Merepäevad õpetavad purjekaga sõitma

Tallinna merepäevadel saab näha uhkeid purjekaid, ka ise purjekaid juhtima õppida ja osta parimat Eesti disainerite loomingut. Kalda ääres kõlab Kadri Voorand Duo, Jaan Tätte JR-i, Dagö ning HU? muusika. 

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Merepäevad õpetavad purjekaga sõitma

Kai Maran

Tallinna merepäevadel saab näha uhkeid purjekaid, ka ise purjekaid juhtima õppida ja osta parimat Eesti disainerite loomingut. Kalda ääres kõlab Kadri Voorand Duo, Jaan Tätte JR-i, Dagö ning HU? muusika. 

Eesti rahvarohkeim perepidu toimub 13.-15. juulini Tallinna sadamates. Ajaloolised laevad ootavad külastajaid Vanasadamas, Lennusadamas, Noblessneri sadamas ja Haven Kakumäe jahisadamas. "On rõõmustav, et just Eesti juubeliaastal saame pakkuda nii suurt Eesti laevade väljapanekut," ütles linna kultuuriameti juhataja Aini Härm.


Näiteks on merepäevade laevastikus Hoppet, ainukene säilinud purjelaev, mis on ehitatud sõjaeelse Eesti Vabariigi ajal Lääne-Eestis. Kahemastiline Hoppet tähistab tänavu oma 92. sünnipäeva. "Tegemist on ainsa Eesti puulaevameistrite ehitatud purjelaevaga, mis praegu veel seilab," ütles Härm. "On suurepärane, et laev on nüüdseks kodus tagasi ja merepäevadel ka huvilised lahesõitudele viib."


Millised nägid laevad välja tuhat aastat tagasi, saab näha purjelaeva Moonland näitel. Laeva vanem nimetus huisk tähendas madu või ussi. Väinamere uisu taastatud koopia ehitati valmis mõned aastad tagasi Sõrve uisu kerekuju järgi. Tegemist on Eesti vanima purjelaevatüübiga, mida kasutati läbi ajaloo laialdaselt just kiire manööverdamisvõime tõttu. Uisk on olnud Muhumaa sümboliks Väinamerel ligikaudu tuhat aastat. Sel kevadel sai Moonland peale ka purje ja masti. "Tallinna merepäevad saavad igal aastal pakkuda rohkelt purjelaevu ja tuua niiviisi inimesi ka merele ja merel toimuvale lähemale," mainis Härm.

Rikkalik meelelahutusprogramm

Reedel, 13. juulil avatakse Tallinna merepäevad kahe kontserdiga. Neist esimene viib Svjata Vatra jäälõhkuja Tarmo pardal merele. Tegemist on eksklusiivse kontserdiga, millest saab osa võtta kas oma veesõidukiga või ostes pileti mõnele mereparaadil osalevale laevale. Õhtu teine kontsert toimub Vanasadama pealaval, kus Gerli Padar, Uku Suviste, Hanna-Liina Võsa ja orkester ÜENSO toovad dirigent Martin Sildose juhatamisel publikuni Eesti filmimuusika kullafondi.

Laupäevaõhtune tippkontsert Lennusadamas viib publiku üheskoos legendaarsete Johansonidega, Anna-Liisa Supi jt staaridega ümbermaailmareisile. Kontsertteos “Reis ümber maailma” on muusikaline reis, mis läbib kõiki kontinente. Erilist tähelepanu saavad need riigid, mis moel või teisel on Eesti jaoks eriti olulised.

Noblessneri sadamalinnaku lavast saab laupäeval, 14. juunil tõeline muusikagurmaanide peatuspaik. Esinejate nimekirjast leiab nii Meisterjaani, ansambli InBoileri, Mick Pedaja, ansambel HU? ja Kadri Voorandi Duo.

Nostalgiat toovad merepäevalistele kahtlemata Justament, Kukerpillid, Dagö ja Ivo Linna. Popmuusika austajad saavad aga nautida Liis Lemsalu esinemist. Merelaulude kavadega tulevad lavale ansamblid Kompass ja spetsiaalselt festivaliks merelaulude kava loonud kollektiiv Äge Brass.

Pere kõige pisematele on kavas Lotte lasteala Lennusadamas, suur Lotte kontsert Vanasadamas, seikluslik lasteala Noblessneri sadamas, Hanna-Liina Võsa Muusikalikooli laste etteasted ning töötoad erinevates sadamates.

