Ministeerium süüdistab Sõnajalgu omavolilises tuulepargi ehitamises

Kaitseministeerium süüdistab ettevõtjatele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluvat Aidu Tuulepark OÜ-d omavolilises tuulepargi ehitamises.

Pilt: Scanpix/foto on illustreeriv

Ministeerium süüdistab Sõnajalgu omavolilises tuulepargi ehitamises (2)

Toimetas: Triin Oja

Kaitseministeerium süüdistab ettevõtjatele Oleg ja Andres Sõnajalale kuuluvat Aidu Tuulepark OÜ-d omavolilises tuulepargi ehitamises.

Ettevõte ei tohi Ida-Virumaale Aidusse rajatavat tuuleparki edasi ehitada enne, kui vaidlus ehituslubade üle on lahendatud, kuid kaitseministeeriumi droonivideotest nähtub, et ehitustöö jätkub seal hoolimata juba saadud trahvidest senini. Sõnajalgade väitel pole aga tegu ehitamise, vaid ladustamisega, vahendas BNS ERR-i uudisteportaali.

Kaitseministeeriumi 23. mail tehtud droonivideost on näha, kuidas tuulikute juures toimub see, mida Sõnajalad on nimetanud ladustamiseks, ent mis kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsleri Meelis Oidsalu sõnul pole kõrgust vaadates kindlasti ladustamine, vaid ehitustegevus ning nii on seda määratlenud ka kohus. Ministeerium leiab, et ladustamiseks saaks pidada ühe killustikukihi lisamist, mitte aga mäe ehitamist.

"Sõnajalad lihtsalt tuimalt jätkavad tuulepargi ehitamist kõikide õiguskaitsete kiuste," sõnas asekantsler, kelle sõnul on ettevõtjate plaan ilmselt ilma ehitusloata ja kohtu keelu all olles neli-viis tuulikut valmis ehitada ja elektrit tootma hakata, et nii ka kreeditorid maha rahustada.

"Isegi kui kohus kümme korda trahvi määrab, on need nii sümboolsed, et nad maksavad need lihtsalt ära," rääkis Oidsalu. "Nad loodavad, et me kõik kuidagi lepime ja vajadusel maksavad nad kahjuraha või muud sellist. Aga see on 1990-ndate stiil, siis tehti selliseid asju. Meie kindlasti ei ole sellise asjaajamisega nõus."

Andres Sõnajalg ütles ERR-ile, et väide nagu jätkataks Aidus tuulepargi ehitamist, ei vasta tõele. "Kaitseministeerium otse valetab," sõnas ta ja lisas, et kohale toodud tuulikulabasid, sest see ega ka tornide vedamine ei ole ehitustegevus, vaid ladustamine.

"Meil on hoonestusõigus, mis on kinnisasi. Meile on see antud 99 aastaks ja me võime seal kõike teha, mis ei sega kaitsevõimet. Kaitseministeeriumil puudub igasugune õigus tõlgendada ladustamist ehitustegevusena. Riik totaalselt eirab põhiseadust, aga riigil on muidugi olemas selline institutsioon nagu kaitseministeerium, kes ongi repressiivorgan, kes represseeribki oma kodanikke antud juhul," lisas Sõnajalg.

Maidla vallavolikogu kehtestas 2011. aasta märtsis teemaplaneeringu, mis nägi ette 33 tuuliku püstitamist Aidu tuuleparki. Suurim lubatud masti kõrgus olemasolevast maapinnast oli planeeringu järgi kuni 135 meetrit ning rootori laba tipu ulatus kuni 185 meetrit.

Kaitseministeerium kooskõlastas 2012. aasta aprillis eelprojekti, milles oli ette nähtud 33 tuuliku püstitamist ilma maapinna kõrgust muutmata, torni maksimaalse kõrguse 129 meetrit ja tiiviku raadiusega 56 meetrit.

Maidla vallavalitsus andis 2013. aasta veebruaris ehitusload 33 tuuliku püstitamiseks, kuid selles oli ettenähtud varasemast erineva tuulikutüübi kasutamiseks ning masti kõrguseks oli planeeritud 135 meetrit. Otsuses viidati kaitseministeeriumi varasemale kooskõlastusele.

Mullu 28. aprillil pöördus aga Ida-Viru maavanem Tartu halduskohtusse protestiga, milles pakus tühistada vallavalitsuse otsuse alusel välja antud ehitusload. Protest põhines argumentidel, et ehituslubade aluseks olevad ehitusprojektid erinevad oluliselt kaitseministeeriumiga kooskõlastatud ehitusprojektidest ning ehitusload on vastuolus teemaplaneeringuga, kuivõrd tuulikute mudel ja parameetrid erinevad planeeritust.

Vaidlus Aidu tuulepargi üle ongi kestnud alates möödunud aasta kevadest, mil Ida-Viru maavanem pöördus ettevõttele antud ehitusloa tühistamiseks kohtusse.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...