Mikser: Tillersoni sõnul tuleb Venemaaga rääkida jõupositsioonilt

Välisminister Sven Mikser ütles NATO välisministrite kohtumise järel ajakirjanikele, et USA kolleegi Rex Tillersoni sõnul tuleb Venemaaga dialoogi pidada jõupositsioonilt ning rahvusvahelise õiguse rikkumist aktsepteerida ei tohi.

Pilt: Scanpix

Mikser: Tillersoni sõnul tuleb Venemaaga rääkida jõupositsioonilt (1)

BNS

Välisminister Sven Mikser ütles NATO välisministrite kohtumise järel ajakirjanikele, et USA kolleegi Rex Tillersoni sõnul tuleb Venemaaga dialoogi pidada jõupositsioonilt ning rahvusvahelise õiguse rikkumist aktsepteerida ei tohi.

"Tillerson ütles selgelt, et me ei tohi aktsepteerida rahvusvahelise õiguse rikkumist ja suutmatust täita lepingulisi kohustusi ning peaksime Venemaaga pidama dialoogi jõupositsioonilt," ütles Mikser.

BNS-i küsimusele vastates ütles Eesti välisminister, et NATO peab tagama piisava heidutushoiaku, mis oleks ühemõtteline, selge ja arusaadav, ning rääkima Venemaaga selgelt ja ühtselt positsioonilt.

Mikser ütles vastuseks ERR-i küsimusele, et selle kohtumise peamine sõnum on, et nendeks hirmudeks, mille põhjustasid mõned USA presidendi Donald Trumpi kampaaniaaegsed väljaütlemised, ei ole alust. USA on endiselt pühendunud Euroopa julgeoleku tagamisele, lisas ta.

Mikseri sõnul ei ole USA eelmise ja praeguse administratsiooni kaitse- ja julgeolekupoliitika vahel suuri erinevusi.

Eesti välisametkonna juhi sõnul ootavad liitlased 25. mai tippkohtumisel Trumpilt samalaadset avaldust Tillersoni reedesele ning Ühendriikide asepresidendi Mike Pence´i veebruarikuisele avaldusele.

Selles, et kaitsekulutusi tuleb tõsta, pole Mikseri sõnul NATO Euroopa liikmesmaade vahel erimeelsusi. "Elluviimine on keerulisem. Mõned liitlased edenevad jõudsamalt kui teised. On tõsi, et USA koorem on olnud liiga suur, aga õiglane koormajagamine pole Trumpi leiutis. Seda rõhutas ka eelmine administratsioon," lausus ta.

Eesti julgustab välisministri sõnul kõiki liitlasi kaitsekulutusi kahele protsendile tõstma. Saksa välisministri vastuväiteid kommenteerides ütles Mikser, et Saksamaal käib sel teemal aktiivne debatt ning Saksa kaitseminister Ursula von der Leyen on olnud välisminister Sigmar Gabrielist optimistlikum.

Mikser ütles BNS-i küsimusele vastates, et õiglasem koormajagamine võib tulevikus avalduda ka välisoperatsioonide puhul, ent NATO-l pole praegu käimas võrreldavat missiooni ISAF-i (rahvusvaheliste julgeolekuabijõudude) missiooni kõrghetkedega Afganistanis. "Eesti on olnud aktiivne panustaja välisoperatsioonidesse ning on teinud seda rahvuslike piiranguteta. See on liitlastele silma jäänud."

Terrorismist rääkides ütles välisminister, et liitlased väljendasid valmidust suurendada oma panust, näiteks Iraagi julgeolekujõudude väljaõpetamises. "Peame ka mõtlema kastist väljas, et tuua stabiilsus ISIS-est vabastatud aladele ning vältida tulevikus selliste organisatsioonide tekkimist," lausus Mikser.

Arutelul Venemaa sõjalise tegevuse üle Euroopas ja kaugemal osalesid ka Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini, Rootsi välisminister Margot Wallström ja Soome välisminister Timo Soini.

"Soome ja Rootsi on olnud alliansile aastaid eriti lähedased partnerid ja suured panustajad operatsioonidesse," ütles Mikser. "On meeldiv traditsioon, et teatava regulaarsusega kaasatakse neid aruteludesse, eriti kui teemad puudutavad ka nende julgeolekut. Venemaa kasvav agressiivsus ja ambitsioonid on selline teema."

Tema sõnul annab Venemaa tegevus alust NATO heidutushoiaku tugevdamiseks ning seda mõistetakse ka Stockholmis ja Helsingis.

Mikser kohtus NATO välisministrite kohtumise kõrvalt Türgi välisministri Mevlüt Çavuşoğluga. "Arutasime kahepoolsed suhteid ning Vahemere ning Musta mere regiooni julgeolekut. Ühtlasi võtsin vastu tema küllakutse," sõnas välisminister.

Eesti esidiplomaadi sõnul ei olnud Türgi ja mitme Euroopa Liidu liikmesriigi vahelisest tülist hoolimata NATO välisministrite kohtumisel ebamugavustunnet näha.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...