Kuidas vanasti laevu ehitati


Kaljas Hiiuingel on Eesti üks suurimaid koopialaevu, mis mullu pälvis ka kultuurkapitali Kultuuripärli tiitli. Hiiuingli teeb eriliseks see, et laev on ehitatud rahvaalgatuse korras. Ehituse raames on viidud läbi õpitubasid, kus sai proovida vanu ehitusvõtteid. Eesti purjelaevade kõrval seilavad merepäevadele ka naaberriikide alused, mida samuti saab külastada. 46 meetri pikkune ja 30 meetri kõrguste mastidega prikk Tre Kronor Rootsist valmis 2005. aastal Rootsi sõjaväelaevastiku lastilaeva Gladani 1857. aasta jooniste järgi ning on meie merepäevi külastanud varemgi. Kahemastilise purjeka nelinurksed purjed annavad talle hea manööverdamisvõime. Tänapäeval on sellist tüüpi purjekaid merd seilamas vaid mõni üksik.


Samuti saab näha Soome laevu Svanhild, Astrid ja Alexandra. Lähinaabrite juurest külastab Tallinna merepäevi laev Lietuva, mis Leedu 100. sünnipäeva puhul on riietatud ka pidurüüsse.


Tänavused merepäevad annavad võimaluse ka igaühel ise purjetamist katsetada. "Kakumäe sadamas saavad purjetamist õppida nii noored kui ka vanad," ütles Haven Kakumäe OÜ juhatuse liige Neeme Kaarma. "Oleme ühed vähesed, kes merepäevadel ka vee peal üritusi teevad."


Kaarma sõnul aitab purjetamiskoolitust läbi viia Sailing Center. "Eelnevat kogemust treening ei nõua, õpetame nii purjetamist kui merepäästet," mainis ta.


Huvilisi on Kakumäel ootamas sportlikud kiiljahid. Kiire käiguga õppepaadid mahutavad korraga 4-24 inimest.


Võimalus müüa


14. juulil kell 16 stardivad Lennusadamast merele erivajadustega purjetajad. "Eri suuruses paadid mahutavad kuni neli inimest ja seal saavad rooli peos hoida needki, kes kunagi varem purjekaga sõitnud pole," rääkis parapurjetamise pilootprojekti algataja Külli Haav. "Roolis on oskaja purjetaja, paatide kõrval sõidab turvamiseks saatekaater ning kõrval kummipaadis treener."


Erivajadusega inimesed saavad tasuta üritusele registreeruda projekti "Erilised purjetajad" Facebooki lehe kaudu, et korraldajad teaksid õiges koguses sööki-jooki varuda. Maitsvaid võileibu pakub Mamma Let’s Go ja jooke A.Le Coq.


Noblessneri sadamalinnakus avatakse 14. juulil disainitänav, et merepäevade külalistele mõnusa muusika saatel Eesti mitmekülgset disaini tutvustada. Tänavalt leiab graafikat ja moeaksessuaare, sisustus- ja lauakattetooteid, rõivaid nii suurtele kui ka väikestele, tooteid meestele ja mänge lastele. Tooteid tutvustavad disainerid ise. "Taolist sündmust ei ole suvel Tallinnas seni toimunud," lausus Noblessneri sadamalinnaku eriprojektide juht Ann Virkus, kelle sõnul teeb disainitänava asukoha eriliseks ruumi suurejooneline atmosfäär. Ilusa ilmaga saab hoone merepoolse otsaseina lausa eest ära liigutada.


Disainitänavale tuleb kokku pea sada Eesti osavaimat loomeinimest. "Tänav annab võimaluse neilegi loomeinimestele, kelle tooteid mujal disainipoodides müügil pole, oma toodangut tutvustada ja müüa," lausus Eesti disainerite liidu president Ilona Gurjanova. "On rõõm näha, kui palju on viimaste aastate jooksul uusi kvaliteetseid Eesti tooteid juurde tekkinud."
Kalda ääres kõlab Kadri Voorand Duo, Jaan Tätte jr ning HU? muusika. Kõige väiksematele külastajatele tegutseb lasteala. Sissepääs on kõigile tasuta.


Merepäevade programm ripub 15. juunist veebilehel www.tallinnamerepaevad.ee.

 

 

 

Tule merepäevade vabatahtlikuks!


• Merepäevade korraldajad ootavad särasilmseid ja sõbralikke vabatahtlikke, kes aitaksid festivali läbi viia.


• Vabatahtlikud aitavad sadamates laevadel silduda ja merepäevade ala korras hoida. Samuti kontserte korraldada ja programmi jagada. Vabatahtlikele on mõeldud meened ja tasuta toit.


• Vabatahtlike tööd korraldab linn koos töötukassaga. Vabatahtlikuks saab registreeruda kuni 18. juunini https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeEQZ_11FvVkjXtiWr4iyPa4x6CntFwNsCZCSmY3r0XFTmySA/viewform.

Laadimine...Laadimine...