Moskva kesklinnas tapeti Putinit Ukraina teemadel kritiseerinud opositsionäär Boriss Nemtsov

Moskva kesklinnas tapeti ööl vastu laupäeva nelja püstolilasuga Vene opositsioonipoliitik ja riigitegelane Boriss Nemtsov, teatasid võimud.

Moskva kesklinnas tapeti Putinit Ukraina teemadel kritiseerinud opositsionäär Boriss Nemtsov (1)

Moskva kesklinnas tapeti ööl vastu laupäeva nelja püstolilasuga Vene opositsioonipoliitik ja riigitegelane Boriss Nemtsov, teatasid võimud.

Vene juurdluskomitee pressiesindaja Vladimir Markini sõnul tulistasid tundmatud isikud Moskvoretski sillal kõndinud Nemtsovi suunas vähemalt seitse kuni kaheksa lasku, millest neli tabasid opositsionääri, vahendas BNS.

"Juurdluskomitee Moskva uurimisosakond on alustanud kriminaaluurimist Vene karistusseadustiku paragrahvide 105 (mõrv) ja 222 (ebaseaduslik relvakaubitsemine) alusel," lisas ta.

Vene siseminister Vladimir Kolokoltsev on võtnud mõrvajuurdluse isikliku kontrolli alla. Võimudele on teada, et tapja sõitis valges autos, mida nüüd otsitakse.

Moskvoretski sild asub Kremli vahetus läheduses. Nemtsov kõndis tapmise hetkel sillal koos naissoost Ukraina kodanikuga, teda tulistati mööduvast autost, ütles siseministeeriumi pressiesindaja Jelena Aleksejeva.

Opositsioonitegelane tapeti vaid päev enne 1. märtsile kavandatud opositsiooni meeleavaldust. Paar tundi enne surma oli Nemtsov kutsunud raadiojaamas Ehho Moskvõ kõiki sõjavastasel protestil osalema.

Opositsioon saatis 2. veebruaril Moskva võimudele eelteate rahvamarsi ettevalmistamisest. Kirjale kirjutasid alla opositsionäärid Aleksei Navalnõi, Aleksandr Rõklin, Nemtsov, Mihhail Kasjanov ja Mihhail Hodorkovski. Kevadmarsiks nimetatava aktsiooni korraldavad Progressipartei, Venemaa Rahvavabaduse Partei (RPR-PARNAS), 5. detsembri partei ja Solidaarsus.

Kasjanov teatas tapmise järel pühapäeval Moskva lõunarajooni Marjinosse kavandatud kriisivastase marsi ärajätmisest ja selle asendamisest leinaüritusega Moskva kesklinnas.

Putin: see on palgamõrv

Vene presidenti Vladimir Putinit teavitati Nemtsovi mõrvast otsekohe, lausus Kremli pressisekretär Dmitri Peskov. "Putin märkis, et sellel julmal mõrval on kõik provokatiivse palgamõrva tunnused." 

"President andis juurdluskomiteele, siseministeeriumile ja föderaalsele julgeolekuteenistusele (FSB) korralduse moodustada mõrvajuurdluseks uurimisrühm ja hoida selle kuriteo uurimine isikliku kontrolli all," lausus Peskov. "Vene president avaldab traagiliselt hukkunud Boriss Nemtsovi sugulastele ja sõpradele sügavat kaastunnet," lisas ta.

Peskov ütles hiljem, et Nemtsovi tapmine on 100 protsenti provokatsioon.

"Saame kinnitada, et Moskva kesklinnas tapeti inimene, kelle juurest leiti Borris Jefimovitš Nemtsovile kuuluvad dokumendid," ütles Vene siseministeeriumi pressikeskus. Mees tapeti nelja lasuga selga, lisas keskus.

