"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mupo hakkab püüdma narkomaane drooniga (0)
04. aprill 2016
Scanpix

Möödunud aasta Tallinna maratoni ajal loopis narkomaan Mere puiestee ja Ahtri tänava ristmiku lähedal majakatuselt kive jooksjate sekka, mupo hangitava drooni ülesanne saabki olema enne suurüritusi katused kiiresti üle vaadata.

Munitsipaalpolitsei saab peagi endale õhuvõimekuse. Pole välistatud, et juba lähiajal lendab linna kohal mupo eraldusmärkidega droon, mis kontrollib hoonete katustel olevat ja toimuvat. Drooni soetamise vajadus kerkis päevakorda tänavu veebruaris seoses Eesti Vabariigi 98.aastapäeva paraadiga. Nimelt hakkas paraadi ajal ühe Harju tänava maja katuselt ootamatult varisema lume- ja jäätükke, mis ohustasid paraadi vaatama tulnud inimesi. Kõiki katuseid tavalise vaatluse korras ükshaaval üle kontrollida on raske ja aeganõudev, seetõttu peabki linna kommunaalameti juhataja Ain Valdmann mõistlikuks see töö droonile usaldada.

Oluline hea kaameratöö

“Vaatame kõigepealt üle, missugused need katused parasjagu on ja kas seal leidub midagi ohtlikku,” ütles Valdmann. “Kui katuselt midagi leiame, teatame sellest volitatud isikule ja edastame talle palve või korralduse katus korda teha.”

Ohtu ei kujuta aga ainult katusesoppidesse kogunenud jää ja lumi. Valdmann meenutas juhtumit mullu septembris, kui Tallinna maratoni ajal ronis üks inimene Mere puiestee ja Ahtri tänava ristmiku lähedal maja katusele ja hakkas sealt kive loopima. Kohale kutsutud politsei olevat mehe nobedasti alla toonud ja tundnud temas ära vana tuttava, kes tõenäoliselt polnud sel päeval oma igahommikust doosi kätte saanud. Valdmanni arvates saaks taolisi ohtlikke olukordi massiürituste puhul paremini vältida, kui katused eelnevalt drooniga kiiresti üle vaadata.

“Kõigepealt selgitame välja, mis on selle riistapuu tehnilised võimalused ja kuivõrd ta meie vajadusteks sobib, siis otsustame. Meid huvitab eelkõige drooni kaamera töö,” ütles mupo juhataja Raik Saart. “Pean tunnistama, et mulle on see valdkond võrdlemisi uudne. Peame endale droonide lennutamise nõuded selgeks tegema.”

Peab saama majade vahel hakkama

Saarti sõnul on ta andnud juba käsu drooni soetamise eeltööga alustada. Kuna seni pole veel selge, missugust drooni täpselt vajatakse, siis ei soovinud Saart selle maksumusest ja muudest üksikasjadest rääkida.

Eestis on üks suuremaid droonide pakkujaid Hiina juurtega firma DJI, mille kodulehel nimetatakse DJI-d lausa kaameradroonide liidriks maailmas. Eestis esindab DJI-d ametlikult ALFA GPS OÜ, mille juhataja Lauri Leivo arvas, et kõige paremini sobiks mupole DJI uusim mudel Phantom 4.

“Uue põlvkonna suhteliselt lihtne droon,” iseloomustas Leivo lennumasinat. “Seal on peal ka takistuste vältimise funktsioon. See on ülioluline majade vahel lennates, sest aitab vältida kokkupõrkeid teiste objektidega. Video kvaliteet on väga hea ja pildi stabiilsus ka. Väga kõva tuulega see droon samas lennata ei saa, maksimaalne tuulekiirus saab olla 6-7 m/s.” Phantom 4 hind on 1599 eurot.
—————————–

Millal võib üldse drooni lennutada?

Suuremal osal Eesti territooriumist võib droone lennutada kuni 150 m kõrgusel mingit luba omamata ja sellest kellelegi ette teatamata. Tallinnas tuleb drooni lennutamiseks aga lennuametilt luba küsida, sest siin on kontrollitav õhutsoon, kus lennujuhid peavad lennuohutuse huvides täpselt teadma kõigi võimalike parajasti õhus olevate lennumasinate asukohta.

Lennuloa taotlemiseks tuleb esmalt tasuda riigilõiv ja esitada ühekordse loa taotlus. Taotlus kehtib ühe aasta ja selle eest tuleb tasuda riigilõivu 45 eurot, kuid see ei anna veel õigust kontrollitud õhutsoonis drooni lennutamiseks. Ühekordse loa taotlus annab üksnes õiguse aasta jooksul taotleda lennulubasid. Kontrollitavas õhutsoonis peab luba taotlema vähemalt kolm tööpäeva enne lennutamist. Kui lennutada soovitakse kõrgemal kui 150 meetrit maapinnast, tuleb luba taotleda vähemalt seitse tööpäeva varem.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.