May: Moskva otsus Briti diplomaadid välja saata ei muuda tõsiasju

Venemaa otsus saata riigist välja 23 Briti diplomaati vastuseks Londoni sarnasele sammule ei muuda tõsiasju seoses endise Vene topeltagendi mürgitamisega Inglismaa linnas, ütles Briti peaminister Theresa May täna.

Pilt: Scanpix

May: Moskva otsus Briti diplomaadid välja saata ei muuda tõsiasju (8)

Venemaa otsus saata riigist välja 23 Briti diplomaati vastuseks Londoni sarnasele sammule ei muuda tõsiasju seoses endise Vene topeltagendi mürgitamisega Inglismaa linnas, ütles Briti peaminister Theresa May täna.

"Venemaa vastus ei muuda tõsiasju - kahe inimese tapmise katse Suurbritannia pinnal, mille puhul ei ole alternatiivset seletust sellele, et Vene riik on süüdi," ütles May valitsevate konservatiivide kevadfoorumil.

Peaministri sõnul ootas Suurbritannia "seda laadi reaktsiooni ja kaalub lähipäevil koos oma liitlaste ja partneritega järgmisi samme".

May nimetas närvimürgi kasutamist Sergei Skripali ja tema tütre Julia vastu "rahvusvahelise õiguse ja keemiarelvade konventsiooni karjuvaks rikkumiseks".

Suurbritannia ei "salli Venemaa tegevust Briti kodanike ja teiste elude ohtuseadmisel Suurbritannia territooriumil", sõnas valitsusjuht, lisades samas, et London ei ole tülis "Vene rahvaga".

Skripalid leiti 4. märtsil Salisburys teadvusetult pargipingilt ning Briti valitsuse teatel langesid nad närvimürgirünnaku ohvriks. Sergeil on Briti ja Julial Vene kodakondsus ning mõlemad on jätkuvalt kriitilises seisundis haiglas.

Vene välisministeerium teatas laupäeval, et vastuseks Londoni sammudele Skripalide mürgitamise eest Suurbritannias saadetakse nädala jooksul välja 23 Briti diplomaati. 

Lisaks peatatakse kogu Venemaal kultuurisuheid edendava ja haridusvõimlusi pakkuva organisatsiooni Briti Nõukogu tegevus ning lõpetatakse Peterburis Briti konsulaadi taasavamise kokkulepe.

Briti valitsus teatas kolmapäeval, et saadab närvimürgirünnaku tõttu riigist välja 23 Vene diplomaati ja katkestas kõrgetasemelised kontaktid Moskvaga.

May ütles laupäeval ka, et "Venemaa agressioon on Ühendkuningriiki iseloomustavate liberaalsete ja demokraatlike väärtuste vastand".

Skripal mõisteti Venemaal 2006. aastal Suurbritannia heaks luuramises 13 aastaks vangi, kuid vabastati USA-Vene spioonivahetuse käigus 2010. aastal. Seejärel sai ta Suurbritannias varjupaiga ja tal on Salisburys elukoht.

Skripal tunnistas 2004. aastal pärast vahistamist Moskvas, et Briti eriteenistused värbasid ta 1995. aastal ja ta jagas neile informatsiooni Venemaa agentide kohta Euroopas, teenides oma teenuste eest üle 100 000 dollari.

8 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...