Vene siseministeeriumi teatel on tapjate tabamiseks käivitatud erioperatsioon

Vene peaminister Dmitri Medvedev kutsus õiguskaitseorganeid tegema kõike endast olenevat Nemtsovi tapmisega seotud isikute tabamiseks, ütles tema pressiesindaja Natalja Timakova. 

Nemtsovi perekonna advokaadi Vadim Prohhorovi sõnul sai Nemtsov viimastel kuudel sotsiaalvõrgustikes mitu tapmisähvardust. "Mitu kuud tagasi tehti sotsiaalvõrgustikes ähvardus. Esitasime politseile kaebuse, ent midagi ei järgnenud," ütles Prohhorov Interfaxile. Nemtsovile tehti tema sõnul mitu tapmisähvardust. "Tahan toonitada, et see oli mitu kuud tagasi."

Vene opositsioon reageeris Nemtsovi tapmisele kohkumusega, süüdistades mõrvas Kremli tekitatud hirmu- ja vihkamise õhkkonda.

Kasjanov ütles, et Nemtsovi tapmine "on kättemaks selle eest, et Boriss on palju aastaid võidelnud vaba ja demokraatliku Venemaa nimel".

USA, Euroopa Liit ja Euroopa Nõukogu on Nemtsovi tapmise hukka mõistnud ja kutsnud üles tooma süüdlased õigusemõistmise ette.

Nemtsov ütles paar tundi enne surma raadiousutluses Ehho Moskvõle, et raske on elada alalise hirmutamise ja surve tingimustes.

"Ma ei varja asjaolu, et opositsioon on suure surve all. Inimeste kohta levitatakse valesid. Kõige sellega toime tulemiseks peab olema väga tugev. Tean seda oma kogemusest," sõnas ta.

"Riik vajab poliitilist reformi. Kui võim koondub ühe inimese kätte ja see inimene valitseb igavesti, viib see täieliku katastroofini," ütles Nemtsov raadiojaamale.

Putini vastane, kaitses Ukrainat

Ta süüdistas Putinit "hullumeelse, agressiivse ja surmatoova Ukraina-vastase sõjapoliitikaga" Venemaa kriisini tüürimises.

Nemtsov tegutses viimastel aastatel erakonna RPR-PARNAS kaasesimehena. Aastail 1997-1998 oli ta Vene asepeaminister.

Ta on korduvalt külastanud Eestit. Viimati külastas ta Eestit 2012. aastal.

Wikipedia andmeil sündis Nemtsov 1959. aastal Sotšis ning lõpetas 1981. aastal Gorki ülikooli raadiofüüsika teaduskonna ja töötas seejärel uurimisinstituutides. 1990. valiti ta Vene Nõukogude Föderatiivse Sotsialistliku Vabariigi Ülemnõukogusse. 1991. aasta augustiputši ajal toetas ta Boriss Jeltsinit putšistide vastu.

Sama aasta lõpul nimetas Jeltsin Nemtsovi presidendi esindajaks Nižni Novgorodi oblastis. Hiljem tõusis ta oblasti kuberneriks.

President nimetas Nemtsovi 1997. aastal asepeaministriks. Ta lahkus ametist majanduskriisi puhkedes 1998. aasta augustis, mil peaministriks sai Viktor Tšernomõrdin.

1999. aastal valiti ta Paremjõudude Liidu (SPS) nimekirja eesotsas riigiduumasse. Seejärel valiti ta riigiduuma aseesimeheks.

2003. aastal ei ületanud SPS viieprotsendist valimiskünnist ning jäi riigiduumast välja. Nemtsov lahkus erakonna juhatusest.

Aastatel 2005-2006 töötas ta Ukraina presidendi Viktor Juštšenko nõunikuna.

2008. aastal lahkus Nemtsov Paremjõudude Liidust ning oli üks liikumise Solidaarsus algatajaid. Aasta hiljem kandideeris Nemtsov Sotši linnapeaks, saades ametlikel andmetel 14 protsenti häältest.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...