May kaitseb Briti äriliidrite ees lahkumisleppe kavandit EL-iga

Läbirääkimised, peaksid viima kokkuleppele lahkumislepingule lisatavas poliitilises deklaratsioonis, mis paneb paika Ühendkuningriigi ja EL-i tulevaste Brexiti-järgsete suhete põhimõtted. 

Pilt: Scanpix

May kaitseb Briti äriliidrite ees lahkumisleppe kavandit EL-iga

Toimetaja: Sandra Lepik

Läbirääkimised, peaksid viima kokkuleppele lahkumislepingule lisatavas poliitilises deklaratsioonis, mis paneb paika Ühendkuningriigi ja EL-i tulevaste Brexiti-järgsete suhete põhimõtted. 

Briti peaminister Theresa May kaitseb Euroopa Liiduga saavutatud lahkumislepingu kavandit esmaspäeval Briti äriliidrite ees enne seda, kui ta sõidab Brüsselisse aruteludeks Suurbritannia ja EL-i tulevaste suhete üle, vahendas BNS Downing Streeti. 

May kavatseb Briti tööstuskonföderatsioonile (CBI) öelda, et ta on kindel kokkuleppele jõudmises enne 25. novembri erakorralist Euroopa ülemkogu, kust oodatakse heakskiitu leppekavandi lahutustingimusi käsitlevale osale.

"Selle aja jooksul ootan meilt meie tulevasi suhteid toestava raamistiku lõplike üksikasjade täielikku ja lõplikku väljatöötamist," plaanib peaminister öelda. 

May on enda sõnul kindel, et suudab saavutada ülemkogul kokkuleppe, mille saab esitada Briti alamkojale. 

Briti valitsusjuht, kelle kabinet kiitis lahkumisleppe kavandi lahutustingimusi puudutava osa eelmisel nädalal tõrksalt heaks, seisab silmitsi keerulise ülesandega saada sellele alamkoja enamuse toetus. 

Läbirääkimised, mida May sõidab sel nädalal Brüsselisse pidama, peaksid viima kokkuleppele lahkumislepingule lisatavas poliitilises deklaratsioonis, mis paneb paika Ühendkuningriigi ja EL-i tulevaste Brexiti-järgsete suhete põhimõtted. 

Suurbritannia lahkub EL-ist 29. märtsil ja praeguse kokkuleppe kohaselt järgneb sellele 2020. aasta lõpuni kestev üleminekuperiood. 

Peaminister peaks CBI-le ütlema, et tema lepe annab tulemusi briti rahva jaoks tähtsates küsimustes. 

"Kontroll meie piiride üle, tehes viimaks lõpu vabale liikumisele. Kontroll meie raha üle, et me saaksime selle kulutamise üle ise otsustada. Kontroll meie seaduste üle, lõpetades Euroopa Kohtu jurisdiktsiooni Ühendkuningriigis ja tagades, et meie seadusi töötatakse välja ja jõustatakse selles riigis," kavatseb May öelda.

CBI ütles pühapäeval, et May leppekavand ei ole täiuslik, kuid see on kompromiss, mis "võtab laualt kokkuleppeta stsenaariumi" ja avab tee tõrgeteta kaubandusele tulevikus. 

Briti valitsus kiitis 14. novembril heaks EL-iga saavutatud lahkumislepingu kavandi, mis jätab parlamendis heakskiitmise korral Suurbritannia tervikuna 2020. aasta lõpuni EL-i tolliliitu.

Valitsuse otsus vallandas Suurbritannias sisepoliitilise kriisi, sest leppekavandile on vastu osa valitsevate konservatiivide parlamendisaadikuid, opositsiooniline Tööpartei ning May valitsusele parlamendienamuse tagav Põhja-Iiri Unionistide Partei (DUP). 

Laadimine...Laadimine...