Moskva kohus mõistis Nemtsovi tapja 20 aastaks vangi

Moskva ringkonna sõjaväekohus määras opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi tapmises süüdi mõistetud Zaur Dadajevile 20-aastase vanglakaristuse, teatas Interfaxi korrespondent kohtuhoonest.

Pilt: Scanpix

Moskva kohus mõistis Nemtsovi tapja 20 aastaks vangi

Moskva ringkonna sõjaväekohus määras opositsioonipoliitik Boriss Nemtsovi tapmises süüdi mõistetud Zaur Dadajevile 20-aastase vanglakaristuse, teatas Interfaxi korrespondent kohtuhoonest.

Kohtunik Juri Žitnikov otsustas neljapäeval "määrata Dadajevile lõplik karistus 20-aastase vangistuse kujul range režiimiga vanglas". Dadajev jääb ilma ka sõjaväe auastmest ja aumärgist, vahendas BNS.

Vandemehed mõistsid juuni lõpus mõrva toimepanekus süüdi tšetšeeni julgeolekujõudude endise ohvitseri Dadajevi. Ülejäänud neli, samuti tšetšeenid - Šadid ja Anzor Gubašev, Bemirlan Eskerhanov ja Hamzat Bahhajev - mõisteti süüdi kui tapmisega seotud isikud.

Gubaševidele, Eskerhanovile ja Bahhajevile määras kohtunik 11-19-aastase vangistuse.

Kohtu väitel pani viisik mõrva toime 220 000 euro suuruse tasu eest. Süüdimõistetud on Nemtsovi tapmist alati eitanud ning kuigi esialgu tunnistasid kõik ennast süüdi, taganesid mõned neist sellest väitega, et neilt pressiti piinamise teel ülestunnistus välja.

Prokurör palus saata tapja elukas ajaks, abilised aga 17-23 aastaks erirežiimiga kolooniasse.

Ühe kohtualuse advokaat Zaurbek Sadahanov ütles, et kohtuotsus kaevatakse edasi. "Loomulikult kaebame otsuse edasi. Üksteist aastat inimesele, kes ei teinud midagi!" ütles Bahhajevi advokaat Sadahanov.

Ka tapetu tütre Žanna Nemtsova esindajad on öelnud, et kahtlevad Bahhajevi süüs.

Nemtsova advokaat Olga Mihhailova avaldas Interfaxile lootust, et mõrva korraldajad tabatakse ja neid karistatakse pika vanglakaristusega.

Otseseks mõrtsukaks tunnistatud Dadajevi advokaat ütles, et kohus kõrvaldas vandemeestele edastatud materjalidest trepikoja valvekaamera salvestuse, mis tõestab tema kaitsealuse alibit.

"See videosalvestus tõestab, et tapmise ajal viibis Zaur Dadajev kodus ja tal ei ole tapmisega mingit pistmist," ütles advokaat Šamsudin Tsakajev.

Kaitsjad palusid kohtul kasutada õigust saata vandemehed laiali, sest asja tõendite seas ei ole midagi, mis nende kaitsealuseid kuriteoga seoks, ja kohtualused õigeks mõista.

Tapetu tütre Žanna Nemtsova esindajad ütlesid, et kahtlevad ühe kohtualuse, Bahhajevi süüs.

Endine asepeaminister ja hilisem tuline Kremli kriitik Nemtsov tapeti 2015. aasta 27. veebruaril Moskvas Kremli vahetus läheduses Suurel Moskvoretski sillal.

Selle näol oli tegemist kõige kõrgema profiiliga poliitilise mõrvaga Venemaal alates president Vladimir Putini võimulepääsust 17 aastat tagasi.

Nemtsovi toetajate ja lähedaste kaasvõitlejate sõnul on mõrva tellija endiselt vabaduses ning kohtuprotsessi käigus ei suudetud teda tuvastada. Tema pere sõnul pole uuritud Tšetšeenia presidendi Ramzan Kadõrovile lähedal seisvaid isikuid, kes on mõrvaga seotud.

Vene juurdluskomitee teatas karistuse väljakuulutamise järel avalduses, et "jätkab tõendite kogumist Nemtsovi mõrva korraldajate kohta".

Uurijate sõnul on juurdlus endiselt pooleli arvatava korraldaja suhtes, kes on riigist põgenenud. Kahtlustatav Ruslan Muhhudinov töötas autojuhina Tšetšeenia komandöri heaks, kelle alluvuses Dadajev tegutses.

Uurijate sõnul pakkus Muhhudinov viisikule mõrva sooritamise eest raha, ent nad ei ole kunagi selgitanud, miks tema sugune madala astme ametnik pidanuks Nemtsovi mõrva soovima ning kust pärineb tema raha.

Laadimine...Laadimine...