Miks kulutavad eestlased alkoholi peale kõige rohkem?

Tervise Arengu Instituut soovitab nädalas juua kolm korda ja mitte rohkem. "Ma olin niisugust soovitust lugedes lihtsalt ahastuses. Kui mina hakkaksin nende normide järgi jooma, siis ma oleks kolme kuu pärast sopajoodik valmis," ütleb arst Nelli Kalikova.

Pilt: Scanpix

Miks kulutavad eestlased alkoholi peale kõige rohkem? (2)

Urmas Kaldmaa

Tervise Arengu Instituut soovitab nädalas juua kolm korda ja mitte rohkem. "Ma olin niisugust soovitust lugedes lihtsalt ahastuses. Kui mina hakkaksin nende normide järgi jooma, siis ma oleks kolme kuu pärast sopajoodik valmis," ütleb arst Nelli Kalikova.

"Lõuna-Euroopa riikides juuakse elunaudingust, meie rahvas ilmselt joob sellepärast, et mingeid eluprobleeme endast eemale tõugata. Kui me aga teaksime täpset vastust küsimusele, miks kulutavad eestlased alkoholi peale Euroopas kõige rohkem, oleks väga tore, sest siis saaksime alkoholi vastu paremini võidelda," sõnab arst Nelli Kalikova. "Samas tekib mul sellist statistikat nähes või kuuldes alati küsimus, et kes minu viina ära jõi. Siit aga järeldub, et meil peab olema kiht inimesi, kes joovad metsikult. On muidugi alkohoolikuid, kes ei suuda piiri pidada, aga mulle teeb nendest rohkem muret see, et 30-aastased ja sellest nooremad inimesed joovad ropult palju. Elatakse nädal aega selle nimel, et tuleks reede ja saaks esmaspäevani juua. Järelikult on meie noortel selles elus midagi puudu. Viin on ikkagi aseaine. Miks joob inimene ennast pildituks? Kas inimesel ei ole hingeelu või ei ole tal ennast kuhugi rakendada? Mul on väga kahju nendest noortest inimestest, kes endale muud rakendust peale viina joomise ei leia. Joomisele järgnevad igasugused muud rumalused, nagu juhuslik seks ja narkootikumid."

Kalikova ütleb, et kui Tervise Arengu Instituut soovitab nädalas juua kolm korda ja mitte rohkem, siis see on ju lausjoomine. "Ma olin niisugust soovitust lugedes litsalt ahastuses. Kui mina hakkaksin nende normide järgi jooma, siis ma oleks kolme kuu pärast sopajoodik valmis," imestab ta.

"Meil tehakse kohutavalt palju uuringuid, mille tuluprotsent on null. Uuritakse lihtsalt uuringu pärast. Väga tähtsad on aga näiteks sellised küsimused, et miks Eesti inimene joob ja kes joob kõige rohkem, kuid mina pole selle kohta ühtki uuringut näinud," räägib Kalikova. "Sellise uuringu tegemine ei ole raske ja võtab aega kõige rohkem pool aastat, kuid sellest  oleks palju kasu, sest siis saaksime joomise vastu ka midagi ette võtta. Keegi ei taha aga sellise uuringuga tegeleda, sest see tõstataks sisulisi küsimusi ja me peaksime siis tõele näkku vaatama. Sealt selguv tõde ei pruugi aga päris ilus olla. Meie aga tahame ju olla Euroopa kõige kaunimad ja eesrindlikumad."

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...