Mikser Paedale: Sudaaniga suhete sõlmimise algatasid sa ise

Välisminister Sven Mikser lükkas tagasi endise välisministri Urmas Paeda kriitika diplomaatiliste suhete sõlmimise eest Sudaaniga, mille presidenti süüdistatakse inimsusevastastes kuritegudes, märkides, et sellekohase otsuse algatas juba aastaid tagasi Paet ise.

Pilt: Scanpix

Mikser Paedale: Sudaaniga suhete sõlmimise algatasid sa ise

Välisminister Sven Mikser lükkas tagasi endise välisministri Urmas Paeda kriitika diplomaatiliste suhete sõlmimise eest Sudaaniga, mille presidenti süüdistatakse inimsusevastastes kuritegudes, märkides, et sellekohase otsuse algatas juba aastaid tagasi Paet ise.

"Eesti valitsus otsustas diplomaatilised suhted Sudaaniga sõlmida juba 2005. aastal, olgugi et Darfuri kriis oli selleks ajaks juba rahvusvahelise üldsuse tähelepanu all. Meenutan, et vastava otsuse tõi toona valitsusse välisminister Urmas Paet," ütles Mikser BNS-ile.

"Vaatasin, et Eesti on värskelt sõlminud diplomaatilised suhted Rahvusvaheliselt Kriminaalkohtult inimsusevastaste kuritegude eest vahistamismääruse saanud president Omar al-Bashiri juhitava Sudaaniga," kirjutas Paet kolmapäeval sotsiaalmeedias. "Varem oli Eesti seisukoht, et me ei sõlmi diplomaatilisi suhteid riigiga, mida juhib inimsusevastastes kuritegudes süüdistatav isik. Nüüd on see hoiak kahjuks muutunud," märkis opositsioonilise Reformierakonna aseesimees Paet.

"Diplomaatiliste suhete sõlmimine riikide vahel, kes üksteist juba vastastikku tunnustavad, on igati loomulik. Nii on Sudaaniga diplomaatilised suhted pea kõigil ÜRO liikmesriikidel. Sudaani pealinnas Hartumis asub arvukas diplomaatiline korpus, meie piirkonnast on saatkondade tasemel esindatud Rootsi ja Norra," vastas Paedale sotsiaaldemokraat Mikser. "On tõsi, et Sudaani suhtes on rakendatud rahvusvahelisi sanktsioone, kuid see ei takista näiteks Euroopa Liidul omamast Hartumis delegatsiooni ning andmast Sudaanile sadade miljonite eurode ulatuses arengu- ja humanitaarabi, ammugi mitte diplomaatiliste suhete omamist Sudaaniga," lisas välisminister.

"Jätta aga selle konteksti tõttu diplomaatilised suhted üldse sõlmimata ei ole vastavalt olemasolevale rahvusvahelisele praktikale ei põhjendatud ega ka vajalik. Praktilises plaanis hõlbustab diplomaatiliste suhete omamine konsulaarkriiside lahendamist, nagu näitas Läti kopteripilootide juhtum Sudaanis 2010. aastal. Eesti on alates 2004. aastast toetanud Sudaani ja hiljem ka Sudaanist eraldunud Lõuna-Sudaani oma arengu- ja humanitaarabi vahenditest, et parandada põgenike, emade ja laste olukorda ning koolihariduse kättesaadavust enam kui 600 000 euroga," ütles Mikser.

Mikser sõlmis diplomaatilised suhted Sudaaniga 25. jaanuaril Etioopia pealinnas Addis Abebas toimunud Aafrika Liidu tippkohtumisel, allkirjastades vastavad dokumendid oma Sudaani kolleegi Ibrahim Ghandouriga.

Euroopa Liidu sanktsiooniveebi andmete põhjal kehtestas Euroopa Liit Sudaani suhtes esimesed sanktsioonid juba 1994. aastal. 2004. aastal kehtestas Sudaani suhtes seoses inimõiguste rikkumiste ja humanitaarkriisiga sanktsioonid ÜRO Julgeolekunõukogu. 2011. aastal Euroopa Liit kujundas sanktsioonid Sudaani ja Lõuna-Sudaani suhtes ümber seoses viimase iseseisvumisega. Alates 2014. aastast kehtivad Lõuna-Sudaani suhtes eraldi EL-i sanktsioonid.

Paet oli Eesti välisminister 2005. aasta aprillist kuni 2014. aasta novembrini.

Laadimine...Laadimine...