Mullu kasvas hüppeliselt Eestis lühiajaliselt töötajate arv

Lõppenud aastal kasvas Eestis lühiajalise registreeritud töötajate arv võrreldes tunamulluse aastaga üle 2,6 korra pea 20 000 inimeseni, suure osa nendest moodustasid ukrainlased.

Pilt: Scanpix

Mullu kasvas hüppeliselt Eestis lühiajaliselt töötajate arv (1)

Toimetaja: Merje Aus

Lõppenud aastal kasvas Eestis lühiajalise registreeritud töötajate arv võrreldes tunamulluse aastaga üle 2,6 korra pea 20 000 inimeseni, suure osa nendest moodustasid ukrainlased.

Kui 2016. aastal oli lühiajalise töötajana registreeritud 1762 inimest, siis järgneval kahel aastal on see arv hüppeliselt kasvanud. Jõudes 2017. aastal 7510 ja 2017. aastal 19 858 töötajani, vahendas BNS politsei- ja piirivalveameti (PPA) statistikat.

Seejuures on lühiajalise registreeritud töötajate seas kõige enam Ukrainast pärit inimesi. 2016. aastal moodustasid nad 68,8 protsenti ja 2017. aastal 74,4 protsenti kõikidest lühiajaliselt registreeritud töötajatest. 

Lõppenud aastal kasvas ukrainlaste osakaal aga 78,2 protsendini, kokku oli neid mullu registreeritud 15 524. 

"Lõppenud aasta rändestatistikat iseloomustab töörände suurenemine olulisel määral ning registreeritud lühiajalise töötamise väga suur arv. PPA jaoks tähendab see suuremat teeninduse ja menetluskoormust, mis inimeste jaoks põhjustab pikemaid järjekordi ja menetluse aegu," ütles ameti identiteedi ja staatuste büroo nõunik-ekspert Liis Valk BNS-ile.

Lähima aasta jooksul ei ole tema hinnangul töörände vähenemist ette näha ning eelkõige toidab lühiajaliste töötamiste arvu ehitussektor.

Teeninduste ja menetluskoormuste leevendamiseks arendab PPA IT-partner edasi ameti e-teenindust, kus praegu saab taotleda ID-kaarti. "Taotluste suure arvu tõttu on hädavajalik, et iseteeninduses oleks võimalik esitada ka lühiajalise töötamise registreerimise taotlust, mis täna toimub valdavalt e-posti teel. Samuti loodame alanud aasta jooksul iseteenindusse viia elamisloa kutsed, mida esitavad õppeasutused ja tööandjad," rääkis Valk. 

Välismaalase lühiajaline Eestisse tööle registreerimine on üldjuhul tööandja jaoks kõige lihtsam ja kiirem. Nimelt saab sel juhul välismaalt tulnud inimene siin töötada kuni 12 kuud.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...