Martin Helme: tuleb tunnistada, et see ei olnud korrektne, mõistan Jüri pahameelt

Eile õhtul süüdistas rahandusminister Martin Helme politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherit valetamises. Peale seda mõistis aga Helme, et hoopis tema ise tegi vea. "Sekkusin nii kiiresti ja jõuliselt teise ministri haldusalasse. Mul oli küll teema läbi arutatud erakonnakaaslasest siseministriga, aga peaministriga mitte."

Pilt: Scanpix
Eesti

Martin Helme: tuleb tunnistada, et see ei olnud korrektne, mõistan Jüri pahameelt (1)

Toimetaja: Sandra Lepik

Eile õhtul süüdistas rahandusminister Martin Helme politsei- ja piirivalveameti (PPA) peadirektor Elmar Vaherit valetamises. Peale seda mõistis aga Helme, et hoopis tema ise tegi vea. "Sekkusin nii kiiresti ja jõuliselt teise ministri haldusalasse. Mul oli küll teema läbi arutatud erakonnakaaslasest siseministriga, aga peaministriga mitte."

Helme, kes eile siseminister Mart Helmer asendades Vaheri ametist lahkumist nõudis, süüdistas Vaherit valetamises, vahendas BNS.

"Elmar Vaher andis õhtul pressikonverentsi, kus esitas oma väga huvitava versiooni viimaste päevade ja eriti eile päeva sündmustest. Muuhulgas süüdistab ta mind miskitpidi dokumendi võltsimises. Ilmselt pean kartma kriminaalasjaga kallale tulemist?" kirjutas Helme sotsiaalmeedias. 

"On tõsi, et siseministri asendajana kohtusin eile Vaheriga. Ütlesin, et minu meelest ei saa ta enam jätkata. Tegin talle ettepaneku amet maha panna, selgitades, et siseministri (ja muide ka minu kui asetäitja) usaldus tema vastu on täielikult kadunud. Mõtleme korraks, palju tal neid kollaseid kaarte juba all on? Mitut skandaali peab valitsus ja avalikkus siis lõpuks ära taluma? Yana Toomi tsiteerides, ükskord saab ju karikas täis, või kuidas?" rääkis Helme. 

"Meie kohtumine ei olnud tõepoolest pikk, kuid sellest esitas Elmar Vaher tõele mittevastava versiooni. Esiteks, mitte kordagi ei öelnud ma, et tema ametist lahkumise põhjuseks on Rummi juhtum. Ma küsisin talt, mida ta sellest teab ja kas on kursis. Ta ütles sõnaselgelt, et tema ei ole sellest midagi kunagi kuulnud. Ma võtsin tema eituse teadmiseks," kirjutas Helme. 

"On selgelt näha, kuidas Vaher üritab asja peateemalt, milleks on temapoolne avalik valetamine siseministri ja siseministeeriumi plaanide osas, samuti tegevusetus või suisa vastu töötamine praeguse valitsuse tööplaanidele kõrvale viia mingile ebaolulisele detailile. Laual oli tõesti kaks paberit, üks tema lahkumisavaldus, teine käskkiri, millega ta ametist vabastatakse," selgitas Helme.

"Ma ütlesin, et tekkinud olukorras ei ole mõeldav tal oma tööl jätkata ja valida on kas ise minna või lõpetatakse töösuhe. Selle näitlikustamiseks oli laual ametist vabastamise dokumendi mustand. Me kõik näeme selliseid iga päev: mingi paber, kuhu on kirjutatud, et digiallkirjaga, aga tegelikult pole seda keegi veel allkirjastanud. Ei minu ega kantsleri allkirja seal polnud ja ei pidanudki olema, see oli mustand. Ja kordagi ei väitnud ma, et see on juba tegelikult allkirjastatud dokument. Ma ütlesin, et kui ta ise ei lahku, siis lõpuks läheb teine variant käiku. Ta võttis paar tundi mõtlemisaega, võttis paberid kaenlasse ja marssis minema," rääkis Helme, lisades, et see, mida Vaher nüüd pressikonverentsil rääkis, on üks osa tema ametissesobimatuse põhjusest: ta ei ole aus.

Vabandus peale süüdistamist

Mõnda aega peale Vaheri valetamises süüdistamist kirjutas Helme, et ta vabandab tekitatud paanikat. 

"Muidugi, kogu tekkinud poliitilise paanika taustal pean tunnistama, et tegin vea, et sekkusin nii kiiresti ja jõuliselt teise ministri haldusalasse. Mul oli küll teema läbi arutatud erakonnakaaslasest siseministriga, aga peaministriga mitte. Tuleb tunnistada, et see ei olnud korrektne, mõistan Jüri pahameelt ja vabandan tema ees. Eks õpin kogu elu," märkis Helme. 

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...