natuke kõrgemal Euroopa Liidu keskmisest. Puu- ja köögiviljade hinnataseme osas on Soome taaskord neljandal kohal.

"Hindadel on lisaks suhkrumaks ning ka käibemaks erineb tavalise toidukauba omast," rääkis Josing. 

Piima- ja lihatooted on Helsingis kuni 135 protsenti kallimad. Kõige suurem vahe on kanafilee hinnas, ühe kilo hind Tallinnas on 5,1 eurot ja Helsingis 12,01 eurot. Täispiim on Helsingis 19 protsenti kallim, maitsestamata jogurt 46 protsenti ja Edami juust 18 protsenti kallim.

Puu- ja köögiviljad on samamoodi Tallinnas soodsamad. Banaani kilo maksis Tallinnas 1,08 eurot ja Helsingis 1,4 eurot.

Alkoholivabade jookide grupp on Soomes kalliduselt kolmandal kohal, veel kallim on ainult Iirimaal ja Taanis.  Suur hinnavahe on Eestis ja Soomes ka veel. Josing rääkis, et ta oli üllatunud, kui nägi, et turistid tõstavad endale ostukorvidesse suuri veepakke.

"Alkohol ei ole Eestis odav, kui võrrelda seda meie ostuvõimega, siis Eestis on alkohol üks kallimaid Euroopa Liidus, aga hinnavõrdlusest siiski oluliselt odavam kui Põhjamaades," ütles Josing.

EKI hinnavaatlus näitas, et jookide hinnad on Helsingis 26 kuni 151 protsenti kallimad. Pooleliitrine Eviani joogivesi Evian oli Helsingis kallim 151 protsenti, pooleliitrine Coca Cola 148 protsenti, Heinekeni õlu 78 protsenti ja A Le Coq Premiumi õlu 43 protsenti.

Teenused on Soomes palju kallimad

Suhteliselt kallistest kaubagruppidest tõi Josing esile rõivad. "Rõivaid ostavad meie inimesed väga palju välisriikidest," sedastas Josing. "Populaarsed ostukohad on Ühendkuningriigid, Portugal, mis on rõivaste osas soodsamad."

Aga ka siin ei ole Josingu sõnul ühest reeglit – käsitöö ja kodumaine kaup kipub üldiselt masstoodangust kallim olema.

Josing ütles, et suured hinnavahed on ka teenuste osas.

Üks öö majutust võrreldavas hotellis maksab Eestis keskmiselt 129 eurot, Helsingis aga 173 eurot.

Ka väljas söömine on Tallinnas soodsam. Pasta bolognese hind Tallinna Vapianos on 8,5 eurot, Helsingis 75 protsenti kallim ehk 14,9 eurot. Tass cappuccinot maksab Helsingis 30 protsenti rohkem.

Üsna suur hindade vahe on juuksuri- ja hambaarsti teenustel. Meeste juukselõikus on Helsingis 86 protsenti kallim ja hambaarsti külastus 131 protsenti kallim.

Josingu sõnul on Soomes ja Põhjamaades üldiselt väga kallid transporditeenused, need on Eestis kindlasti soodsamad.

"Üks grupp, kus Soome on suhteliselt konkurentsivõimeline, on sideteenused. Eesti on siin suhteliselt konkurentsivõimeline."

Kaasa osta soovitab Josing Soomest kohvi, kuna seal on pidevalt pakkumised – soomlased on Euroopa suurimad kohvilähkrid!

Kui üks kilo jahvatatud kohvi maksab Helsingis 8,96 eurot, siis Tallinnas on hind 9,18 eurot.

 

 

 

 

 

 

 

 

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...