Merko Ehitus: väikestele turutõrgetele pole mõtet reageerida

Merko Ehituse tegevjuht Andres Trink ütles neljapäeval toimunud kinnisvarakonverentsil Nordic Real Estate Forum, et investeeringute planeerimisel ei tasu igale väiksemale turutõrkele reageerida ning mürast tuleb üle olla, keskendudes pikaajalisemale strateegiale.

Pilt: Scanpix

Merko Ehitus: väikestele turutõrgetele pole mõtet reageerida

Toimetaja: Merje Aus

Merko Ehituse tegevjuht Andres Trink ütles neljapäeval toimunud kinnisvarakonverentsil Nordic Real Estate Forum, et investeeringute planeerimisel ei tasu igale väiksemale turutõrkele reageerida ning mürast tuleb üle olla, keskendudes pikaajalisemale strateegiale.

"Kui sa peatud, siis peatud liiga kauaks – kui ootad, siis ootad liiga kaua," vahendas BNS Trinki öeldut rahvusvahelise kinnisvarakonverentsi paneelis, mis keskendus ärikinnisvara riskidele tulevikus.

Tringi hinnangul lõpeb palgaralli ühel hetkel ära ning kinnisvaras on juba näha märke sellest, et uusi kommertskinnisvara projekte on vähem.

Leedu kinnisvaraarendusettevõtte EIKA tegevjuht Domas Dargis nentis, et üks suurimaid ohte ehitajatele on inflatsioon, sest hetkel kasvavad ehituse hinnad kiiremini kui korterite hinnad. Paneeli juhtinud SEB privaatpanganduse strateegi Peeter Koppeli sõnul on üks selle põhjuseid tööjõupuudus, mis on probleem kõikjal Baltikumis.

Veel arutles ekspertide paneel selle üle, et kuidas muudab tehnoloogia kinnisvaraarendust investori seisukohast.

"Näiteks idee ehitustööstuse industrialiseerimisest on väga atraktiivne, sest see vähendab projektihaldamist ja stressi kliendi jaoks," leidis Koppel. Trink nõustus Koppeliga, leides, et kallineva ja vähese tööjõu juures on industrialiseerimine kahtlemata tuleviku väljavaade, kuid seda pigem kümne aasta perspektiivis.

"Aeg näitab, kuidas tehnoloogia mõju ehitussektoris täpselt avalduma hakkab, sest alati ei saa ette näha, millised on kaudsed mõjud sektorile," selgitas Trink. "Näiteks transpordisektor on arenemas nii, et inimesed vajavad üha enam oma autot – nad pigem tahavad kogeda ja kasutada asju, kui et seda omada. See kindlasti kujundab ka elamukinnisvara tulevikus, sest kui autosid nii palju enam ei omata, pole ka uusarendustel enam niivõrd keskse tähtsusega parkimiskohtade loomine," ütles Trink.

Paneelis osalenud Singapuri Kinnisvaraarendajate Assosatsiooni juhi Gwee Seng Kwong’i sõnul piirab Singapuri riik aktiivselt autode kasutamist, mille tulemusel arenevad kiiresti naabruskonnad ja ka terved linnad, kus autosid liigub tänavatel vähe.

Paneeli lõpetuseks küsis Peeter Koppel osalejatelt, millisesse kinnisvarasse nad oma vaba raha investeeriks. Gwee Seng Kwongi hinnangul on elamukinnisvara alati kõige kindlam investeering, itaallasest arhitekti Ludovico Lombardi hinnangul peaks see olema midagi arhitektuuriliselt ja disainilt ilusat, sest disaini ja kinnisvara väärtus on omavahel tugevalt seotud ning arhitektuur hoiab kinnisvara hinda. Bonava Eesti juht Timo Riismaa investeeriks oma raha avatud kinnisvarafondi ning Andres Trink investeeriks hoopis mõnda start-up-tehnoloogiasse ehitusvaldkonnas või innovaatilisse lahendusse kinnisvarasektoris.

Kinnisvaraarenduse regionaalsete ja rahvusvaheliste trendide üle arutleti neljapäeval Hilton hotellis toimunud Nordic Real Estate Forumil. Rahvusvaheline iga-aastane kinnisvarakonverents toimus Eestis juba 17. korda ning seda on aastate jooksul kokku külastanud üle 450 esineja ja rohkem kui neli tuhat osalejat. Tänavuse konverentsi osalejate seas olid esindatud tippeksperdid ja äriliidrid Lääne-Euroopast, Põhjalast, Baltikumist, Venemaalt ja Aasiast.

Laadimine...Laadimine...