Minister Aab: Eesti Energia tootku rohkem õli ja taastuvenergiat

"Uudis, et süsinikdioksiidi kvoodi hinnatõus võib tuua kaasa Ida-Virumaal kuni 1000 inimese tööta jäämise, on paljude perede jaoks katastroofiline. Olukord on rohkem kui kriitiline ja tegutseda on vaja kiiresti," ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

Pilt: Scanpix

Minister Aab: Eesti Energia tootku rohkem õli ja taastuvenergiat (3)

Toimetaja: Toomas Raag

"Uudis, et süsinikdioksiidi kvoodi hinnatõus võib tuua kaasa Ida-Virumaal kuni 1000 inimese tööta jäämise, on paljude perede jaoks katastroofiline. Olukord on rohkem kui kriitiline ja tegutseda on vaja kiiresti," ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

Selleks, et inimesed ei kaotaks oma tööd, on tema sõnul üks võimalus Eesti Energial orienteeruda põlevkivist õli tootmisele ning taastuvenergia osakaalu suurendamisele.

Aab ütles, et riik peaks suurendama piirkonna toetamiseks ja uute töökohtade loomiseks algatatud Ida-Virumaa programmi mahtu. "Eeltöö on tehtud ja meetmed on töös, nüüd oleks vaja suurendada toetusmahtusid. Samuti on väga vaja ministeeriumite vahelist koostööd, et riiklike toetuste kaudu inimesi aidata," rääkis ta.

Üks põhjus Ida-Viru programmi käivitamiseks oligi Aabi sõnul mure, et keskkonnasõbralikemate energiaallikatele üle minnes jäävad osad inimesed energeetika valdkonnas tööta. "Aga energiaturul toimuva tõttu jõudis see probleem kätte varem, kui oskasime oodata," rääkis ta.

Ministri hinnangul on hästi käima läinud Ida-Virumaa programmi tööstusettevõtete investeeringute toetusmeede, mille eesmärk on uute investeeringute abil tõsta piirkonna majandusaktiivsust ning aidata piirkonda uute ja töötleva tööstuse sektori keskmisest kõrgema palgaga töökohtade loomisel.

"Partnerluses KredExi ja Startup Estoniaga toetame ka iduettevõtete ökosüsteemi loomist ja arendamist Ida-Virumaal. Aga on selge, et programmi tulemused ei ilmne üleöö ja arengud võtavad aega," lisas Aab.

Eesti Energia võib lisaks varasemalt teatatud 400 inimese koondamisele tänavu suvel saata sundpuhkusele kuni 1300 töötajat.

Sundpuhkus võib kesta 12 kuu jooksul kuni 90 päeva ja sel ajal võib palka kärpida kuni kehtiva alammäära ehk 540 euroni. Sundpuhkuste täpset töögraafikut planeerides lähtub Eesti Energia eelkõige turuolukorrast ning juhul kui olukord paraneb, katkestatakse sundpuhkused.

Suurenergeetika eest vastutav juhatuse liige Raine Pajo ütles, et tekkinud olukord on tingitud eelkõige süsihappegaasi (CO2) kõrgest turuhinnast ja suurest kogusest Vene elektrist Nord Pooli turul. "See seab Euroopa Liidu elektritootjad ebavõrdsesse konkurentsiolukorda, kuna Venemaa elektritootjad ei pea kvootide eest maksma 25 eurot tonni kohta."

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tunnistas esmaspäeval, et süsihappegaasi (CO2) kvoodi hinnatõus võib tuua kaasa kuni tuhande inimese tööta jäämise Ida-Virumaal. Ligi 500 inimest on tänaseks juba koondamisteated kätte saanud, kuid ametiühingute teatel võib kõige mustema stsenaariumi korral kaotada sissetuleku enam kui 6000 inimest.

Eesti Energia teatel on käesoleva aasta algusest põlevkivi kaevandamise ja põlevkivist energia tootmisega tegelevate üksuste töötajate arv vähenenud ligi 400 inimese võrra, töökohtade säilitamiseks tuleb lahendada turumoonutus seoses maksuerisusega kahel pool idapiiri.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...