Möödub 90 aastat eesti ooperi sünnist

Toimetas: Triin Oja

Täna möödub 90 aastat esimese eesti ooperi, Evald Aava "Vikerlaste" esietendusest Estonia teatris.

Rahvusooperi mängukavas on kaks eesti ooperit – viimaseid kordi etendub Manfred MIMi ooper "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas" ning nii Tallinnas kui ka mujal Eestis saab vaadata Rasmus Puuri ooperit "Pilvede värvid", vahendas BNS.

Aava ooperit "Vikerlased" peetakse esimeseks eesti ooperiks. Aav alustas teose kirjutamist juba konservatooriumis õppides. Ooperi libreto käsitleb inimsaatuste kujunemist 1187. aasta ajaloolise Sigtuna hävitamise retke taustal.

Esietendus kujunes menukaks ning helilooja ja koorijuht Tuudur Vettik ütles toona, et on tõenäoline, et see ooper püsib Estonia repertuaaris kaua. Vettik avaldas ka lootust, et menu tiivustab Aava looma ka järgmist ooperit, sest niisugust muusikat on väga vaja. Paraku jäi "Vikerlased" Aaval siiski ainsaks omataoliseks teoseks.

Ooperi menu tõestab ka see, et lisaks neljale hooajale Estonia teatri repertuaaris, mil teost etendati mitukümmend korda, mängiti "Vikerlasi" ka Vanemuise teatris.

Rahvusooper Estonia jaoks on Eesti algupärandi lavaletoomine väga oluline. Mullu esietendunud Rasmus Puuri menukat ooperit "Pilvede värvid" saab tulla Estoniasse vaatama juba oktoobris, kuid peagi jõuab ooper ka Tartu, Pärnu, Viljandi, Paide ja Haapsalu lavadele. Eesti Vabariigi sünnipäevaks kingitud lavastusprojekti Sajandi lugu raames valminud "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas" on Estonia laval veel viimaseid kordi. Järgmine etendus on 26. septembril.

Laadimine...Laadimine...